Anzak Günü…Şafak Ayini..

Tarih : 25 Nisan 1915
Yer : Çanakkale
Bölge : Anzak Koyu

anzak2

Tarih 25 Nisan 2010
Yer : Çanakkale
Bölge : Anzak Koyu
Konu :…Anzak Günü…belki de gecesi…
anzac

Çok değerli bir abim var. Mr.Birol Anda. Kendisi T.C vatandaşlığının yanı sıra Avustralya vatandaşı aynı zamanda. Sıradışı bir kişiliktir ve gerçekten çok iyi yerlere gelmesini temenni ettiğim önemli bir büyüğümdür. Farklı bakış açısı, kıvrak zekası ve esprili üslubu ile özellikle bana neşe kattığını söyleyebilirim.

Nisan ayı başında Anzakların her yıl Çanakkale’ye gelerek, meşhur ve acı Çanakkale Savaşı’na ilişkin yaptıkları anma programına katılıp katılamayacağımızı sordu. Duyar duymaz fikir çok mantıklı geldi, zira yıllardır haberlerden duyduğumuz, tarih derslerinde de işittiğimiz bu etkinliği görmek güzel olabilirdi. O bir deli, ben bir deli…Neden olmasındı?

Türk Telekom’da çalışmakta olan 2 arkadaşımızın da aklına girerek, 24 Nisan sabahı erkenden yola koyulduk. Çanakkale’ye vardık ve keyifli bir gün geçirdik. Şehitliklerimizi ziyaret edip, pansiyonumuza geçtik.
Gece 03:00 sularında uyandık ve yola koyulduk. Hedef’te Anzak Koyu var. Gün içerisinde duyduğumuza göre, Avustralya’lılar haricinde bölgeye vatandaşlar sokulmuyor. Özellikle farklı kültürlerden olan insanların davranışları da farklılaşabildiğinden tartışma, kavga ve sorunların önüne geçmek gibi bir amacı var devlet görevlilerinin. Kendi açılarından elbette haklılık payları da var. Ama bizim gibi meraklı insanlar için bu iyi bir durum değil. Karanlık yolda aracımızla ilerlerken hem merak hem de farklı bir hal içerisine girdim. Bir kontrol noktasına geldik ve dizilmiş arabalar 2 şeritli yolu tek şeride indirmiş durumda olduğunu gördük. Bu sebeple, jandarma yetkilileri arabayı bırakıp, yürümemiz gerektiğini ve içeri alımda sıkıntı olmayacağını beyan ediyor.

Ve biz aynen denilenleri uyguluyoruz. 35-40 dakika süren bir koşuya başlıyoruz nitekim. Tempolu yürümeyle ve sol tarafımızda yer alan inanılmaz otobüs konvoyuna hayranlıkla bakıyorum o ziviri karanlıkta. Sağımızdaki Ege’nin suları da ara ara görünebiliyor.

İleride ışıkları görüyoruz, adımlarımız sıklaşıyor. Kontrol noktasına geldiğimizde ise; jandarma görevlileri kimlik kontrolü yapıyor, Avustralya yetkilileri bize bir torba veriyor. İçerisinde kitapçıklar, yağmurluk ve kolumuza da bir bileklik takıveriyorlar.

Alana vardığımızda muazzam bir kalabalık, sonradan öğreniyorum ki 7.000 kişi var alanda..
Hakikaten şafak sökene kadar konuşmalar, anma cümleleri ve marşları seramoniyi farklı bir hale getiriyor. Ayağa kalkmalar, oturmalar. Uyku tulumu içerisinde yüzlerce insan şafağın sökmesini bekliyor. Şafak Ayini ise çiçeklerin denize bırakılmasıyla ve günün ağırmasıyla noktalanıyor.Farklı bir atmosfer kesinlikle.
Geri döndüğümde kendimi daha farklı biri olarak gördüğümü ifade etmeliyim.

Aussie’ler ve Yeni Zelanda’lıların katıldığı ve benim farklı bir 2 saat geçirdiğim etkinliğin videosunu izlemek isterseniz;
http://www.haberler.com/video-haber/iframe/video.asp?id=2022318

Fotoğraf Galerisi için ;
http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=22280&rid=2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s