Psikoloji Hakkında Çok Şey! – www.tercihdonemi.com’a verdiğim röportaj –

LÜTFEN ÖNCELİKLE YAZIYI, SORULMUŞ SORULARI VE VERİLMİŞ YANITLARI OKUYUNUZ.

TEKRAR TEKRAR AYNI SORULARI SORMAYINIZ !

2010 yaz aylarında bir proje geliştirildi. http://www.tercihdonemi.com diye. Benim üniversite’de hayalim olan bir proje idi. Bazı hayallere bazı insanlar ulaşabiliyor ne mutlu.

Benimle de temasa geçti arkadaşlar ve 12 Temmuz günü, sanal olarak bir ortama bağlanıp gelen soruları yanıtladım sırayla.
O sorular ve yanıtlarını aşağıya da alıntılamak suretiyle istedim ki; benim yanıtlarım kendi sitemde de yer alsın.
İyi okumalar! Umarım faydası olur.

12 Temmuz Pazartesi / 19.30 Psikoloji Bölümü – İstanbul Üniversitesi – Sezai KAYAOĞLU

Soru : merhabalar ilk önce nie piskoloji bölümü seçtiniz

Cevap : Merhabalar, Psikoloji bölümünü seçmemde etkili olan faktörler, Lise döneminde yaptığım meslek seçim envanterleri, dersane hocamın yönlendirmesi, sosyal bir bölüm olması gerekliliği ile ilgili merakımdı. Dahası, insanlara yardım etmekten zevk alan, sosyal olmaktan memnun olan ve toplumsal konulara karşı oldum olası duyarlı biri olmam bu kararımda etkili oldu diyebilirim. Ama elbette, Üniversite ve Puan olaylarının da etkisi olmadı değil.

Soru : merhaba psikolojiyi mi yoksa pdr yi mi önerirsiniz

Cevap : Psikoloji ile PDR arasındaki fark, Psikoloji’nin Edebiyat Fakültesi bölümü olması, PDR’nin ise Eğitim Fakültesi bölümü olmasıdır. Psikoloji mezunları, Psikolog olur iken, PDR mezunları, Psikolojik ve Rehberlik Danışmanı olur. PDR’cilerin, MEB bağlı kurumlarda, özellikle ilk, orta ve lise gibi kurumlarda görev alarak danışmanlık faaliyeti sürdürdüklerini söylemek mümkün. Yanı sıra, elbette eğitim formasyonu almaları da ciddi bir avantaj sayılabilir. Psikoloji mezunları ise, insana ilişkin derin ve hayatın tamamına ilişkin derin teorik bilgi birikimler elde ederken, ölçme, terapi ve tedavi metodları ile ilgili PDR’den daha donanımlı bilgi edindiklerini söyleyebilirim. Psikoloji’nin İş Dünyası nazarında daha etkili olduğunu gördüğümü ifade edebilirim. Genelde PDR mezunları, KPSS üzerinden Devlet kadrolarına atama amacında olurlar.

Soru : psikoloji mezunları devletten başka nerdelerde çalışabiliyo

Cevap : Darülaceze, Özel Okullar, Kreş, Anaokulu, Üniversiteler, İş Dünyası-Şirketler(özellikle İK), Kamuoyu araştırma şirketleri, Hastaneler, Terapi Merkezleri, Rehabilitasyon Merkezleri , Eğitim Kurumları gibi çok boyutlu ve çok farklı mecrada çalışabilirler.

Soru : psikolog olmak toplum içerisinde ne gibi özellikleri bize kazandırır? bakış açımızda neler değişir?

Cevap : İnsanlara, olaylara, rahatsızlıklara, farklı durum ve kişilere, davranışlara, tepkilere karşı ciddi bir empati kazandırır. Böylelikle, daha hassas ve toleransı yüksek bireyler olmak mümkün. Bu çok çok önemli, size bireysel olarak da çalışırken çok avantaj sağlayabilir. İnsanların davranışlarını, diğer insanlara göre daha rahat analiz edebilmek, bireysel sorunlara indirgemeden üst çatıda bakıp, yorumlayabilmek birçok sıkıntıyı kapatabilir. Bakış açısında epey bir şey değişir. Sosyal sorumluluk ve topluma katma değer sağlayacak işlere katılımınızı da tetikler diye düşünüyorum.

Soru : hoş geldiniz =) hemen sorumu sorayım psikloji okumanın en az hukuk okumak kadar zor olduğu söyleniyor bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Cevap : Hoş buldum! Çok zor değil aslında! 🙂 Düzenli bir çalışma ve merak önemli. Çünkü, Psikoloji çok disiplinlerarası ve kendi içeirsinde çok kırılımı olan bir bölüm. Bu sebeple, Vize Final Proje Ödevler boyutunda zorlayabilir. -ki bence, İnsana topluma ilişkin yorum yapacak ve Psikolog ünvanı alınacak ise, zor da olmalıdır. Sonuçta, toplum size ehil olarak bakacak ve çocuğunu, eşini dostunu, duygu, düşünce ve davranışlarını her ne koşulda olursa olsun size soracaklardır. Çok çok önemli. Bence olması gerektiği kadar zor değil. Çok daha zor olmalı. Tüm üniversitelerin 3 aşağı 5 yukarı bölüm derslerini bildiğimden bu kadar emin konuşuyorum. Selamlar,

Soru : psikologların iş imkanları neler maaşları ortalama ne kadar

Cevap : Çok farklı iş imkanları var.Yukarıda yanıtladım. Şu anda, 1400 – 2000 bandında çalışmak mümkün. Terapi eğitimleri alıp, kendinizi geliştirebilir, ve terapistlik yapacağım derseniz bu meblağ yukarı gider. Ama bir İşletme mezunundan ilk etapta çok bir fark yok iş dünyasında. Rehabilitasyon ve Anaokullarında da 1,5 – 1,9 bandında gider – gelir sanıyorum. Tam kesin bir şey söylemek zor.

Soru : merhabalar ben mücahit psikoloji bölümü ile pdr nin bir alakası var mı

Cevap : Yanıtladım ama tekrar söyleyeyim. Kimi dersler ortak olmakla birlikte; PDR Eğitim Fakültesidir, Psikoloji Edebiyat. Arada, eğitim türü ve kazandırdığı beceriler arasında farklar vardır. Ünvanlar da farklıdır.Ama kimi PDR’ciler Psikoloji mezunlarından daha Psikolog da olabilirler. Kimi Psikologlar, PDR’cilerden daha iyi Rehberlikçi de olabilir. İstisnalar olabilir

Soru : insanların sorunları ile uğraşmak bi zaman sonra insanın kendi piskolojisini bozmaz mı

Cevap : Bu sizin ne kadar hayata, kendinize ve çevrenize vakıf olduğunuzla doğru orantılı. Negatif durumlar olabilir. Gördüm de, bir dönem kısmen yaşadım da. Sanıldığı kadar riskli olmayabilir. Ama her öğrendiğiniz rahatsızlığı, kendinizde , evinizde gördüğünüz durumlar olur, olacaktır. Mühim olan, teori ile pratiği ayırıp, yola bakmaktır. Mesleki yıpranma yıllar içerisinde yükselebilir ve sıkılma durumu olabilir. Doğrudan, psikoloji bozulması diye bir şeyden bahsedemeyiz zaten. Ama kendinizi tanıyabileceğiniz ve bunun üzerine gidebileceğiniz güzel bir bölümdür Psikoloji.

Soru : yabancı dil zorunluluğu var mı

Cevap : Yok elbette ama TR’de yeni bir bölüm PSK. Bu sebeple kaynaklar sıklıkla İngilizce. Hele YüksekLisans yapacaksanız, bence kesinlikle İngilizce’niz iyi olmalı. Yoksa zorlanırsınız. Ama Lisans’ta gerek yok. Ama her halükarda, okuma vb için Mesleki İngilizceniz olsun.

Soru : merhaba psikoloji bölümü için öğrenim gördüğün üniversite ne kadar önemli

Cevap : Güzel soru. Teşekkürler. PSK,TR’de ekoller üzerinden de ilerliyor. İstanbul, Ege, Hacettepe ciddi ekollerdir. BU 3 okulu şiddetle öneririm. Dil verebiliyor, katabiliyorsa daha iyi , özellikle özeller için diyorum. Elbette kadro önemli. Her bölüm için çok önemli. Hukuk gibi mevzuat işi değil Psikoloji. Okumanız, derinleşmeniz, dertlenmeniz ve işin felsefesi ile pratiğini entegre etmeniz önemli. Tıp fakültesi desteği de önemli. Çapa Tıp, Cerrahpaşa Tıp, Adli Tıp’ta staj olanakları yabana atılacak şeyler değil zira. Üniversite ve Hoca kadrosu elbette çok önemli.

Soru : psikloji okuduktan sonra neler yapabiliriz? siz ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Cevap : Birçok şey yapabilirsiniz. Yukarıda sıraladım. Bence günümüzde, en geniş iş alanına sahip alan PSK’dir. Ama hakkını vererek okumak ve üniversitede verilenin üzerine bir o kadar daha koymak ve Yüksek Lisans yapmak şartı ile. Ben, hem şirketlerde İnsan Kaynakları fonksiyonlarında kariyerimi sürdürmek (Türk Telekom’da çalışıyorum şu an) ve de Terapist tarafımı da sürdürmek ve kaybetmemek istiyorum. Birçok şey yapabilirsiniz. Gelişim PSK, Endüstri PSK, Sosyal PSK, Bilişsel PSK, Terapistlik, İnsan Kaynakları geniş bir alanı olan başka meslek yok sanırım.

Soru : araştırmalarıma göre psiklolji mezunu olanlar psikiyatrist olabiliyormuş halbuki ben bunu sadece tıp okuyanların olabileceğini sanıyordum.peki psikiyatrist olurken bir tıp mezunu ile bir psikoloji mezunu arasında ne gibi farklar oluşuyor?yani hangi aşamalardan geçiyoruz? Ve psikiyatristler sadece deyim yerindeyse deliler ile mi uğraşıyorlar

Cevap : Bir diğer belalı soru da bu. Tıbbı 6 sene okuyup, Psikoloji üzerine ihtisas yapanlar Psikiyatr olurlar. TUS vb süreçleri geçirince. Ancak, Psikoloji bölümü ile Psikiyatri ciddi derecede ayrılır. Psikiyatr’lar olayın, fizyolojik ve biyolojik tüm süreçlerine hakim olabilirken, Psikologlar olamaz. PSikologlar, sorunlara, hastalıklara tedaviyi terapi ve sosyal bazı desteklerle sağlamaya çalışırken, olayın aciliyeti ve ağırlığına göre Psikiyatr’lar ilaç üzerinden yaklaşabilirler. Psikiyatr’lar ilaç verebilir, Psikologlar yazamaz. Psikoloji mezunu, Psikiyatr olamaz. OLması için 10 sene tıp okuması gerekir. Psikiyatr’lar delilerle uğraşıyor, Psikolog uğraşmıyor diye bir şey yok. Psikiyatrların TIP bilgisi, Beyin ve genel fizyoloji çok çok iyi olduğundan, ilaç hormon ve sinir bağlamında çok daha vakıflardır. Çok uzun cevaplanması gereken bir soru bu ama şimdilik bu kadar. Zaten kulvarları da farklı.

Soru : iyi bir psikololg olmak içn neler yapmak gerekir?

Cevap : Çok okumak, çok düşünmek, toplumu ve kendini iyi tanımak. Felsefe ve Tarihi iyi bilmek ve sürekli öğrenmek.

Soru : iü de psikoloji böl. kampüsü nasıl bilgi verebilir misiniz

Cevap : Beyazıt’ın aşağısında, Laleli’de Edebiyat Fakültesi. Eski bir bina ama keyiflidir. Kampüs hayatı yokturdur, Onun için Merkez Kampüse, Beyazıt’a çıkmanız lazım. 10 dk yürümelisiniz. Edebiyat FAkültesinde meşhur Hergele Meydanı var. Arkada ise, Basketbol alanı var. Ortada, Masatenisi , Yemekhane ve Kantin vb. Gidin yerinde görün 🙂

Soru : selamlar istanbul üniv. nasıl tavsiye eder misiniz?

Cevap : Tavsiye ederim. Eskiden kadro sağlamdı, şimdi azalıyor özel üniversiteler sebebiyle. İstanbul’da tercih edebilecek en iyi Psikoloji’lerden birisi. Hatta TR’De de. Öneririm.

Soru : Türkiye’de psikoloji okunabilecek üniversiteler hngileridir =)

Cevap : Hacettepe, İstanbul, Ege, ODTÜ, Ankara, Okan, Maltepe, Boğaziçi, Bilgi….gider..

Soru : biraz alanınız dışı olabilir ama sizce pdr yi iyi bir üniversitede okumakla normal bir yerde okumanın farkı var mıdır

Cevap : Üniversiteler kıyafettir. Mühim olan hoca kadrosu ve size kattığı bilgi ve beceridir. Üniversitelere bu kadar takılmayın. Siz ne olmak istiyorsunuz onu düşünün. Çok okuyan, Dünya’yı takip eden bir PDR’Li, Urfa’da okusun hiç farketmez. Selamlar, Lakin, iyi üniversiteler de iyi hocalarla mümkün ama kadrolar genişliyor ve güzelleşiyor. Bilgiye ulaşım artık rahat, kolay. Bence, ders programlarını ve hocaları iyi araştırın.

Soru : mezun olan herkes rahatlıkla psikolog olabilir mi bu anlamda hemen iş bulabilir mi.kendini daha fazla geliştirmek isterse neler yapabilir

Cevap : Güzel soru. Herkes Psikolog ol(a)maz. Zira, Psikolog’dan anladığımız nedir? Hasta bakmak ve terapi yapmak mı? Her mezun olan, terapi yapamaz, bu manada Psikolog olamaz. Mesleğin kendi gelişim seyri önemli. Gelişim ve Klinik alanına ağırlıklı olarak eğitim aldıysanız, çaylak şeklinde başlarsınız. Bir süpervizyondan(mesleki gelişim) süreci geçirerek, Psikolog ünvanının hakkını verebilirsiniz. Öteki türlü, 2 adım ilerleyemezsiniz bile.

Soru : psikolojinin iş imkanları nelerdir?rahatlıkla iş bulabilir miyiz? Kendi yerimizi açtığımızda,iş yapmamız iyi bi çevreye sahip olmamızla alakalı mdır?

Cevap : İş olanaklarından yukarıda bahsettim sıklıkla. Kendi yerini açmak iddialı. Patolojileri ne kadar biliyorsunuz. HAstalıklar, teşhis ve tedavi kolay iş değil. TErapi türleri çok önemli konular. Kendi yerinizi açmanız için , piyasada , alanda 5-7 yıl pişmek önemli. Çevreniz olsa da, Depresif biri geldiğinde çözüm olabilecek enstrümanlarınız olmalı. Aksi halde, terapi de siz de bakakalırsınız. Faydadan çok zarar getirirsiniz. Ha diyince olmaz bu iş yani. 4 yılın üzerine, bence 6-7 yıl alanda bulunup, vaka görmek mühim. Eğer klinikten bahsediyorsak tabi.

Soru : üniversiteden memnun musunuz? ortam cok kötü diye duymustum

Cevap : Ortam derken? Ben memnundum. Spesifik bir şey sorarsanız daha iyi yanıtlayabilirim. Ortam kötü, garip bir ifade oldu. Fena değil. Elbette Boğaziçi manzarası, Bilgi kampüsü yok ama İstanbul Üni’nin de kendine özel bir havası vardır. Ortama gelene kadar eğitim kalitesi konusu var esas olan, önemli olan.

Soru : kendi yerimizi açabilmek için yüksek lisans yapmamız gerekiyormuş doğru mu?

Cevap : Yasal bir mevzuat değil. Kendi yerinizi açıp, ne yapacaksınız? ARKADAŞLAR KENDİ YERİMİ AÇIP, İŞ YAPMAK ? NE DEMEK? NE KASTEDİYORSUNUZ? 4 yıllık eğitim size terapistlik formasyonu katmaz. Kesinlikle, terapiye ilişkin yüksek lisans yapmanız lazım. TERAPİSTLİK 4 yıllık eğitim olmaz. 4 YILLIK EĞİTİM SİZE PSİKOLOJİNİN TÜM ALT DALLARINI BİRAZCIK SUNAR. HASTA BAKMAYA YETECEK VERİYİ SUNMAZ.

Soru : boğaziçi çok yüksek bir puanla öğrenci almasına rağmen neden sıralamanızda sonlarda

Cevap : Karşıma sağlam bir Boğaziçi Psikoloji mezunu çıkmamasındandır belki. Biyoloji ağırlıklı, deneysel ağırlıklı diye duymuştum. Boğaziçi mezunları daha çok Pazarlama ve Endüstriyel Psikoloji alanında ilerliyor diye duymuştum. Açıkçası, kongrelerde ve normal yaşantımda pek karşıma çıkmadı Boğaziçi Psk. Ne alemdedir bilmiyorum. ÖSS Puan olayı ise zaten başlı başına komedi. Bilemiyorum ben de.

Soru : össde genel sıralamanız nasıldı

Cevap : Ben 2003’te girdim. Yüzdelik dilimim o zaman 9 idi galiba. Genel sıramı hatırlamıyorum. Yaşlandım 🙂 Ama çok yükseldi tabi bölüm. O zamanla şimdi bir değildir herhalde.

Soru : ben öğrencii velisiyim kızım sınavlara girdi. bu pisikoloji kaç yıl okunuyour acaba?

Cevap : 4 yıl YÖK’ün zorunlu koyduğu yıl. Hazırlık var ise, 1 de hazırlık , 5 olur 🙂 Umarım istediğini yeri kazanır kızınız.

Soru : liseyi nerede okudunuz acaba?

Cevap : Üsküdar Halide Edip Adıvar Lisesi ( Süper denilen cinsten)

Soru : lisedeyken psikoloji gibi dersleri sevmiyordum. bu bölümden zevk almayacağım anlamına gelir mi ya da çalışma hayatında bunun etkisini görür müyüm yoksa ikisi de farklı şey diyebilir miyiz?

Cevap : Gelmez. Benim Lise de Psikolojim 2, Felsefem 2 idi. Ama çok memnunum şu anda okuduğum için. Bölümün dinamikleri ve dersleri çok çok farklıdır. Kendinizi besleyip, birikimi elde edeceksiniz. Liste müfredatımız kötü gerçekten ve üniversite ile alakası yok. 2si de farklı şeyler. O kadar çok alanı var ki. Eminim biri size hitap eder.

Soru : dersler zor mu özellikle dil dersleri olarak hangilerini görcez bunlardan gçmek zor mu ve ders dili türkçe mi

Cevap : İstanbul ‘da Türkçe, Boğaziçi ve Bilgi’de İngilizce. Dolayısıyla, sorunuza net yanıt veremem. Dersler elbette zor. Sayfalarca makale ve kitaptan sorumlu olacaksınız. Kolay olması iyi bir şey mi ki? Sınavlar zor olmalı arkadaşlar. Ki iyi bilen ile bilmeyen ayrılsın, değil mi? İNSANA TEMAS EDEN BİR BÖLÜM BU. HAMİLELİKTEN ÖLÜME KADAR TÜM YAŞAMI ELE ALIR. İNSANA DOKUNACAK KİŞİLERİN, İYİ YETİŞMİŞ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ. PSİKOLOJİ ASLA KOLAY BİR BÖLÜM OLMAMALI.

Soru : bu bölümde yüksek lisans nasıl oluyor yahut çok mu zor ve yükseklisans ve sonrası için üniv. ismi önmlimidir?tşkrlr..

Cevap : Önemlidir Yüksek Lisans. Kabul almak da sizin isteğiniz ve YÖK’ün belirlediği şekildeki puanlama kriterine bağlı. Siz okuyorsanız eğer, üniversitelerin kriterlerine bakın. Yok daha girmediyseniz,girince görürsünüz. Önemlidir, uzmanlaşmadan olmaz. Kesinlikle YüksekLisans içeride yada yurtdışında yapılmalıdır.

Soru : peki yüksek lisans için hocaların referansı önmlimdir..hörmetler…

Cevap : Elbette önemlidir. Ancak, mülakattaki performansınız ve not ortalamanız, ingilizce düzeyiniz, ales gibi kriterler de var. Ne istediğini bilen bir YL adayı öğrenci, oradan kabul alır bence.

Soru : sayısal bir öğrencinin psikolojiyi sevmesi ve onunla ilgilenmesi mümkün mü? sonuçta çoğu insanın en merak ettiği konulardan birisi insan psikolojisi

Cevap : mümkündür. Neden olmasın? Dediğiniz gibi İnsan Psikolojisi önemli bir konu. Önemli bir meziyet. Birçok Sosyalci yada Türkçe Mat.çi’den daha iyi performans sergileyebilirsiniz :)) Olur, çok da iyi olur

Soru : sorumu cevap bekleyen ve cevaplanmış sorularda bulamadm tekrar sorayım bellki gitmemiş olabilir, gittiyse de özür dilerim. devlette çalışmak icin pdr, özel sektörde calısmak icin psk.okunmalı diye duymuştum. bunun ne derece dogru oldugunu ögrenmek istiyorum..

Cevap : PDR’Ciler, genelde okullara Rehber hoca olarak atanıyor da ondan. Bir de, özel sektör de özel okullar hariç istihdam olanağı yok. Ama İnsan Kaynakları artık Psikolog’lara çok iyi bakıyor. Ciddi istihdam hamleleri var. Bu manada, Psikoloji kazandırdıkları ve sektördeki karizması ile PDR’Den daha önde diyebilirim. PDR öğretmenlik gibi algılanıyor.(Garip.)

Soru : mesleğe ilk başladığınız yıllarda sizi etkileyen,şaşırtan bir kaç tecrübeden veya olaydan bahseder misiniz?

Cevap : Çok zor ve uzun bir soru. Terapi’lerde, dışarıdan baktığımda hiç sorunsuz diyebileceğim nice kişinin ciddi sorunlarını olduğunu görmek ciddi şaşırttı beni. Bir de Rüya Terapi’lerinin ilginç rolünü görünce çok şaşırmıştım. Çok var, belki hemen her durumda, araştırmada, terapide, iletişimde şaşırabilirsiniz. Aklıma gelmediği için özür dilerim ama çok soru var, bu da biraz kenarda kalsın şimdilik, o kadar da önemli değil.

Soru : iyi bir üniversitede psikoloji bölümünü okuduğumuz yüksek lisans yaptığımız takdirde iyi bir psikolog olabilir miyiz kişiliğimizle çok ilgili mi yeteneğimizin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz

Cevap : İyi okul , İyi YL sizin iyi bir Psikolog adayınızı zaten gösterir. Ancak, meslek seçim envanterleri ile; bir kariyer danışmanı ile bu işi masaya yatırın derim ben. Çok okumak , sürekli takip etmek ve kendinizi geliştirmeniz mühim. Yetenek için görüşmek lazım tabii. zor bir soru ,karar vermesi de zor. Zira; süreç içinde gelişim değişeceksinizdir de.

Soru : psikoloji bölümünden mezun olup ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde psikiyatr olmasak da psikolog olarak görev alabiliyormuşuz. görev almak icin ne yapılmalı, böyle bir şey oluyor mu

Cevap : KPSS ile atanabilirsiniz. Bu kadar. Terapistlik, hasta tedavi kontrolleri vs yapabilirsiniz. KPSS ile doktor gibi, öğretmen gibi atanacaksınız. Budur.

Soru : siz t telekomda ne yapıyosunuz

Cevap : İnsan Kaynakları Başkanlığı vardır TT’de. Onun altında da 30.000 kişilik TT Personelinin Eğitim ve Gelişimi’nden sorumlu Türk Telekom Akademi diye bir yapı var. Türk Telekom Akademi’de Yönetici Geliştirme Merkezi ve Kişisel Gelişim Merkezi bölümlerinde bazı eğitimlerden sorumluyum. İçerik geliştirmeden tutun, eğitim uygulama ve raporlamaya kadar çok çeşitli fonksiyonlardan sorumluyum.

Soru : ben kendi yerimizi açmak derken terapistiliği kastediyodum ama anlatadım sabrınızı için teşekkürler.:) ama onun için uzmanlık gerekiyo demişsiniz peki nihai olarak kaç senede bu dileğimi gerçekleştirebilirim. bir de siz düşünmüyormusunuz terapistlik? tekrar teşekkürler

Cevap : Estafurullah, anlıyorum ben sizi. Tamamdır. Terapistliği Ben zaten çok yoğun olmamakla birlikte hali hazırda yapıyorum. Ama Üniversite 3’ten beri bunun eğitimindeyim. Okuyorum, Süpervizyon alıyorum. Çok vaka görmek önemli. Siz yeni mezun olunca, nereden göreceksiniz hastaları? Vakaları? Kimse yeni mezun bir Psikoloğa gidip, derdine derman olmasını istemez, beklemez. İnsanlar önce yaşınıza bakar sizin. Dolayısıyla, terapistlik için bir Psikolog veya Psikiyatr yanında hasta görmek, okumak ve bir kaç hastalık üzerine uzmanlaşmak lazım. Psikotikler, Nevrotikler, Aile, Bireysel, Yetişkin, Ergen, Depresyon, Yeme Bozuklukları, Cinsel Bozukluklar, Kişilik Bozuklukları vb. Bunların hepsine derman olan bir Psikolog yoktur, olamaz da:)) Dolayısıyla, kendinizi belli alanlarda yetiştirmeniz lazım.

Soru : ama psk.okundugunda da okullara rehber hoca olarak atanabilir degil mi kpssden yeterli puan aldıgı takdirde?

Cevap : Yeni düzenleme ile bu mümkün sanırım. Tam bir bilgim yok. Ama Psikoloji’nin , eğer kendisini iyi yetiştirdi ise, alanı çok diyebilriim. İçi boş ise arkadaşımın, yapacak bir şey yok tabi. Tıp gibi, her derse girip, geçer not alan, iyi bir doktor olamaz. Bu da o hesap.

Soru : pdr yi bitirip psikolojiden yüksek lisans yapılabilir mi. teşekkürler..

Cevap : Yapılır. Özellikle Gelişim Psikoloji bu iş için ideal. Çocuk ve Ergen Gelişimi ortak görülüyor diyebilirim zaten(kitap, kaynak, teori) Ama Klinik , Sosyal ve Endüstri ve Bilişsel için kabul alması çok çok zor olur üniversiteden.

Soru : ders programlarına bakın demişsiniz,yani neye dikkat etmemiz gerekir?

Cevap : Kaç farklı ders var? Kaç kredi açıyor? Seçimlik dersleri açılıyor mu? Ders konuları ne? Nasıl? Size çekici geliyor mu? Psikolojiye ilişkin neler var. ÖRNEĞİN, BEN 1.SINIFTA, PSİKOLOJİYE İLİŞKİN 6 DERS ALDIM ARKADAŞLAR. BOĞAZİÇİNDE İSE 1 TEK DERS VAR. PSİKOLOJİYE GİRİŞ. Kastım budur. Fark buradadır. Ki yoğun bir programım yoktu ilk sene. Ama ders başlıkları ve hoca saysı önemlidir. 3. ve 4. sınıfta seçimlik derslerle, size Klinik, Endüstri, Sosyal, Bilişsel, Gelişim gibi alanlarda uzmanlık katabilecek mi? Kastım budur!

Soru : özel bir soru olacak ama günümüz de önemli bir sorun diye düşünüyorum psikoloğa gitmeyen bir insanı nasıl ikna edebiliriz?diğer cevaplar için teşekkürler:)

Cevap : Sorunu olan birinden bahsediyoruz sanırım. Bir şekilde ikna edilmeli. DAha iyi olunabileceğine yönelik. Korkuları ve kaygıları ne, onu bilmek lazım. Gitmiyorsa, bir Psikolog ona gidebilir ilk etapta. Ama o korku ve kaygılarla ne kadar sağlıklı gidebileceğine ilişkin kendisi ile görüşün derim. Genel bir problemdir. Ama; çaresiz değildir.

Soru : insanların hareketlerinden ve mimiklerinden yola çıkarak o insanın psikolojisini tanımlayanlar var.bu kişiler sizin bölümünüzden mi mezun yoksa farklı meslekten kişiler mi?

Cevap : Bir Psikoloji mezunu böyle saçmalıklar yapmaz. Yapıyorsa da Psikoloji mezunu değildir. Çok net! Bizim mesleğimiz böyle bir beceri katmaz. İnsanı böyle de değerlendirmek, insancıl değil zaten. Belli başlı bazı tarzlar vardır, Gözünü çok kaçıran biri pek güvenilir biz izlenim vermez. Ama her jest ve mimikten bu çıkarım yapılmaz. Göz sıvısında da problem olabilir, değil mi? :)) O yüzden meslek zor 🙂

Soru : insanların hareketlerinden ve mimiklerinden yola çıkarak o insanın psikolojisini tanımlayanlar var.bu kişiler sizin bölümünüzden mi mezun yoksa farklı meslekten kişiler mi?

Cevap : Bir Psikoloji mezunu böyle saçmalıklar yapmaz. Yapıyorsa da Psikoloji mezunu değildir. Çok net! Bizim mesleğimiz böyle bir beceri katmaz. İnsanı böyle de değerlendirmek, insancıl değil zaten. Belli başlı bazı tarzlar vardır, Gözünü çok kaçıran biri pek güvenilir biz izlenim vermez. Ama her jest ve mimikten bu çıkarım yapılmaz. Göz sıvısında da problem olabilir, değil mi? :)) O yüzden meslek zor 🙂

Soru : çalışma alanı geniş ama iş bulmak ya da işe girmek kolay mı ?

Cevap : Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, hangi alanda çalışmak istediğinizle doğru orantılı. Çok iyi futbolcuyum ben Ümraniye’de. Fenerbahce beni alır mı? Almaz. Cünkü Fenerbahce’nin benden haberi yok! Dolayısıyla, kademe kademe kendimi tırmandırmam lazım. CV göndermem, firmalarla görüşmem, bilgi-becerilerimi ve firmaya katabileceklerimi iyi bir şekilde ifade etmem lazım. Değil mi?

Soru : peki pdr mezunu olup hastanelerde görev alabilir miyiz? çok soru sordum özür dilerim ama sadece psk.ve pdr okumayı düşünüyorum bu 2 bölüm arasında kaldıgım icin…

Cevap : PDR’den böyle bir örnek duymadım. OLabilir belki. Yanlış yönlendirmeyeyim.

Soru : kpss den bu bölüm için yeterli puan hakkında bilginiz var mı çok yüksek midir?

Cevap : 70 üzeri alınca, atama kolaylaşıyor diye biliyorum.

Soru : universitede kacinci siniftan itibaren calisabiliriz ve ortalama kac para ile calisabiliriz?? hacettepe hakkinda bilginiz varmi yani akademik kariyer acisindan en iyi universiteler hangileri psikolojide??cok tesekkurler.

Cevap : Ne işinde? Ben 1. sınıftan itibaren farklı farklı işlerde çalıştım. 4 sınıf bitmeden hasta bakılmaz. Olmaz yani. Terapistlik düşünüyorsanız, en azından 4 yıl lisans, 2 yıl Yüksek Lisans okuyacaksınız ki girebilesiniz. ÜCret ise alengirli konu. Ama TR şartlarında normal bir maaş olur. Kurumdan kuruma, hastaneden hastaneye fark var sonuçta. Bu arada, ARKADAŞLAR PSİKOLOGLUK TEK BİR MESLEK DEĞİL; ne alanda çalışmak istediğinizi belirtin LÜTFEN!

Soru : Anladım teşekkürler=D

Cevap : Rica ederim.

Soru : iki sorum daha var evladım. burs falan bulunuyo mu? bide büyük şehire gönderebilir miyim sizce kızımı?

Cevap : Burs bulunur. Burs veren kurumlar var ama bu çok yere başvurma ile orantılı. Çok başvuru, burs çıkma ihtimalini arttırır. Büyükşehir’de okuyan çok kız var. Kızınıza güveniniz ve onu ne kadar tanıdığınız ile orantılı. Bilemem ki ben nasıl olur. Ama Büyükşehir’in de derdi çoktur sonuçta. Ama okumak ve gelişmek de Büyükşehir’lerde daha iyi olur.

Soru : meslek hayatınızda ‘hiç böyle saçma şey mi olur ‘ dediğiniz anlar oluyor mu?

Cevap : Bazı rüyalar, Taciz ve Tecavüz vakaları, Halüsünasyonlar, Şizofrenik belirtiler ilk başlarda böyle olur mu dediğimiz konular. Ama artık alıştık tabi.

Soru : bir film de görmştm hem psikolog hem de polis birisi vardı bu mümkün mü yada o şubelerde çalışan psikologlar var mı

Cevap : Emniyet Müdürlük’lerinde ciddi oranda Psikolog alınıyor şu sıralar. Polislerin sağlığı da önemli . Yanı sıra, suçluların belirlenmesi ve destek olunması konusu da mühim. Var ve artıyor yani. Olabilir. Ama hem Psikolog hem Polislik farklı bir şey. Yani Psikolog olursunuz, sonra Polis olursunuz üzerine. Başka bir şey olur.

Soru : psikoloji okuyup yüksek lisansı yurt dışında yapmayı düşündünüz mü ?

Cevap : Düşündüm, 3. sınıfta Amerika’ya gidince bazı şeylere karar verdim. Bireysel bir sebep yüzünden vazgeçtim. Ama gidilebilir. İyi de olur imkanınız varsa.

Soru : verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. gerçekten bu alanda donanımlı bir insansınız anladığım kadarıyla inşallah biz de sizin gibi olabiliriz.

Cevap : Dediğim gibi sürekli kovalamak lazım. İnsanla uğraşılıyor. ben şu anda, TR’nin en değerli şirketinde , personelin gelişimi için çalışıyorum. Çabalıyorum. Metodoloji, kapsam değişse de, bir şekilde olayımız insan. Bu sebeple, çok çalışmak gerek. İnşallah benden çok çok daha iyi olursunuz.

Soru : çok sağolun gerçekten:)

Cevap : Sizler sağolun. Vesile oldunuz, güzel bir arşiv çıktı.

Soru : gelisim psikolojisi istiorm.universitede kendimizi gecindirecek parayi kazanabilirmiyiz diye sorsam daha iyi olacak sanirim 🙂 kariyer acisindan hacettepe iyimidir ?? k.b. ugrastiriyorum.tskr ederm.

Cevap : Olur, özel okulda stajyer gibi çalışırsınız. Çok para alamazsınız. Çocuklara ve Aileye bilgi veremeyeceğiniz için para kazanmanız zor olur. Ama olabilir, az bir şey. Özel okula göre değişir. Artık, şirketler de size iş öğrettiği için çok para verme taraftarı değil. Zira, üniversiteler o kadar da bir şey veremiyor. Üniversitenin verdiği ile, alan farklı. Bu sebeple, ücret vermeye yanaşmıyorlar pek. Son sınıf gibi biraz biraz para kazanabilirsiniz belki. Ama ilk seneler imkansız diyebiilrim. Diğer işlerle geçinebilirsiniz ama. Fuarlar, Organizasyonlar, Anketörlük vb işlerle. Hacettepe çok iyidir. Ekoldür, başlı başına ciddi bir kadroya sahiptir.Öneririm.

Soru : peki emniyet müdürlklerinde çalışabilmek için kpss şartmı mesela kaç puan alırsak rahatlıkla çalışabiliris yantlarsanız sevinirim..teşekkürler

Cevap : Emniyet Müdürlüklerinde çalışan tanıdığım yok. Ama 65-70 aralığı ve üstü yeter sanırım.KPSS şarttır, zira Devlette çalışıyor olacaksınız.

Soru : çok teşekkürr ederim evladım:) Allah senin de bahtını açık etsin..

Cevap : Teşekkür ederim teyzeciğim, sağolun. Allah kızınıza da hayırlı işler nasip etsin.

Soru : sizin ayrıca eklemek istediğiniz önemini vurgulamak istediğiniz bir şey var mı bu konuyla ilgili..teşekkürler çok uğraştırdık sizi de =)

Cevap : Estafurullah, sağolun. En son bu konuda yine birşeyler söyleyeceğim. Ama ciddi parmaklarım ağrıdı. Bu arada, 10 parmak yazmaya alışın, önemli meziyet. 6-7 sene sonra sizler yanıtlarsınız inşallah. Ah parmaklarım :))

Soru : zor bir bölüm okudunuz üniverstedeyken ailevi,çevresel problemler yaşadığınızda ne yaptınız?

Cevap : Psikoloji çok boyutlu bakmaya yardımcı olur. OLayların basit sebeplerinden ziyade, Bilinç ve Biliçdışı gibi ölçütlerde incelemenize yardımcı olur. Gelişim Psikolojisi sayesinde yaşa ve biyolojiye ve sosyal çevreye ve de psikolojiye göre gelişimi öğretir. Bu da sizin bakışınızı ciddi rahatlatır. Problemleri kişisel değil de, çözümleyerek yorumlamanıza yardımcı olur. Diyelim ki, bir depresif yakınınız var. Sebeplerini daha iyi analiz edebilir ve tedavi ile iligili yaklaşımınız daha sağlıklı olur. Buradan anlatmak zor bunları ama çok farklı beceriler ve bilgiler edineceğimizden ötürü, problemleri farklı kollara dağıtıp analiz ederek, çözümlememize sebebiyet verir.

Cevap : Psikoloji , Dünya’da 1900’lerde keşfedilen bir bilim dalı aslında. Psikoloji adı altında oturması ve ilerlemesinden bahsediyorum. İlk etapta Davranış ölçümü noktasından hareketle, insanı anlamaya çalışıyor. Tanıma da bakarsak, İnsan Duygu, Düşünce Ve Davranışını inceleyen bilim dalıdır. Bilim olması önemli tabi .İşletme gibi bir şey değil yani. Deneyleri ile, dünyaca ünlü bilim adamları ile ciddi bir külliyattır. Maalesef bizim ülkemizde, geç tanındı. Özellikle, 99 Depremi sonrası, Göksel’in Depresyondayım şarkısı gibi ilginç gelişimler Psikoloji’yi tırmandırdı. Geniş bir bilgi sunması sebebiyle ve iş alanlarının da genişlemesiyle popülerleşti. Temelde =>> Klinik, Gelişim, Sosyal, Endüstri(İnsan Kaynakları) , Bilişsel, Deneysel, Psikoanalitik Psikoloji gibi farklı farklı alanlarda işleniyor. Gelişim, insanın gelişimini, Sosyal(birey-toplum eksenini, grup kavramını ve tutum-algı gibi konuları), Söylemsel Psikoloji(dil bilimi ve söylem üzerinden insanı tanımlayan bir alan), Endüstri (çalışanın psikolojisini ilgilendirebilecek tüm konular), Bilişsel(insan zihni, beynini, hafıza, Beyin lobları, fizyoloji ve zihinsel süreçleri) inceler. Darülaceze, Hastaneler, Özel Okullar, Kreşler, Ana Okulları, Şirketlerin İnsan Kaynakları ve Pazarlama Departmanları, Eğitim Firmaları Psikoloji mezunlarını istihdam ederler. Ücret aralığı normaldir. Türkiye’nin Psikolog açığı vardır belki evet ama Sağlık Bakanlığına bağlı olmadığından Devlet Hastanelerinde az kadro var.Ama yakın gelecekte artacaktır diye düşünüyorum. Şimdilik sizlerle paylaşabileceklerim bu kadar. İnşallah önümüzdeki günlerde tekrar yaparız. Çünkü ziyadesiyle yoruldum. 🙂 Güzel, samimi ve net sorularınız için teşekkür eder, hepiniz için hayırlı tercihler olmasını temenni ederim. Söylediklerimi kural olarak almayın, araştırın, geliştirin. Okuyun. 🙂 Selamlar, Sevgiler Sezai KAYAOĞLU https://sezaikayaoglu.wordpress.com

Reklamlar

“Psikoloji Hakkında Çok Şey! – www.tercihdonemi.com’a verdiğim röportaj –” için 1.301 yorum

 1. ben lise son sınıf sayısal öğrencisiyim.ama psikoloji okumak istiyorum.sınava tm’den girebilme şansım varmı acaba???

  1. Bu konu hakkında maalesef bilgim yok Cansu. Sistem değişiyor sürekli. Okul yada Dersanelerdeki rehberlik sorumluları yardımcı olabilir sanıyorum.
   Başarılar.

 2. Imm, ben lise 3 dil bölümü ögrencisiyim, ben üniversitede amerikan dili ve edebiyati okuyup mezun olduktan sonra psikoloji lisansi yapabilicek miyim- yapabilir miyim?

  1. Amerikan Dili Edebiyatı Lisans programı ile Psikoloji lisans programı arasında bir bağlantı kuramadım ben.
   Yüksek Lisans kastediyorsanız, açıkçası zor olur. Özel üniversitelerde nispeten ufak da olsa bir şansınız olabilir.
   Psikoloji Lisans eğitimi için ise; ÖSS sınavına girmeniz gerekli diye biliyorum.

 3. Merhabalar ben ünv.ye hazırlanıyorum ve istediğim öncelkli meslek pskiloloji
  Öncelikle bu bölümü okumak istememde en büyük pay psikolojiye olan ilgimdendir..
  Ama devlet ünv. sayısı çok sınırlı ve puanları yüksek olması doloyısıyle özel ünv.dede düşünmekteyim %50 burslu
  soruma gelecek olursak eğer özel ünv.teden mezun olup kendimi bu bölümde geliştirisem iş bulma imkanım devlet mezunu gibi olurmu acaba cevaplarsanız sevinirim teşekkürler…

  1. Sevgili Duygu,

   Türkiye’de Devlet ve Özel Üniversiteler arasında çok büyük fark olmadığını düşünüyorum. Hatta imkanı olanların özel üniversitelere gitmelerinin faydalı olacağına da inanıyorum.
   Anahtar unsur, senin de belirttiğin gibi “kendini geliştirmen”dir. Bu sebeple, yüksek puan almış ama kendini geliştirmemiş bir devlet üniversiteli psikoloji mezunundan elbette çok rahat avantajlı olabilir, rahatlıkla iş bulabilirsin.

   Başarılar dilerim,
   Sezai

  1. Bilemiyorum, dilerseniz üniversite ile yazışıp, akademik kadrosunu araştırın. Facebook’tan da orada okuyan yada mezun kişilerle etkileşime geçebilirsiniz diye ümit ediyorum.

  1. terapi ve ölçme değerlendirme gibi açılardan bakıldığında, şahsen zor buluyorum. örneğini görmedim daha önce.

  1. pdr’den geçmek mümkün olabilir belki ama neden, niye, nasıl? bu tarz konular üniversite ve fakülte mevzuatlarında, uygulama esaslarında vardır. okulunuz ile görüşmenizi tavsiye ederim. geçişler oldukça meşakkatli olabiliyor

  1. Okan, Doğuş ve Bilgi iyi okullar, iyi hocaları ve iyi yapıları var. Maltepe’yi de ekleyebiliriz sanırım. Haliç de son yıllarda fena değil. Yeditepe Psikoloji’yi çok işitmedim diyebilirim.

 4. psikoloji okumak istiyorum fakat puanım iyi bir üniversiteye yetmeyecek gibi görünüyor.bu durumda tercih yapıp okumalımıyım yoksa 1 yıl daha beklemelimiyim yani üniye gitsem iyi bir eğitim alıp iş bulabilirmiyim? şimdiden teşekkürler..

  1. Üniversite bir formasyon kazandıracaktır size. İyi hocalar genelde puanı yüksek okullarda görev yaparlar. Ve bu hocalar da size güzel perspektifler katar, sizi geliştirir. Ama çok hocanın olmadığı okullarda da kendini yetiştirebilen öğrenciler de çıkar. Tersi de mümkündür. 1 yıl beklemek sonucunda iyi bir okul olacağına inanıyorsanız bekleyin. Ama bunun garantisi olamaz diye düşünüyorum. Ne olmak istiyorsunuz, bunun için neler gerekli. İyi bir okul size ne getirecek diye sorguladınız mı hiç? Buna göre geleceğinizi şekillendirin derim.

 5. merhabalar sezai bey,

  Ben şuan izmir de Yaşar üniversitesinde işletme bölümü 3. sınıf öğrencisiyim ve bu yaz tekrar öss ye hazırlanıp bu sene sınava girip psikoloji okumak istiyorum. çok istiyorum bunu çünkü insanların sorunlarını dinlemek, başka bir bakış açısıyla bakmalarına yardımcı olmak ve onları bir nebze rahatlattığıma inanmak beni çok mutlu ediyor ve eğer bu bölümü okursam herkese daha çok yardımcı olabilirim ve mutlu olurmuşum gibi geliyor.
  ve 2. bir planım daha var, işletmeden mezun olunca örgüt psikolojisi ile ilgili yüksek lisans mı yapsam?
  hangisi daha iyi olur bilmiyorum ve birtürlü karar veremiyorum. ama açıkçası gönlüm psikolojiden yana.
  siz bu işin içinde biri olarak psikoloji bölümünü öneriyor musunuz?
  çok uzun oldu ama cevap verirseniz çok sevinirim..
  saygılarımla, seval.

  1. Herkese yardımcı olmak gibi bir isteğiniz, arzunuz var ise elbette Psikoloji’yi öneririm. Ancak Psikoloji’yi bitirmenin buna yetmeyeceğini de not düşmem gerekir. Klinik Psikoloji alanında Yüksek Lisans eğitimi yapmak yada dışarıdan önemli teorilerin ve pratiklerinin sertifika programlarına katılmanız gerekecektir.
   İkinci plan ise daha farklı bir durum. Benim de bir dönem düşündüğüm bir alandı Endüstriyel ve Örgüt Psikolojisi. Ancak onun ilgi alanı tam olarak insanların sorunları, yardımcı olabilmek ve rahatlama üzerine değil. Şirket psikologluğu olarak düşünsek bile; şu anda bunu yapan şirket sayısı bir elin parmağını zor geçer.
   Bu sebeple; Örgüt Psikoloji Master’ına sahip bir İşletme mezunu olarak hem iş ve imkan bulmanız hem de bunu insanlara yardımcı olmak, dertlerini çözmek sizi zorlayabilir. Bu yardımcı olmaktan kastınız Terapi formatında bir durum ise; Psikoloji lisansına ve alanda bahsettiğim gibi bir yüksek lisans yada özel eğitime tabi olmayan kimsenin yapabileceği bir iş değildir Terapist’lik.

   Karar elbette sizin. Psikoloji okursanız; yine uzmanlaşmanız gerek.
   Örgüt master’ı yapsanız İnsan Kaynakları içerisinde iş bulabilir ama belirttiğiniz tarzda bir çalışmaya girişmeniz zor olacaktır.
   Terapistlik ise mümkün olmayan bir şey.(Psikoloji lisansı + Uzmanlaşma olmaksızın)

   1. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. bişey daha sormak istiyorum izninizle bu önemli teorilerin ve pratiklerin dışarıdan sertifikasını nasıl alabiliyoruz daha doğrusu ne tarz sertifikalar acaba bunlar? bide psikoloji de kaçıncı sınıfta olmak gerekiyor alabilmek için?

   2. EK : Sertifikalardan kastım, Psikoloji’deki temel teorilerin eğitim ve terapi metodlarına ilişkin eğitim ve sertifikalar. Tek tek bunları anlatamam şu teori, şu eğitim diye. Ama sayıca vardır epey sayıda. Sıralamak yerine; Psikoloji ve temel teorileri üzerine okumalarla öğrenebilirsiniz.

    Dışarda kurumlar var, eğitim firmaları vs. Türk Psikologlar Derneği var. Psikoloji’de son sınıfa gelmiş olmak, mezun olmak önemli. Erkenden alınması pek mümkün değil. Dahası kolay işler de değil.

 6. merhaba ben psikoloji okumayı çok istiyordum fakat sınavım kötü, hesapladığım puna göre de kazanamıyorum psikolojiyi…şu an için okul öncesi okumak istiyorum peki onu bitirdikten sonra çocuk psikolojisiyle ilgili bi yüksek lisans eğitimi alabilme imkanım var mı..bana bir ek getirisi olur mu acaba bir ilginiz var mı? teşekkür ederim

  1. Okul öncesi okuyup, Çocuk Psikoloji master’ı olabilir. İyi de olur. Ek getirisi çok olmaz ama uzmanlaşmış olursunuz belli bir konuda. Diğer alanlardan ise; Okul öncesi okuyup, Çocuk gelişimi üzerine yüksek lisans’a daha rahat kabul alırsınız.

 7. ben yurt dışında çalışmak istiyorum psikolojiden mezun olup yüksek lisans yaparsam yurt dışında da iş bulabilir miyim?

  1. Yurtdışında çalışmak ile psikoloji okumak arasında tam bir anlam bulamadım. Eğer, yurtdışında Psikolog olmak istiyorsanız, o ülkede okumanızı öneririm. Psikolojinin kültürle çok ilgisi var. Dille aynı şekilde. Yurtdışında iş bulmak bağlantılar ve birikiminizle de doğrudan alakalı. Sorunuz net olmadığından, net ve doğru bir yanıt vermek de olası değil maalesef.

 8. mrblar,
  psikoloji ve pdr arasında kaldım tercihlerimde hangisinde öncelik vereceğime karar veremiyorum tabiki benm isteğim onemli ama sanırım ikisinede aynı eşitlikte bakıyorum ama pdr den mezun olup kpss ye girip bir okulda görev yapmak pdr yi kafamda cok net kılıyo ama psikoloji mezunu oldukttan sonra neler yapabileceğimi ve kendimi nasıl geliştireceğimi bilmemek beni bu çelişikiye düşürüyo bana bu konuda yardımcu olurssanız cok sevinirim..tesekkürler.

  1. Psikolojinin alanı çok daha geniştir diyebilirim. Özel sektörden, danışmanlık firmalarına, hastanelerden devlete bağlı okullarda çalışabilirsiniz. Eğitim formasyonu olmaz ama Psikoloji ve insana dair daha derinlikle ve daha makro bir açı kazanacağınızı düşünüyorum. İkisi de sizin için olası ise; Psikoloji’yi öneririm. Psikolog olacaksınız, gelişim ise sizin elinizde. İş bulma ile ilgili de araştırıp, ne yapmak istediğinizi bilirseniz zorlanmazsınız diye düşünüyorum. Her halükarda, fırsatlar size bağlı.

 9. sorulan soruları cevapların hepsini okudum ama ben hala kararsızım psikoloji hayatımda olmasını istediğim bi tarz ama hacettepe mi yoksa odtü mü hala kararsızım acaba tecrübelerinize dayanarak bana bi tavsiye verir misiniz?

  1. Hacettepe ve ODTÜ ; 2si de köklü üniversiteler. Yurt dışı yüksek lisans ihtimali ve İngilizce eğitim avantajı ile ODTÜ iyi bir opsiyon gibi.
   Hacettepe ise ekol ve belli alanlarda çok iyi. Gelecekte hangi alanda ilerlemek istersiniz.
   İlgili web sitelerinden akademik kadroya bakıp, mailler atın bence. Ders müfredatlarına da bakabilirsiniz, kararınıza yardımcı olur.
   Vereceğim tavsiye çok subjektif olur. Yurt dışı ve dünyayı daha yakından takip etmek, master yapabilmek, yüksek lisans tezinde zorlanmamak için İngilizce mühim. Onun için ODTÜ öne gelir. Hacettepe ise Klinik ve Sosyal Psikoloji de daha iyi. Hastane ile bağlantısının olması da bir diğer avantaj sayılabilir.

 10. ben yıllardır psikoloji okumak istiyordum bu sene sınava girdim sıralamama bakılırsa ya istanbul ya da izmir ege olacak sizce hangi üniversite daha iyi bir eğitim verir hangisini ilk sıraya yazmalıyım şimdiden teşekkür ederim bu arada sizin bu röportajınızı okuduktan sonra kafamdaki soru işaretleri ortadan kalktı gönül rahatlığı ile bu bölümü tercih edeceğim.

  1. Ege ve İstanbul nispeten aynı özellikte okullar. İstanbul metropol avantajı ile bir adım ön plana çıkar gibi geliyor bana. Akademik kadroyu da inceleyerek karar vermenizi öneriyorum ama yine de. Psikoloji birçok alt daldan oluşuyor, siz hangisine merak duyacaksınız, biraz da bunla ilgili. Eğer İstanbul çok sizi zorlamayacaksa, bence Türkiye’nin en büyük şehrinde eğitim almak ciddi bir avantaj sağlar.
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim

 11. merhaba ben de bu sene sınava girdim sıralamama göre istanbul psikoloji geliyor sizce ege üniversitesini mi önce yazmalıyım yoksa istanbulu mu .şimdiden teşekkürler

  1. Ege ve İstanbul nispeten aynı özellikte okullar. İstanbul metropol avantajı ile bir adım ön plana çıkar gibi geliyor bana. Akademik kadroyu da inceleyerek karar vermenizi öneriyorum ama yine de.

 12. iyi günler ben de bu sene 2.kez girdim sınava. sıralamam 20bin. şiddetle psikoloji okumak istiyorum ama maalesef devlette sivas ve samsundaki ünv. tutuyor yani cumhuriyet ve 19mayıs. fakat bu meslekte mezun olunan okulun kılıfının ne kadar önemli olduğu konusunda kararsızım. bu nedenle ve birazda uzak olduğundan özel yazmayı düşünüyorum tam burslu. ufuk,izmir,ışık(ingilizce),istanbul bilim,atılım(ingilizce) ünv.leri kesin tutuyor aralarından elediğim birçok üniversite var tabi ve bir ihtimal maltepe. bu okullar arasında bi sıralama yaparsam eğitim açısındannasıl bir sıralama yapmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Öncelikle hayırlı olsun diyeyim biraz geç dönüş yapabiliyorum. Okulun adı biraz önemli ama hangi alanda ilerlemek istediğiniz ve kendinize ne kadar yatırım yaptığınızla doğru orantılı bu durum.
   Sadece basit bir algı değil. İnsanlar sadece CV’nize bakmayacaklar, sizle görüşecekler de. Onları etkilemede diploma değil, kişinin kendisi önemli.
   Maltepe daha köklü Psikoloji’de diye biliyorum. Yüksek yapmış arkadaşlarım da var orada. Olmazsa, diğerlerinin tamamı benim için aynı düzlemde, bir şey diyemem. Ek olarak, akademik kadrolarını iyi inceleyin derim. Kaç hoca var..Kaç asistan var..Buna göre karar kolaylaşır.

 13. Henüz karar aşamasındayım meslekler konusunda, ama nöropsikolog olma konusunda ısrarcıyım bi yandan da. Şu anda sayısal öğrencisiyim; ama son yıl değiştirme imkanım olduğundan bi yanım psikoloji okumak istiyor. Sorum şu, eğer psikoloji okursam daha sonra “nöropsikoloji” lisansı yapabilme imkanım var mı ülkemizde ? Çünkü o alanla alakalı lisans programlarına rastlamadım da pek.Teşekkürler.

 14. Öncelıkle boyle bı sayfada bızlerı bılgılendırdıgın ıcın tesekkur ederım.Hocam tercıhlerde psıkolojı tercıhı vermeyı dusunuyorum.Ama aklıma takılan bı soru var ; mezun olduktan sonra hastahanelerde calısabılmek ıcın yuksek lısans yapmak zorunda mıyız? Zorunda degılsek hastahanelerde psıkolog unvanı mı alıyoruz? (Kımı arkadaslar yuksek lısans yapmak sart dıye soyluyo yardımcı olursanız sevınırım.Sımdıden tesekkurler:) )

  1. Rica ederim Sercan. Umarım faydalanıyorsunuzdur. Biraz geç oldu ama yine de cevaplayayım. Mezun olduktan sonra hastanede çalışırken her işte olduğu gibi senin ehliyetine yani deneyimine ve kabiliyetine bakarlar. Lisans basit bir nosyon katacak sizlere. Bu alana, bu okyanusa bir giriş. Tamamını keşfedemeyeceksiniz ama. İnsana dokunup, onun tedavisine yardımcı olmak hiç ama hiç kolay değil. Bu sebeple, “yüksek lisans şart mıdır, şart değilse süper! hemen gireriz” gibi bir mantık doğru olmadığı gibi etik de değil.
   Hastanede Psikolog ünvanı alsan n’olur? Mevcut durumda Lisans mezunlarına Psikolog ünvanı verilmiyor. Psikoloji lisans programını tamamlamıştır deniliyor. Bu sebeple, klinik alanda deneyim ve yüksek lisans çok önemli ve faydalı ve bence de gerekli. Yani deneyim kazanmaz, eğitimini geliştirmezsen zaten hastanede bir iş yapamazsın. Onlar ilan çıkarken muhakkak klinik deneyim arayacaklar yani.

   Bunların yanı sıra, hastanelerde psikolog arkadaşların terapiye ayırabildikleri süre çok kısıtlı. Malum hastane, kadro ve hasta sayısı açısından. Bu sebeple, “Psikolog olayım hemen terapiye başlayayım” gibi bir algı doğru da değil, geçerli değil. Daha çok test uygulamalarında piskologlara rol verildiğini müşahede etmekteyiz. Dolayısıyla oklar sana dönüyor.
   Sen hastanede görev almaktan ne algılıyorsun? Hiç bir hastaneye gidip bir psikologla görüştün mü? diye de ben sana sorayım son olarak.

 15. Hocam kpss den atanan devlet hastahanelerınde calısan kısıler anlamında ben sorumu sormustum.Ben suan babamın meslegınden dolayı kıbrıstayım yanı buranın sartları malum Hastahanede calısan bırıyle gorusme fırsatım olmadı.Ancak saglık bılımlerı mezunu bı Astegmenle ıle konustugumda bana yakın bır arkadasının psıkolojı mezunu oldugunu ve mezun olduktan sonra hastahanede ıse basladıgını soylemıstı. Bılgılendırdıgınız ıcın tesekkur ederım hocam:)

 16. İyi günler hocam. Ben Çankaya Üniversitesi psikoloji bölümünde %50 burslu olarak okuyorum.Henüz ingilizce hazırlıktayım. Bölümüm hakkında her şeyi öğrenmek ve kendimi geliştirmek istiyorum bunun içinde size birkaç sorum olacak 🙂 Sizinle yapılan röportajdan anladığım kadarıyla hem staj yapmak için hemde sertifika programlarına katılabilmek için en az 3. sınıf öğrencisi olmak gerekiyor.O halde psikoloji adına 1. ve 2. sınıfta neler yapabiliriz , kendimizi nasıl geliştirebilirz ? Şimdiden teşekürler…

  1. Güzel soru! Bence bol bol okumalarla geçirebilirsin bu güzel yıllarını ve tabii ki de gezerek, yeni kültürler görererek…
   Psikoloji’nin Adli, Sosyal, Gelişim, Klinik, Deneysel, Psikanalitik, Endüstri gibi önemli alt dalları var. Yanı sıra piyasada kabul gören İnsan Kaynakları , Pazarlama , Satış vb alanlarda da kabul gören bir algısı mevcut.
   Hem bu alt dalları hem de senin yapmak istediklerinin neler olabileceğine dair bir araştırma, okuma ve meraklanarak geçireceğin bir zaman olabilir bence. Tüm alt dallar, önemli isimler neler yapmış? Ne neyi tetiklemiş? Akımların çıkış sebebi? Zamanın ruhu neymiş?
   Felsefe ve sosyoloji ile Psikoloji’nin yakınlığı-uzaklığı ne düzeyde seyretmiş? Bunlara bakman senin adına faydalı olabilir diye düşünüyorum.
   Fırsat buldukça yurt içi ve yurt dışı gezmelerini de bu okuma tavsiyelerine ekleyebilirim fırsatın oldukça.

   Detaylı saha araştırmalarına odaklanabilir, bu konuda üst sınıflarla iş birliği yapabilir, hocalarının araştırmalarına da destek olabilirsin.
   İngilizce’ni de hem pratik hem de teorik olarak ilerletmenin muazzam faydasını göreceksindir.

   Selamlar,

 17. Bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim hocam 🙂 İzninizle bir şey daha soracağım. 1.ve 2. sınıfta gönüllü olarak belli kurumlarda (Lösev , Amatem, Çocuk Esirgeme )çalışmak mümkün mü ve mümkünse bunun cvmiz açısından yararı olur mu?

 18. Yakın dogu psıkolojı hazırlık okuyorum hocam. okulun sagladıgı ımkanarla okulda ınsan kaynakları bolumunde part tıme olarak calısıyorum. 🙂 Bızlere yol gosterdıgınız ıcın tesekkur ederım 🙂

 19. sorum çok aşırı net.egitim kalitesi,kampüs hayatı,akademik kadro,verilen dersler zart zurt her türlü koşulda tek geçerim denilesi üniversite bilgi midir yoksa istanbul universitesi mi lutfen açık net bir cevap veriniz muhterem hocam.7 24 bu iki universitenin kıyasıyla zihnimi bulandırıp net başında resimlerine, egitim kadrolarına bakarak,hocalarının akademik geçmisini didikleyerek derin çelişkilere dalıyorum.bana birinden birini soyleyin ve hedefim o olsun.ciddiyim.bakın burada bir genç kızın hayal ve hedefi gibi ulvi bir hadise var.lutfen bu yazdıklarımı umursayınız ve tez zamanda yanıtlayınız.derin teşekkürlerimi sunar,tuttugunuzun altın olması temennilerinde bulunurum

  1. :)) fikibok.. her ikisi de değildir. erkek olsaydınız kesinlikle bilgi derdim ama.. Ulvi hadise mi? Abartmayın yahu.. Tuttuğum altın olsun falan.. Derin muhabbetler sunarım. Derin sevgiler..

 20. hocam ben psikolojiye ilgi duyuyorum ama ilerde yapcağım mesleğin yurtdışı bağlantılı olmasını ve yurtdışına yerleşip orda çalışmayı istiyorum.sizce psikoloji bunu sağlıcak bir bölüm mü yurtdışında örgüt psikoloji master’ı yapsam yeterli olur mu

  1. İleride yapacağın mesleği belirlemek daha sağlıklı değil mi şu an? Yurt dışı derken neresi? Afrika’da ticaret çalışır, Avrupa’da Endüstriyel Psikoloji önemli olabilir belki ama Amerika’da acaba önemli midir?
   Hedef ile, hedefini yürüteceğin kulvarlar düzgün ilerlemiyor sanki. Psikoloji kapsamlı bir alan. Birçok yerde eminim kapılar açar ama istediğin ne, ona göre karar vermek daha mümkün gibi geliyor.

 21. Ben dil sınıfı okuyorum.Dil okuyup mezun olduktan sonra psikoloji yazabilir miyim.Çünkü psikoloji görüyoruz okulda

  1. Teknik bir soru bu. Ama mevzuatın izin vermeyeceğini düşünüyorum. Lisede dersi alma ile seçim arasında ilişki yok.

  1. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını 3-4 yılda 1 defa açıyor sanırım.
   Sorunuzda neyi sormak istemiştiniz tam net değil.

   1. sormak istediğim istanbul üniversitesinde araştırmalarıma göre klinik psikoloji dalı yok . sizin bir bilginiz var mı bu konuda istanbul üniversitesinde klinik psikoloji bölümü var mı ? :))

   2. soruyu en başından düzgün sormak da önemliymiş değil mi…?
    İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü arayabilirsiniz..Hocalara sorabilirsiniz…
    Elbette bilgim var ve Klinik Psikoloji diye bir dal yok. Hiçbir psikoloji dalı yok. O eskidendi uzmanlaşma..
    Yüksek Lisans’da Klinik Psikoloji açılabilir ve o da Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı’na bağlı olarak açılmaktadır. İnternet araştırmalarınızda direkt bir şey bulamazsınız. İstanbul’da iseniz okula gidebilirsiniz, hocalara mail atabilir, arayabilirsiniz..

 22. iyi günler
  öncelikle böyle güzel bir bölümü bu kadar net ve bir o kadar da sabırla açıkladığınız için size teşekkür ediyorum kendi adıma…aslında arkadaşlar benim sormak istediğim çoğu soruyu sormuşlar ancak ilave olarak benimde sormak istediğim birkaç soru var:
  bu yıl ikinci defa sınava giriyorum geçen yıl büyük bir talihsizlikle tercih yapıp daha sonra tercihimden vazgeçtim çünkü idealimin bu olmadığını biliyordum.çoğu öğrencinin yaptığı gibi “puanım nereye yeterse” felsefesinin kurbanı oldum.
  Yıllardır ne istedigimi bilmeme rağmen hedefimin zor olduğuna inandığım için sürekli kaybediyorum sanırım ve su anda da aynı şekilde bu sene de psikolojiyi kazanamayacağıma inanıyorum o yüzden de şuanda psikolojiyi okumanın alternatif yollarını arıyorum.tabi son çarem olan özel üniversiteler de tutmazsa…..
  Buna siz ve sizin gibi bu bölüme yıllarını vermiş insanların ne kadar katılacağını bilmemekle beraber, son şansımın bu olduğuna inanmaktan başka çarem yok..
  İnternetten gördüğüm yabancı üniversitelerin uzaktan eğitim ile vermiş oldugu programları araştıryorum ve şunu da hemen eklemeliyim elbette bunların çoğunun normal lisans egitimi gibi profesyonel bir egitim vermediğini anlayabiliyorum ancak sorum şu:
  benim gibi tek ideali bu bölümü okuyup,iyi bir meslek sahibi olmak isteyenlerin bu yol son alternatifi olabilirmi?
  Kendimzi geliştirerek,araştırarak yenileyerek elbetteki…
  Bir ODTÜ lisans mezunu kadar prestijli ve iyi hocalara sahip olamasakta insanın kendini sabitlemeden bu ideal uğruna elinden gelen bütün çabayı sarfedip iyi bir yere gelebilmesi mümkün müdür?
  cevabınız hayır olursa başka alana yönelmek zorundayım.Bu sartlarda (mucize olmazsa tabi)psikolojiyi kazanabilmem zor…
  Yazılarınızdan anladıgım kadarıyla deneyimli bir insansınız ve sizin deneyiminize güvenerek bu soruyu sordum umarım cevaplarsınız şimdeden teşekkürler…
  (bu arada fazla uzun bir yazı yazdıgım için kusura bakmayın)

  1. Merhaba ,
   Rica ederim, güzel düşüncelerin için. Deneyimler paylaşıldıkça anlamlı bence.

   Belirttiğin konu hemen her disiplin için önemli. Psikolojinin hangi alanında konumlanmak istiyorsun? Bu soruya vereceğin yanıta göre benim de yanıtım değişir.
   Ne olmak istiyorsun? Buna göre seni yönlendirmem gerekir.
   Uzaktan eğitim kimi alanlar için faydalı olabilir kimileri için de yetersiz gelebilir.

 23. pardon ama sordugum soruya neden yanıt alamadıgımı ogrenebılırmıyım?ayrıca yazım neden onaylanmadı anlayamıyorum çok kötü birşey mi sordum acaba?
  yok eger cevaplanmak ıstenmıyorsa bu sekılde davranılması hiç hoş değil..

  1. Her gün buraya girerek kontrol etmiyorum Merve. Haftada 1 kez bakıyorum.
   Bir psikoloji öğrencisi adayının sabır konusunda daha başarılı olmasını beklerim.
   Onaylamayı ben yapıyorum ve bloga ıvır zıvır sorular ve reklam gibi durumlar olmaması adına benim onayım ile düşüyor.
   Kötü bir şey değil sorun ama ben de burada tüm zamanını geçiren biri değilim.
   Bana ulaşmak için Facebook, Twitter ve Linkedin gibi kanallardan da ulaşabilirsin/ulaşabilirdin.
   Sorunu güncelle, ne olmak istediğini belirt, ona göre yanıt vereyim.

 24. öncelikle kusura bakmayın.Ben yazımın başkası tarafından incelenecegını,sorumun onemsenmeyıp cevaplandırılmayacagını dusunmustum.Ihtımallerım kesın bır yargıya donusmus oldugu ıcın uzgunum.bu sıtemım bırazda baska bır sıtede sordugum soruma cevap verılmemıs olmasından da kaynaklanıyor olabılır.Tekrar ozur dılıyorum
  “Bir psikoloji öğrencisi adayının sabır konusunda daha başarılı olmasını beklerim”demıssınız elbettekı dogrudur.Bu meslegı yapabılmek ıcın ınsanın bellı ozellıklere sahıp olması sart,ancak acemı bırlık oldugum ıcın bıraz anlık tepkıler verıyorum sanırım.
  Bu arada ben bahsettıgınız hesapları kullanmıyorum yanı o sıtelerde herhangı bır hesabım bulunmuyor o yuzden ulasamadım.
  Soruma donersek: (tabı su saaten sonra bana verebılecegınız tek tavsıye bu bolumden uzak durun demek de olabılır)acıkcası klınık psıkolojı alanında calısmak ısterdım psıkolojı alanı olarak ama bu da son care olarak gordugum kurumlarda ne derece bır egıtım verır onu kestıremıyorum….
  soruma yanıt verdıgınız ıcın tekrar tesekkur ederım iyi çalışmalar

  1. Klinik psikoloji Psikoloji’nin en zor disiplinlerinden birisi. Normal ve anormal davranış, teşhis, tanı, tedavi gibi süreçleri itibariyle çok geniş bir alan. Bu yönü itibariyle uzaktan eğitim tarzını benimsemediğimi belirtmem lazım.
   Klinik psikoloji’nin tarzı sebebiyle birebir ve aktif bir eğitim tarzını şart koştuğunu söyleyebilirim. Bu sebeple yurt dışından bir okul ile okula gitmeden, hoca ile etkileşim ve birebir anlatı olmadan ayakta kalmasını reel bulmuyorum.

   Eğitimin yapısı, müfredatı ve hocaları itibariyle çok çok iyi bir kadrosunun da olması lazım. Minimum yüksek lisans da gerekmekte Klinik anlamda uzmanlaşmak için.

   Terapistlik tarafı düşünüyorsanız eğer, bu da bir dizi eğitim ve birebir yaşama-tecrübe-süpervizyon isteyen bir süreç.
   Dolayısıyla, uzaktan eğitimi pek uygun göremem hem Klinik Psikoloji hem de Terapistlik alanı ile ilgili olarak.

   Başka sorun olursa sorabilirsin. Ya da anlaşılmayan bir şey var ise eğer.
   Kolaylıklar

 25. Mrb.ben İstanbul üni. Hemşirelik mezunuyum.KPSS ile cerrahpasaya atandım ve 657.li olarak çalışıyorum 1 yıldır.ancak hep psikoloji okumayı istemiştim.sayısal tabanli oldugum icin tercih yapamadım.bu son yasadan sora kesilen puan tamamen ortadan kalkınca özel bı ünide psikoloji okumayı düşünüyorum.size sorum ise su haliç unı.yü onerrirmisiniz ve su an devlet memeuruyumya psikolojiden mezun olduktan sonra bu kadrom değişmeden aynı hastahanede sadece unvanım degistitpte calisma imkanım var mı.

  1. Son sorunuz olan ünvan değiştirmeden Psikolog olarak çalışmanızı bilemiyorum, bu devletin (sağlık bakanlığının bilebileceği bir iş)
   Aynı zamanda devlet hastanelerinde çalışan Psikologların da tam olarak ne iş yaptığı, neyden sorumlu olduklarını da araştırmanızı öneriyorum. Hayal edilen çalışma ortamları mevcut değil. Test uygulaması ve Psikiyatr’lara destek vermek gibi bir süreç takip ediliyor bildiğim kadarıyla. 4 yıllık bir özel okul eğitiminden sonra bunu göze alabilecek misiniz? İyi düşünmeniz lazım bence.

   Haliç Üniversitesi ise son 2-3 yılda Psikoloji kürsüsünden oldukça fazla sayıda mezun da verdi. Bence tercih edilebilir. Ama Psikolog olmak istemenizle beraber terapi vb gibi , klinik alana yönelecekseniz eğer; bölümün akademik kadrosunu ve o kadronun akademik geçmişini de sorgulamanızı öneriyorum.

 26. Merhaba. Ben lise 1 öğerencisiyim , şimdiden hedef koymamın daha iyi olucağını düşündüm. Aslında psikoloji bölümünü düşünmem arkadaşlarımın çok iyi konuştuğumu ve çok iyi çözümler bulduğumu ve kesinlikle psikoloji okumam gerektiğini söylemeleriyle başladı. Arkadaşlarım üzüntülerini , detlerini ve sevinçlerini ilk benimle paylaşırlar , herşeyden ilk benim haberim olur. Arkadaşlarımın bu önerisinden sonra düşündüm ve neden olmasın dedim. Tmciyim tam bi edebiyat hayranıyım. Çok kitap okurum , çok düşünürüm ve insan psikolojisine , tarihe , felsefeye aşırı derecede düşkünüm. Peki bu özellikler psikoloji okumama yeter mi yoksa daha başka ne gibi özelliklerin bulunması gerekir? İşimde çok iyi ve profesyonel olmam için neler yapmam ve yolumu nasıl çizmem gerekir? Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Röportajda ara ara yer vermeye çalıştım ama bahsettiğiniz özellikler de önemli özellikler.
   İnsanlarla uğraşmak, dinlemek, çözüm bulmak ile bir danışana çözüm bulmak arasında elbette farklılıklar vardır.
   Sonuçta insanlara iyi gelecek şeyleri şu anda söylüyor olabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınıza hoş gelecek ifadeleriniz olabilir. Ama bu durum sizin iyi bir psikolog olacağınızı göstermez tabii ki.
   Psikoloji üzerine ne kadar araştırma yaptınız? Psikolojinin disiplinlerini, farklı teorileri, kuramları da ufaktan incelemeniz lazım.
   Ya da Türkiye’de bir Psikolog nerelerde çalışır, ne iş yapar, ondan beklenenler nelerdir? Bu sorulara da yanıt vermenizi öneririm lise ve üniversite hayatınız boyunca.

   Psikolog olmak arkadaşlara destek olmak, iyi konuşmak yada danışılacak ilk kişi olmak demek değil. Çok çok daha fazlası. Dinleme becerisi, yönlendirme, hedef verme, sağlıksız bir durumu iyileştirmeye yardımcı olmak, analitik bir bakış açısı da gerektirir.

   Özetle belirttiğiniz özellikleriniz güzel özellikler ama yeter yada kafidir diyemem.
   Kaldı ki şu anda hedefi koymanız güzel ama olur yada olmaz demek çok doğru bir yaklaşım olmaz.
   Daha fazla araştırmanızı ve okumalar yapmanızı tavsiye ederim.
   Kolaylıklar

 27. mersin çağ üniversitesi %100 burslu okuyorum üniversitenin puanı 439 ancak ben 470 ile kazandım puanımla başka üniversitelere gidebilirdim ancak tercihim çağ üniversitesinden yana oldu. peki psikolojide atanırken gittiğimiz üniversitemi yoksa alacağımız kpss puanımı daha etkili ? ? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Devlet hastanesi, darülaceze yada adli organlar gibi yerlerde psikoloji üzerine çalışacaksanız; KPSS ile atanma elbette ön plana çıkıyor. O zaman üniversite öğretimine çok bakılmıyor bildiğim kadarıyla.
   Hangi alanda çalışmak istediğinizi de tam olarak bilmediğimden yönlendirme yapamıyorum.
   Mevzuatı da tam bilemiyorum. Atama yönetmeliklerine bakmak lazım. Ya da Mersin Devlet Hastanesi’ne gidip oradaki görevli psikolog ile sürece ilişkin görüşme yapabilirsiniz sanırım.
   Kolaylıklar

 28. sıze bır sorum daha olacak
  anladıgım kadarıyla okumak ıstedıgım psıkolojı alanı uzaktan egıtım sıstemıyle olmayacak
  pekı ozel unıversıtelerın psıkolojı egıtımı hakkında ne dusunuyorsunuz ?Onerebılecegınız en ıyı ozel unıversıteler hangısı olur psıkolojı bolumu ıcın?tesekkur ederım bu arada

 29. Merhaba. Benim sorum biraz farklı. İşletme lisansı ve ardından 20 yıllık üst düzey yönetici sıfatı ile iş deneyimi sonrası psikoloji alanında yüksek lisans yapma kararı aldım. Bu biraz kişisel merak biraz da öncelikle çevreme ve sonrasında topluma daha faydalı olabilme, doğru şekilde yardım edebilme arzusundan kaynaklanıyor. Hiçbir zaman geç olmadığını düşünüyorum. Diğer taraftan özel üniversiteler tarafından yürütülen paralı yüksek lisans programlarının sadece para tuzağı olup olmadığını ve bana hedeflediğim şekilde faydası olup olmayacağını merak ediyorum. Görüşünüzü alabilirsem çok memnun olurum.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   Oldukça farklı bir soru oldu buraya gelen sorulara bakınca. Eğitim için bence de geç kalmış değilsiniz, hatta tam vakti olduğunu bile söylesem ileri gitmiş olmam.
   Lakin, akademik dünyanın biraz fazla akademik kalması ile bilrikte teori bağlamından dışarı çıkmanız zor olacaktır. Eğitim alırken sık sık bu benim işime ne zaman yarar yada yarar mı gibi sorularınız olacaktır. Bu sorulara yanıt bulmakta zorlanacağınızı şimdiden söyleyebilirim. Bu sizi yıldırma anlamına gelmesin lütfen ama gireceğiniz denizin optimumda sağlıklı bir deniz olmadığını söyleyebilirim.

   Beri yandan ise özel okulların ekseriyetle dediğiniz bağlamda ilerlediğini söyleyebilirim.

   Hedeflediğiniz alan tam olarak ne bilmiyorum ama özel okullar arasında Bilgi ve Koç üniversitelerini önerebilirim.
   Hangi kulvarda ilerlemek istiyorsunuz? Danışmanlık, Koçluk, Terapi?

   1. Tekrar merhaba. İlk aşamada ilave eğitimlerle desteklenmiş kurumsal/bireysel koçluk ve kimbilir belki de ileride danışmanlık olabilir diye düşünüyorum. Terapi için bu alanda lisans eğitimi ve elbette sayısız pratik tecrübe yapmış olmalıydım herhalde. Bu hedeflerimin çok üzerinde ve maalesef yaşımın da gerisinde kalır. Bu alanı platformdaki bu mesleğe ilgi duyan genç arkadaşlara bırakmak en doğrusu. Çok teşekkür ediyorum cevabınız ve cesaretlendirmeniz için. İnanın aklımdaki sorular açısından çok faydası oldu. Yeni yılın tüm arkadaşlara ve size sağlık, başarı ve mutluluk getirmesi dileğiyle…

 30. Öncelikle selam. Tm öğrencisiyim bu sene sınava giricem merak ettiğim psikoloji bölümü okuduktan sonra yüksek lisans doktora yapınca ünvan ne oluyor?. bir de psikolojinin dalları olan klinik psikoloji vb dalları açıklarmısınız. hangi dala yoğunlaşırsak bizim için daha faydalı olabilir. ? Hangi üniversitelerin yüksek lisans programları daha iyi.? Doktora yapmak bize ne gibi faydalar sağlayabilir ve doktora yapınca kendi kliniğimizi açmak ideal mi? şimdiden teşekkürler.

  1. Sana da selam Ümit. Yüksek Lisans yapınca Uzman Psikolog, Doktora yapınca, Psikolog Dr. unvanlarını almış oluyorsun.
   Klinik Psikoloji vb alt dallara ilişkin internette çokca kaynak bulabilirsin. Buraya yazacak vaktim maalesef ki şimdilik yok. Ama zaten yeterli kaynağa ulaşabileceğini düşünüyorum web’den.
   Hangi dala yoğunlaşmak sizin için faydalı olabilir sorusu çok genel bir soru. Senin ne yapmak istediğini bilmiyorum. Faydadan anladıklarımız da farklıdır muhtemelen. Hepsi kendine göre faydalıdır elbette. Birinin diğerine dominantlığı, üstünlüğü olamaz.
   Hangi üniversitelerin yüksek lisansları iyi sorusu da ilerlemek istediğin alanla doğrudan ilintili. Klinik istiyorsan muhtemelen Tıp Fakültesi olan üniversiteleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Klinik anlamda gözlem vs için.
   Adli Psikoloji için de aynı durumun altını çizebilirim.
   Sosyal Psikolojide İstanbul ve Ege iyi diye biliyorum. Bilgi de aynı şekilde.
   Deneysel ve Bilişsel de en son Boğaziçi iyi durumda idi.
   Endüstri ve Örgüt’te Maltepe ve Koç iyi durumda idi. Ama kadrolar değişiklik gösteriyor hep. Bu değişiklikler sebebiyle net bir şey söylemek güç. Üniversitelerin web sitelerini araştırabilirsiniz. Akademik kadrolarını yayınlıyor birçoğu.
   Doktora yapmak derinlemesine olarak bir konuda uzmanlaşmak ve yeni bir şeyler söylüyor olduğunuz anlamına geliyor akademik camiada. Bu açıdan Doktora mühim. Ama sadece bir konuya hakim olabilme şansı veriyor. Örn: Yeme Bozukluğu üzerine, ya da Depresyon üzerine.. vbg.
   Doktora’yı Klinik psikolojide yaparsanız ve spesifik hakim olduğunuz bir alan olursa bunun üzerine elbette klinik açabilirsiniz. Ama doktora yaptıktan sonra kliniğimi açayım. Sonra da gelsin danışanlar gibi bir algı doğru bir algı olmaz. Onu da belirteyim. Akademik açıdan okumak ve yazmak danışan görme anlamında katkı sağlamaz. Klinikte esas olan deneyimdir, danışan görmedir.

 31. Teşekkürler cevaplarınız için bir sorum daha var dizilerde felan görüyoruz mesela oradaki psikologlar genelde insanları dinleyen kendi klinikleri olan onlara yol gösteren vb kişiler. peki bu hangi dala giriyor. sosyal mi klinik mi veya baska birşey mi?

 32. hocam yukarıda belirttıgnınz gıbı psikoloji meslegıne sahip bir kişi demişsiniz 1400-2000 civarında ama bunu okuman ıcın cok calışman gerekli .şuanki öğretmenler bile daha fazla alıyor acaba beni bu konuda bilgilendireblirmisiniz? tsk…..

  1. paylaştığım o bilgiler 2 yıl öncesine ait Muharrem. Ayrıca firmasına ve kişinin tecrübesine göre değişir. Güncel rakamlar hakkında tam bir bilgim yok.

 33. aslında sorum psikolojiyle ilgili değil ama herkesin aksine sizin kafanıza göre değil sağduyulu bir şekilde cevap vereceğinizi düşündüğümden size sormaya karar verdim. cevap vermezseniz anlarım ama verirseniz çok mutlu olurum zira bir psikoloğa gitmem gerektiğini biliyorum ama kaçınıyorum. elimde değil. neyse.

  diyelim ki 9-6 çalışmak istemiyosunuz.
  ve yurt dışında yaşamayı planlıyosunuz ileride. biraz da içe kapanıksınız ,resim yapmayı, filmleri, felsefe, tarih, edebiyat, psikoloji hakkında (engin geçtan’ı ve karen horney’i okudum daha çok, ilki(insan olmak) beni anlatıyor gibiydi o yüzden bir süre delirdiğimi hissettim.) okumayı seviyosunuz ve biraz iletişim kurma probleminiz var. en çok resim yapmayı seviyosunuz ama. ne okurdunuz üniversitede? (biraz para da kazanmanız lazım bu arada çünkü diyelim ki anne babanız sizi çok destekleyemez.)

  (benim fikrim saniye saniye değişiyor da, çok dengesiz biri olduğum için. grafik tasarımla psikoloji ve uluslararası ilişkiler arasında gelip gidiyorum. aslında, hergün aynı hayatı yaşayan ve haftasonu alışveriş merkezine gitmeyi bekleyen o boş insanlardan olmak istemediğim için bütün bu karmaşam. mesleğim anlamlı olsun istiyorum, sırf içinde bulunduğum ekonomik şartlarda ve toplumda doğduğum için rahat olacağım şeyi yapmak yerine anlamlı bir şey yapayım istiyorum, varoluşuma bir anlam katsın istiyorum, tamam mı? ama paraya da ihtiyacım olacak ve anne babam öğretmen benim, oysa benim yurt dışında yaşamak, dünyayı gezmek gibi pahalı hayallerim var. ayrıca bu kadar depresif biriyken resim yapmanın beni net olarak mutlu edebilmesi neredeyse doğaüstü geliyor, o yüzden salak bir şirketin önemsiz ve yeri doldurulabilir elemanı olmak yerine bütün vaktimi resimle ya da sanatla geçirsem daha iyi değil mi!

  tamamen empati yeteneğinize güvenerek saçmaladım. affedersiniz.)

  1. Merhaba,
   Saçmalamak gibi bir durum yok elbette ama karışık ve cevabı kolay olan bir parametrede hareket etmiyorsunuz.
   İsteklerinizi kimse eleştiremez ama imkanlar-fırsatlar ile istenenler arasında da bir ilişki olması lazım.
   Bu açıdan burada satırlarla ifade edilerek yönlendirme yapılacak bir durum olmadığını düşünüyorum.

   Hayallerinizin peşinden gitme konusunda sizi eleştiremeyeceğimiz gibi sizin de mesleklerin anlamlı olup-olmadığı yada şirketlerin yeri doldurabilir elemanı olmak gibi kavramları da salt bu şekilde ifade etmemeniz gerekir diye düşündüğümü eklemek isterim.

   Hayallerinizin peşinden gitmek için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor -ki bunu kabul ediyorsunuz. Geriye kalan meslekleri analiz edip en fazla hangisi ile örtüşebileceğinizin analizini yapmak lazım sanırım.

   Resimden de belki bir kariyer oluşabilir hem..

   Özetle, üzgünüm ama empati yeteneği ile ilgisi yok bence bu durumun.
   Sizinle daha uzun vadeli görüşerek karar verilebilecek ve yardımcı olunabilecek bir durum sizin içinde bulunduğunuz durum.

 34. Öncelikle ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim .
  Ben uludağ üniversitesi iktisat mezunuyum . Suan 1 yıldır bankada çalışıyorum . Lisedeyken hep psikoloji okumak istedim . Tek bir bölüme psikolojiye girebilmek için gece gündüz çalıştım ama sınavda heyecablandığım için olmadı .İktisat okudum. ama içimdeki psikoloji aşkı hiç gitmedi .Zamanla ünüversitede geçer dediler geçmedi. İşe gir geçer dediler geçmedi . Annem bile diyo kızım ne aşkmış 🙂
  Ben şimdi anlıyorum ki bu benim içimde hep kalıcak .insanın ulaşamdığı şeyler zamanla tutkuya dönüşür bu da onun gibi bişey belki bilemiyorum belki de çocuklukta huzursuz bir ailede büyüdüğüm için .Hastalıktan babasını kaybeden bi çocuğun tutkuyla doktor olmak istemesi gibi bişey belki . Belki de gerçekten başaılı olcam bilemiyorum . ama bildiğim bir şey var ki ben deniycem . Özel bir üniversite bilimsel hazırlık programını da bitirip yüksek lisansa başlayıp arkasından doktora ve daha bir sürü artılaar katarak kendimi geliştirmek istiyorum …Vazgeçmek istemiyorum .belki lisansta olmadı ama başka yolları deniycem .
  Benim merak ettiğim bu alanda özellikle lisansını psikoloji dalında yapanlar tarafından lisansını farklı bir alanda yapmış birinin yüksek lisansla doktora yapması ne kadar desteklenir. özellikle sizin bu konuda görüşünüzü merak ediyorum . Bence asıl önemli olan üniversiteden sonra kendimizi ne kadar geliştirdiğimiz neler kattığımız . Ben de iktisat okudum ama üniversite bitince kendimize kolay kolay ekonomist diyemedik .Umarım herşey için geç değildir.
  Çok teşekkür ederim ..

  1. Merhaba,

   Umarım istediğiniz, arzuladığınız noktaya ulaşırsınız. Hayatta keyif alarak iş yapmanın çok az insana nasip olabildiğini görüyorum. Bu hiç şüphesiz ki günümüz dünyasında çok önemli bir artı sağlıyor yaşam kalitesine.

   Uzun sorunuza kısa bir yanıt verirsem kızmazsınız umarım. Aslında son cümlelerinizde değinmişsiniz ve kendi içinde duruma da açıklık getirmişsiniz.

   Tıpkı sizin dediğiniz gibi İktisat bitirince kendinize kolay kolay “Ekonomist” diyemeyişiniz gibi her Psikoloji bölümü mezunu da kendisine Psikolog diyemez, dememelidir.
   Söylemler, kelimeler, kavramlar dünyayı şekillendiriyor ve Psikolog dediğinizde çok şey demiş oluyorsunuz aslında. Bu nedenle Psikolog olmak sanılanın aksine oldukça uzun, zor ve ciddi bir disiplinle beraber emek isteyen bir gelişim süreci aslında.

   Dolayısıyla hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora gibi parametreler psikolog’luk için olmazsa olmaz.
   Yüksek Lisans bir araştırma yapma ve disiplin kazanma süreci olarak nitelenir hep. Doktora ise Y. Lisans’taki disiplin ve alanına bağlı olarak yeni bir şey/teori ileri sürmekle açıklanır hep. Dolayısıyla ve tecrübelerimle birlikte Psikoloji’de Lisans’ın omurga olduğunu ve olmazsa olmaz oldugunu düşünürüm hep.
   Omurgasız bir şekilde yürünemeyeceği için lisanssız bir şekilde Psikoloji’de ilerlemek de kolay değil.
   Psikoloji lisansı çok geniş ve bütüncül olarak birçok açıdan gelişim sunuyor aslında bu eğitime dahil olanlara.

   Bildiğim kadarıyla Psikoloji üzerine klinik anlamda çalışmanız için farklı bir alandaki lisansın üzerine Yüksek ve Doktora yapmanız lazım en azından. Ama Psikoloji lisansı olmadan da Klinik Yüksek Lisans’ına kabul almanız çok düşük bir olasılık. Özellikle Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programlarına Psikoloji mezunlarının bile güç bela girebildiğini düşünecek olursak – ki maalesef böyle bir realite var.

   Bu denli güçlü bir isteğiniz varsa Lisans’dan başlanabilir belki. Veya olabilir ise Yüksek Lisans’a başlayıp beraberinde de bu süreci tecrübe edebileceğiniz bir yer olması faydalı olacaktır bence.

   Özetle, sorunuz bağlamında çok desteklenmez. Şansınız oldukça düşük. Psikoloji lisansını bitirenler bile yeterli anlamda Y.Lisans fırsatı yakalayamıyor ve o şansı bulamıyorlar. İstekli olmanız güzel ama reel olarak yanıt almanız (bence) zor. İlle mesleği icra etmek değil de bireysel gelişiminiz anlamında bu alanla ilgilenmeniz de olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

 35. Merhaba,
  Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum ve pedagoji bölümü okumak istiyorum.Ne yazık ki Türkiyede bu bölüm kapanmış durumda öncelikle psikoloji mi yoksa rpd mi okumak gerekir?Yurtdışında okusam Türkiyede diplomam geçerli midir?

  1. Pedagoji için Psikoloji ve Gelişim Psikoloji’sinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. PDR daha eğitim anlamında ağırlaşıyor bildiğim kadarıyla.
   Yurtdışında okuyup diplomayı burada kabul ettirme meselesinde ise ülke, üniversite ve derslerin denkliği meseleleri var -ki çok teknik konulardır, benim tam bir bilgim yok. Yanıltmayayım sizi.

 36. boğaziçi üniversitesinde klinik psikoloji alanında uzmanlaşılabiliyor mu? sizce boğaziçi mi istanbul üni mi daha iyi(boğaziçinin puanının yüksek olması kafamı karıştırıyor)düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?şimdiden saolun

  1. Boğaziçi Üniversitesi’nin bölümü ile görüşmenizi öneririm. Benim zamanımda bu konu üzerine pek eğilmiyordu Boğaziçi. Ama şu an değişmiş olabilir. En sağlıklı bilgiyi okuldan alabilirsiniz. Akademik kadronun sayısal çoğunluğuna göre bir inceleme yapmanız gerekir. Beraberinde de deneyimleri önemli. Klinik anlamda ciddi bir birikim eksikliği var hemen her üniversitede. Boğaziçi’nin puanının yüksekliği tercih edenlerin puanının yüksek olması ile ilintili. Mezun olanların arasında eğitim ve bilgi birikimi açısından ne kadar fark vardır , bilemiyorum.

 37. Merhaba.. Ben sınıf öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim.. Çocukları çok sevdiğim için bu bölümü tercih etmiştim ancak üniversitede gelişim psikolojisi dersleri görmeye başladıkça çocuk psikolojisiyle daha çok ilgilendiğimi farkettim ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorum.. Özellikle hastanelerde pediatri bölümlerinde çocuklara faydalı olmak istiyorum.. Bunun için internetten iyi kötü araştırma yaparken size rastladım.. Herkes soru yöneltiyor bir de ben rahatsız edeyim dedim.. 🙂 Size danışmak istediğim nokta ise şu; Bu isteğim için yüksek lisansımı gelişim psikolojisinden mi, klinik psikolojisinden mi yoksa sosyal psikolojiden mi yapmam benim için daha iyi olur bu konuda çok kararsızım.. Bilirkişi olarak bir de sizin fikrinizi almak istedim.. Şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Estafurullah, bilirkişi diyemem kendime. 🙂
   Sınıf öğretmenliğinin üzerine Psikoloji’de master yapmakta zorlanabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama en muhtemel alan Gelişim Psikolojisi Ana bilim dalı olacaktır -ki bu da ilgi alanınıza giren çocuk gelişimi ile doğrudan ilintili olacaktır.
   Ancak Pediatri’de çalışmak için gerekli koşulları da ayrıca araştırınız lütfen.Psikoloji vb gibi disiplinlerden lisans derecesi almayı zorunlu tutabilirler.
   Öğretmenlikten mezun olmak yeterli olmayabilir. Sadece aklıma geldi, hatırlatayım dedim.
   Dikkat etmekte fayda var.

   İlginiz ve merakınız azalmasın,
   Selamlarımla

 38. mrb size sorum acık öğretim den yada uzaktan eğitimden bir bölum bitirip psikoloji ye gecebılırmıyım ?? oluyorsa nasıl yapmam gerekır ve hangi bölümü okumam gerekır şimdiden tşk ler ..

 39. merhaba. bende eşit ağırlık öğrencisiyim ve üniversitede psikoloji bölümü okumak istiyorm fkat aklımda bazı soru işaretleri var . ben psikologların nasıl hastalarla ilgilendiklerini öğrenmek istiyorum . yani psikiyatristler gibi hallüsinasyon, şizofreni gibi rahatsızlıklarla çok karşılaşıyorlarmı ?

  1. Merhaba Gözde,

   Öncelikle sorunda psikolog demişsin, onu klinik psikolog olarak düzelteyim. Malum hastalıklarla ilgilenen disiplin klinik psikoloji alanında.
   Klinik psikoloğun ilgileneceği hasta grupları uzmanlaşacağı alanla doğrudan ilintilidir.

   Tüm Psikiyatrlar tüm hastalıklarla ilgilenmezler. Yani Şizofreni gibi ağır vakalarla tüm psikiyatrlar ilgilenecek diye bir kural yok. Temel eğitimini alırlar ama uzmanlık alanı doğrultusunda ilerlerler. Belli uzmanlık alanları vardır. Çocuk Psikiyatrisi bunlardan biridir mesela. Yeme bozuklukları, Cinsel işlev bozuklukları, duygu durum bozuklukları gibi, kişilik bozuklukları gibi farklı alanlar var. Halüsinasyon bir rahatsızlık değil, bir belirti bu arada.

   Psikiyatrların olduğu gibi klinik psikologların da farklı farklı uzmanlık alanları vardır. Dolayısıyla, ne tip hastalıklarla karşılacağını klinik psikolog adayı kulvarını, uzmanlaşmak istediği alanı belirlerken kendi belirlemiş oluyor aslında.

   1. öncelikle cevabınız için teşekkürler . merak ettiğim bir şey daha var . Daha önce bir kitapta okumuştum . psikatrist veya psikologların hastalarıyla konuştukları konu her ne olursa olsun (cinayet vs.) bunları şikayet edemiyorlarmış gizlilik etiğinden dolayı bunun doğruluk payı varmı?

 40. sözel mezunuyum psikoloji istiyorum matemtik yapmadanda girebilirmiyim bu bölümü birde pdr mi psikolojimi daha avantajlı iş yaşamında bu bölümlerden mezun olan kişileri hangi iş imkanları bekler şimdiden teşekkürler…

  1. bildiğim kadarıyla matematik olmadan psikoloji olmaz.
   ikinci sorunuza da yukarıda yanıt vermiştim. Orayı okursanız göreceksinizdir.

 41. Merhabalar, ben de psikoloji bölümü istiyorum. Sanıyorum ki bu iş için yabancı dil çok önemli. Acaba İstanbul Üniversitesi’nde hazırlık bölümü var mı? Yoksa yabancı dil ihtiyacımızı dışarıdan mı karşılamak zorundayız?

  1. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünde hazırlık eğitimi vermiyor. Eğer ki dil yeterlilik sınavına girmezseniz haftada 4 saat İngilizce ders alabiliyorsunuz. ( Benim zamanınmda böyleydi en azından)
   Bölüm Türkçe olduğundan ötürü İngilizce konusunda bir öğrenim yok.
   Yabancı dil önemli elbette. Ya dışardan alacaksınız ya da bölümü İngilizce olan üniversitelerden tercih edeceksiniz.

 42. Merhaba ben uluslararası finans 3. sınıf öğrencisiyim yüksek lisansımı öğretim üyesi olmak için psikoloji veya pdr üzerine yapmak istiyorum,ekonomi vb hocalığı yapabileceğimi düşünmüyorum ,mümkün müdür?
  teşekkürler…

  1. Uluslararası Finans ile Psikoloji arasındaki ilişkiyi öğretim üyesi olma ile nasıl ilişkilendirdiğinizi anlayamadım. Psikoloji veya PDR mi okumak istiyorsunuz?
   Normal şartlar altında sosyal bilimlerle pek ilgili gibi görünmeyen (Sosyoloji, Tarih, Edebiyat vb ) bir alandan mezun olup Psikoloji yada PDR’ye kaymak çok olası değil. Bazı üniversiteler alıyor ama ne yapmak istediğinizi/hedefinizi anlamadığımdan bir şey söylemem de pek mümkün değil.

 43. iş psikolojisi için sürekli yurt dışında olucaksın gibi şeyler duydum bu ne kadar doğru?yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

  1. İş psikoloji ve yurt dışı? Anlayamadım sorunuzu..
   Daha detaylı sorabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım

 44. merhaba, ben psikolog hakkında bilgi ve hangi okullarda okumak gerektiğini ve sayısal mı sözel mi okumak gerektiğini sormak istiyorum.(6.sınıf öğrencisiyim öğretmen bir ödev verdi hangi meslek olmak istiyorsak bilgi edincez bna yardım edebilirmisiniz)

  1. Bu yazıda detaylıca bilgi verdiğimi düşünüyorum. Hem buradan hem diğer yerlerden araştırarak bulabileceğini düşünüyorum.
   Kolay Gelsin

 45. ama siz bna kısaca bir bahsetseniz bn diğerlerinden bir şey anlamadım sizin söylediklerinizi geçirmicem biraz bilgi alcam

 46. Merhaba,

  Ben yurt disinda pedagoji bolumunu bitirdim.
  Yokten diploma onayini aldim. Turkiyede pedagoji
  Bolumu diye birsey yok. Atanmam PDR den mi olacak?

  Simdiden tesekkurler

 47. merhaba ben yeni atandım..sınıf öğretmeniyim..aslında yukarıda yazılanlardan okuduğum kadarıyla açık öğretimden psikoloji bölümünü okumam güç gibi..diğer seçenekler olan bu alanda lisans ,yüksek lisans yapma konusunda da önümüz kapalı gibi ,yani bu alanda ben hiçbişi yapamıyor muyum..???…:(:( içimde ukde olarak mı kalcak..:(:(

  1. Maalesef öyle görünüyor Fatma Hanım. Açık öğretim ile aktarılamayacak bir branştır Psikoloji. Bu sebeple şu anda lisans yapmanız olası değil. Çeşitli üniversitelerin yüksek lisans programları ile ilgilenebilirsiniz belki.

 48. Merhaba; Psikoloji okuyacağım ve birkaç konuda fikrinizi almak istiyorum:
  Psikolog olarak devlet sektöründe çalışmak istiyorum bunun için psikoloji bölümünü bitirdikten sonra klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmak daha sonra da KPSS ye mi girmek gerekiyor?
  Yüksek lisans yapmak için yabancı dil gerekli mi? Türkçe okuyacağım çünkü..
  Son olarak İstanbul’da hangi özel üniversiteyi tavsiye edersiniz?
  Şimdiden çok teşekkürler..

  1. Evet, belirttiğiniz gibi ilerlemek lazım. Ancak devlet sektörünü açmak lazım? Hangi alanda çalışmak istiyorsunuz? Ne olmak ve ne yapmak istiyorsunuz?
   Klinik Psikolog olmak için Yüksek Lisans şart ama şart olmadığı haller olabilir. Eğitim hayatınızdan sonra da elbette KPSS lazım.

   Yüksek Lisans sizin ne kadar derinlikli ve zor bir alanda ilerlemek istediğinizle paralel aslında. Aynı zamanda İngilizce olmak gibi bir zaruriyeti yok. Ancak kaynaklarınız ağırlıklı olarak ingilizce olacaktır. Okumalar, çeviriler ve yurt dışı makalelerle yoğun bir dönem geçiriyor olursunuz eğer ki konunuz çok fazla yerli kaynak barındırmıyorsa. Tabi İngilizce okumak ve çevirmek de sizi fazlasıyla zorlayabilir. Tecrübelerim İngilizce olmaksızın Yüksek Lisans’ın ziyadesiyle zor olduğu.

   Başarılar

 49. öncelikle merhaba.ben ygs öğrencisiyim açıköğretimden sosyoloji okuyup psikolojinin herhangi bir alt dalı üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum acaba bu mümkün mü, bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? ve bir de sizce hukuk mu psikoloji mi? şimdiden teşekkürler..

  1. Ne amaçla ve hangi dalda ilerlemek istediğinizi belirtmemişsiniz. Elbette bazı üniversiteler kabul etmeyecektir Psikoloji YL için ama bazı özeller kabul eder sizi o şekilde ilerlerseniz eğer. Niye Psikoloji Yüksek Lisans’ı istemektesiniz?

   Klinik anlamda ilerlemek mi, merak mı sizinkisi yoksa?

   Psikolog olma isteği varsa eğer ; belirttiğiniz kurgu ile ilerlemeniz zor, imkansıza yakın. Yüksek lisans sadece 1 yıl dersi içerir. Yani sizi Psikolog yapmayacak o dediğiniz Yüksek Lisans.

   Hukuk mu Psikoloji mi? Bilmem, bilemem.. Sizin isteğiniz bu.

  2. Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Devlet hastanesinde psikolog olarak çalışmak istiyorum.Hedefim bu yönde.Son bir sorum daha olucak kusura bakmazsanız : Psikolojiyi 4 yıl okuduktan sonra yani yüksek lisans yapmayınca nerelerde çalışabiliyoruz ? Yüksek lisansta ingilizce konusu beni şuan tereddütte bıraktı.Bu konu geleceğimi etkileyeceği için sormak istedim.Teşekkürler.

   1. 4 yıllık lisanstan sonra KPSS ile doğrudan da atanma şansınız olabilir. İlle Yüksek Lisans şartı aramıyor diye biliyorum devlet kurumu olarak hastaneler ama yine de detay olarak bu konuyu araştırınız. Sağlık Bakanlığı vb mevzuata bakınız bence.

 50. ben adli psikoloji okumak istiyorum. bunun için ayrı bi bölüm var mı yoksa psikoloji bölümünden mezun olup adli psikoloji alanında yüksek lisans mı yapılıyor? ve hangi üniversitelerden adli psikolog olabilirim? boğaziçi veya odtü de varmıdır? cezaevlerinde veya mahkemelerde iş bulma imkanım düşük mü?

  1. Psikoloji’nin bir alt dalı olan Adli Psikoloji Anabilim dalı bazı üniversitelerde lisans eğitimi süresince işlenilen derslerden birisi. Ayrı bir bölüm yok. Psikoloji okurken Lisans derslerinden biri olarak veriliyor. Bu konuda ilerlemek istenirse Yüksek Lisans eğitimi ile uzmanlaşma sağlanabiliyor. İstanbul Üniversitesi’nde Adli Psikoloji Yüksek Lisans var, bunu biliyorum. Ama diğerlerinde var mıdır yok mudur bilemiyorum. Bunu belki düşündüğünüz üniversiteler bağlamında web’den araştırmanız mümkün olabilir. Boğaziçi ve ODTÜ’yü en iyi web sitelerinden yada telefonla bölüme ulaşarak sorabilirsiniz.
   Mahkemelerde iş bulmanız çok kolay ve rahat. Zira yeni mevzuat ile birlikte süreç Adli Psikologları daha da kuvvetlendiriyor artık.

 51. Merhaba.
  Ben psikoloji bölümü okumak istiyorum. Israrla istiyorum. Fakat dil eğitimi benim için çok önemli, beni yurt dışına yollayabilecek, orada okumamı sağlayabilecek bir üniversiteye gitmek istiyorum. Ayrıca farklı bölümlerin derslerine de girmek istiyorum. Sanırım bu durumu bana özel bir üniversite sağlayabilir. Sizce devlet üniversitesine mi gitmeliyim yoksa özel üniversiteye mi?.. Devlet üniversitesini her zaman toplum olarak el üstüne tutuyoruz. Bu benim seçimlerimi etkiliyor. Ama toplumun her dediği doğru olmak zorunda değil, bir devlet üniversitesini özelden ayıran üstünlük nedir ve de ben bu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler…

  1. Dil ve farklı dersler istiyorsanız bence de özeli seçmelisiniz. Özel üniversiteler devlet üniversitelerindeki Psikoloji kürsülerinden çok sayıda hoca transfer etti zaten.
   Dolayısıyla; özel bir okula gitmek daha mantıklı olabilir. Hele de dil istiyorsanız. Devlet olup bu şartları sağlayabilecek 2 okul var. Boğaziçi ve ODTÜ.

   Bilgilerinize

 52. Merhabalar. YGS adayıyım MF öğrencisi olmama rağmen TM’den tercih yapıp Psikoloji tercih etmek istiyorum. Şimdiden çok iyi derecede İngilizce’ye sahip olduğum için ilerleyen yıllarda Fransızca, İtalyanca, İspanyolca gibi dillere de yönelmek istiyorum. Sizce Psikoloji mezunu bir insanın çok sayıda dil bilmesi iş olanaklarını ciddi bir oranda yükseltir mi? Yoksa gözle görülür bir fark yaratmaz mı?

  Ayrıyetten daha önce iş imkanlarıyla ilgili sorulara yanıt vermişsiniz ancak güncelliğini biraz yitirmiş gibi gözüküyorlar. Sizce şu durumda yukardaki şartlar bulunan, üstüne Yüksek Lisans’ını yapmış ve Boğaziçi veya İstanbul Üniversitesi mezunu bir psikologun iş imkanları ve geliri ne seviyelerde olabilir? Şimdiden teşekkürler. İş hayatınızda başarılar 🙂

  1. İnsan Kaynakları alanında çalışmak isterseniz Fransız, İtalyan yada İspanyol bir şirket seçerseniz avantaj sağlar. Onun dışında çok bir etkisi olmaz.

   Güncelliğini çok yitirdiğini düşünmüyorum.

   Yeni mezun bir Psikolog’un iş imkanları; özel okullar, darülaceze, rehabilitasyon merkezleri, kreşler, ana okulları, dersaneler, adliyeler, çocuk mahkemeleri, terapi merkezleri, ölçme ve değerlendirme merkezleri, şirketlerin insan kaynakları, pazarlama birimleri gibi alanlarda çalışabilir.

   Neresinden tuttuğunuza bağlı birazcık da.
   Hal böyle olunca gireceğiniz iş ve şirkete göre değişir. Benim duyumlarım hali hazırda 1500 ila 2500 TL bandında değişir.

 53. merhaba;ben insanalrın sorunlarını dinlemek ve sorunlarına bir çözüm getirmeyi istiyorum hatta bununla kalmayarak daha fazla ne yapabilirim sorusuyla yola çkmak isttiyorum onların onların neler yapmaları hakkında yol göstermek istiyorum ve bunu gerçekten istiyorum.Ve bu yüzden psikoloji bölünü okumak istiyorum ama gerek dostlarım olsun gerk arkadaşalr olsun bu bölüm oldukça zor bir bölüm olduğun söylüyorlar ve mezun olmam için çok çalışmam gerektiğini söylüyorlar.Sizin düşüncelerinizi olmak istiyorum beni aydınlatırsanız çook memnun olrum.Teşekkürler…

  1. İnsanlarla ilgilenmek yada sorunlarına çözüm bulmak tam anlamıyla bir Psikolog işidir diyemeyiz. Psikoloji kapsamlı bir disiplin ve terapist gibi yaklaşıp, tedavi süreçlerinde bulunmak istiyorsanız ille insanların sorunlarına çözüm getireceksiniz diye bir kaide yok. Siz bir aracı olabilirsiniz, şifa dağıtan kişi değil. Öncelikle bu yanlış algıyı düzeltelim. Sizin gibi çok sayıda kişi buradan yazdı, yazıyor ve de yazmaya devam edecek.
   Psikoloji okumak istiyorsanız, içinizde böyle bir istek varsa detaylıca araştırın. Yukarıya yazdığım bilgileri detaylıca okuyun, farklı kaynaklardan bilgi toplayın.

   Psikolojinin hangi alanında ilerlemek istiyorsunuz, kimlerle çalışmak istiyorsunuz?
   Bölümün zorluğu sizi yıldıracaksa zaten okumak yönünde yeterli bir isteğiniz yok demektir. Bölümün kolay olması mı sizi cezbeden? Mezun olmanız için çok çalışmalısınız diğer bölümlerde olduğu gibi. İnsanlarla ilgilenmek, yardımcı olmak, “yol göstermek ve neler yapmaları gerektiğini söylemek” gibi çok üst düzey durumlardan bahsediyorsunuz. Bunları kolayca bir bölüm bitirerek yapabilmeniz sizce olası mı? Bence değil.

   İlk cümlelerinizden terapi yapmak, terapist olmak gibi bir anlam çıkıyor sanki. Siz bunu tam olarak belirtmemişsiniz çünkü görünen o ki ne yeterli araştırma yapmışsınız ne de neler yapabileceğinizi tam bilememektesiniz.

   Son olarak şunu söyleyeyim, Psikoloji Lisans’ı üzerine, Klinik anlamda bir yüksek lisans yapmadan ve 1-2 yıl öğrenim analizi gibi, kendinizi tanıyacağınız, sizin terapiden geçeceğiniz ve ciddi bir eğitim programı ile birkaç sertifika(terapistlik) sahibi olmadan terapist olamazsınız.

   Mesleği televizyonda, orada burada dizilerde gördüğünüz kişilerle baz almayın. Psikoloji birçok alt dalı altında bulunduran bir bilim dalıdır. İşletme gibi, Maliye gibi, Uluslararası İlişkiler gibi alanlardan değildir. Bir bilimdir. Bilimsel çalışmayı ve adanmışlığı gerektirir.

   Hele de Psikoloji okuyup, terapist olmak, danışan görmek gibi hedefleriniz var tıp eğitimi kadar hatta daha fazla çalışmanız gerekecektir. İnsan’a dokunmak öyle kolay bir mesele değildir özetle.

   Kendimden örnek vereyim, 2003-2007 yılları arasında Psikoloji bölümünü okudum. 2007-2009 yılları arasında Yüksek Lisans yaptım. 2007’den bu yana değin hem bireysel hem de grup terapisine dair eğitimler alıyorum. Ve ben kendimde Psikologluk kimliğini yeni yeni görüyorum.

   Çalışma alanı geniş olan bu disiplin öyle kolayca okunup geçilebilecek, 40-50 alıp geçelim diyebileceğiniz bir alan değildir.

 54. meraba;daha önce bir yazı yazmıştım ama sayfanızda göremediğim için tekrrar yazıyorum belkide ben göremeiyorumdur.Neyse ben size sıkıntımdan bahsedeyim ben meslek olarak psikoloji ve PDR yi düşünüyorudum ve insanlara öğrencilerle ençok yardımcı olacağımı düşünüyorum ve ben bu bölümde kendimi ne kadar gelişletebilirim bu bölümü okuyarak özel şirket vb. yerlerde çalışma olanagım var mı ? çalışma olanağı okuldan ibaret miş gibi gösteriliyor bana bu konuda yardımcıl olursanız çok memenun olrumç.Tşkrlr

  1. Sorunuza yanıt verdim. Bir bölümde kendinizi ne kadar geliştirebilirsiniz? Nerden bileyim bunu ben?
   Çalışma olanağınız kendinizi geliştirmenize, ne üzerinde çalışmak istediğinize, çevrenize, tanıdıklarınıza, bilgi birikiminize, istekliliğinize bağlı. Özel şirketlerde de çalışabilirsiniz elbette Psikoloji yada PDR okuyarak.

 55. merhabalar
  ben okul öncesi öğretmenliği ve aynı zamanda sosyoloji okuyorum ama psikolojiye hep ilgim vardı ve hala geçmedi.yüksek lisansımı psikolojiden yapmak istiyorum ama yüksek lisans bittikten sonra nerelerde çalışabileceğim konusunda bilgim yok.konuyla ilgili bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  1. Nerelerde çalışabileceğiniz sorusuna yanıt vermek isterim ama ne olarak çalışmaktan bahsediyorsunuz? Psikolog olarak mı?
   Psikoloji’de lisans yapmadan sadece yüksek lisansla psikolog kimliği kazanamazsınız. Ayrı bir bilgi birikimi olur sizin için. Psikolog gibi çalışabilmeniz için Psikoloji Yüksek Lisans’ı üzerine Doktora’da yaparak uzmanlaşmanız lazım.

   1. evet psikolog olarak çalışmaktan bahsediyorum..ben insanlara danışmanlık yapmak istiyorum..yüksek lisans ve doktora yaptığımda psikolog olup bir psikologun çalıştığı her yerde çalışabileceğim yani.doğru anlamışım değil mi ??

   2. Evet, şu anki düzenleme YL ve Doktora ‘yı şart koşuyor alan dışı olanlara.

   3. merhabalar ben okul öncesi öğretmenliği okuyorum ama psikolojiye de fazlasıyla ilgi duyuyorum.yani hem çocuk eğitimi hem de psikoloji birleşimi bir alanda çalışmak istiyordum ve bunu biraz araştırdığımda karşıma pedagoji çıktı.pedagog çocuk eğitimcisi ve psikoloğu anlamına geliyor ben sizin gözünüzden pedagog ne demek ve nasıl bir pedagog olabilirim bunu öğrenmek istiyorum.okul öncesi öğretmenliği sonrasında pdr okumam gerekli mi yada yüksek lisansımı mı pdr üzerine yapmalıyım??şimdiden teşekkürler..

 56. merhaba;yukarda üst üste 2 soru yönlendirmiştim size,size bu soruları sormadan önce 2 gün boyunca size yönlendirilen soruları ve sizin verdiğiniz cevapları okudum;ve birde kendim sorma sorma istegi oluştu,psikolojiyi ben geçen seneden beri araştırıyorum ama hiç bir kayanak bana sağlıklı bir cevap veremedi.Ben zaten psikolojini kolay olmasın beklemiyorum sizin dediğniz gibi dahada zor olmalı ama beni biraz rahatsız eden şey insanların,bu bölümü koyucak olan kişilere neden bu kişi bu bölümü okuyamaz gözüyle bakmalarıdır.Ama ben insanların boş sözlerine aldırmadan bu bölüm hakkıyla okuyan bir kişi olacağım her nekadar zor olsa da.Umarım başarırım ve sizin gibi insaları bilgilediririm.İnşallah psikoloji için size yanlış bir soru da sormamışımdır.

 57. Meraba ben bu sene sınava giricem ve psikoloji istiyorum ama hangisi bana daha iyi eğitim verebilir diye bir korku var içimde sizce beykent,haliç,okan arasından hangisini seçmeliyim

  1. Okulların akademik kadrolarını bir inceleyin derim. Hoca sayısı, ağırlıklı dersleri, ekolü nedir bunlara bakmanız faydalı olacaktır. Şu iyidir demek kahinlik olur. Zira elimde güncel bilgi yok.

 58. Merhaba.
  Geçen sene mezun oldum ve bu sene psikoloji için tekrar hazırlanıyorum. Arkadaşım psikolojinin ülkemizde tam yerleşmemiş olmasından dolayı bölüme katkıda bulunacak kitapların türkçe çevirisinin az olduğunu söyledi. Bu nedenle ingilizce eğitim veren bir okulda okumalıyım ki kitapları daha iyi kavrayabileyim diye bir düşüncem var. Yanlış mı düşünüyorum? Devlet üniversitesinde okumak istiyorum ve düşüncem doğrultusunda hareket edersem ya Boğaziçi ya da Odtü olmalı. Boğaziçi şansımı kaybettim ygsden dolayı. Odtü’ye de gidebilme olanağım da yüksek. İstanbulda yaşadığımdan ailem İstanbul Üniversitesi’ne gitmemi söylüyor. Klinik ya da deneysel psikolojide uzman olmak istiyorum. Büyük ihtimal son kararım klinikte uzman olmak olur. Odtü mü İst. Üni. mi bu şartlarıma göre?
  Psikoloji biliminin en iyi geliştiği ülke hangisi? Almanya mı?
  Psikoloji okumak pahalıymış diye de duydum. Sertifikalar için söylüyorum. Bu ne kadar doğru? Yaklaşık kaç para lazım? Burslarla ya da alanımda gerçekten iyiye doğru gittiğimi gösterebilirsem yine maddi açıdan zor olur mu uzmanlaşmak?
  Çok fazla soru soruyorum ama son bir sorum daha var.
  Psikoloji bilimi en iyi hangi ülkede gelişmiş durumda şu an? Almanya mı?
  Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Bugüne kadar aldığım en detaylı soruyu sorduğun için teşekkürler. Yanıtlarımı sırayla vermekte zorlanacağım ama uğraşacağım.
   Bölümü İngilizce okumak faydalı, yüksek lisans ve doktora için oldukça önem arzediyor. Ben İngilizce okumanızı tavsiye ederim. Türkçe her zaman sizin zaten. Yanlış değil, gayet global ve mantıklı bir düşünce. Boğaziçi de ODTÜ de iyidir ancak klinik alanında ikisinin de çok iyi olmadığı bilgisini eklemeliyim. Deneysel de iyi olabilirler, Boğaziçi deneysel ve bilişsel-cognitive- alanında iyi çalışıyor diye biliyorum. Klinik için Hacettepe, Ege ve İstanbul daha isim yapmış ve hoca ve müfredatı ile önde üniversiteleri.
   Klinik uzmanlık için bu ODTÜ ve Boğaziçi çok yeterli olamayabilir ama Master’da uzmanlaşmak için iyi bir dil puanı ve dil bilgisi olmuş olabilir. Lisans’ta ekstra okumalar yaparak açığınızı kapatırsınız belki. Ben İngilizce olması açısından ODTÜ’yü bir adım öne taşıyabilirim ama Klinik açısından iyice bir okulu/bölümü araştırın derim.
   Psikoloji de gelişmişliği net bir yere dayandıramayız. Klinikte de Analitik mi davranışcı mı bilişsel mi ayrı ayrı ekolleri var. Hangi ülke iyidir bilemem. Ama Avusturya, Fransa ve Almanya bu konuda iyi yerler.
   Sertifikaları pahalı. Alacağınız sertifikaya göre değişir ama tahminim bir 10 – 15 Milyar’la iyi sertifikalı eğitimler alınarak eğitimin üzerine eklemeler yapılabilir.
   Lisans ve YL iyi giderse bir sertifika bile yetebilir. Alanınıza bağlı, ekolünüze bağlı. O ekolün TRdeki temsilci sayısına bağlı. Parametre çok yani. Şu şudur demek zor. Kaldı ki siz mezun olana kadar birçok şey de değişecektir şimdiden tüm değişkenleri kontrol etmeye çalışmayın, yapamazsınız da zaten.

   Aynı soruyu 2 kez sormuşsunuz. Bilmiyorum ama Klinik anlamda Amerika bile olabilir. Araştırma yaptığım bir konu değil. İnternetten araştırabilirsiniz.
   Ama ekol mühim? Kimlerle çalışacaksınız? Çocuk, yetişkin, ergen…

   Hangi hastalıklar?
   Terapistlik ise hedefiniz hangi tür sorunları hedefliyorsunuz vs vs vs..

   Umarım yardımcı olmuşumdur.
   Kolaylıklar

 59. kusurabakmayın, yukarıda yazdıklarınızı okudum ama hala kafamda sorular var.
  1- “psikoloji okuyunca, özel sektörde çalışıyorsun, orda da iş bulmak zor” falan diyorlar. bu doğru mu? (lütfen bana size bağlı demeyin, iş bulmak zor mu değil mi onu söyleyin) yani ben açıkçası tercih yapmakta zorlanıyorum. iş bulmada sıkıntı çeker miyim?
  2- psikoloji okumak zor mu? hukuk kadar zor diyorlar… yani çünkü, eğer öyleyse, hukuk okumak daha mantıklı. çünkü, mesela hakim olunca, hemen iş bulabilirsin ve daha fazla maaşlı olur (3 milyar falan). yani şimdi bn psikoloji ve hukuk arasında kaldım, ve hangisini seçmeliyim? hangisini okumak daha zor? ve psikolojinin iş imkanı nasıl?

  1. 1- Evet bu size bağlı. Özel sektörün hangi alanında çalışacaksınız nereden bilebilirim? Reklamcılıkta da pazarlamada da satışta da insan kaynaklarında da çalışanlar var. Yerinize istediğiniz alana göre değişir ama bence çok zor değil. Kolay mı zor mu söyleyemem, kimse söyleyemez. Bu üslubunuz hoş değil onu da belirteyim. Kahin değilim şu olur bu olur diye buyurayım.

   2- Hukuk okumadığımdan bilemiyorum. 2si de kendine göre zorluklar taşıyordur. Gidip bir de Hukuk mezunu bulup onla konuşun. Hakim olmaktan bahsetmişsiniz. Hakim olmak için ne kadar bekleyeceksiniz, kaç KPSS yada Adalet Bakanlığı sınavından geçeceksiniz? 3 Milyar çok mu mesela? Neye göre çok?

   İkisi ayrı alanlar ayrı branşlar. Avukat yada Hakim mi olmak istiyorsunuz yoksa Psikoloji mezunu mu? Arada dağlar kadar fark var.
   Çok para kazanmaksa amaç, o konuda bir şey diyemem. Yeni mezun olup iyi bir şirkete 2 milyar – 2,5 milyarla başlayanlar var sonuçta Psikoloji mezunu olup.
   Ters taraftan Hukuk okuyup, vize-finalde kala kala okulunu uzatan da çok.
   Bitirdikten sonra Stajyer avukatlıkla yıllarını eriten de çok.
   Hakimlik Savcılık sınavını da bir ara inceleyin derim. Her yıl kaç kişi girip, kaçı kazanabiliyor 4 yıllık Hukuk Fakültesi Mezunu olmasına rağmen..

   Bilgilerinize

 60. MRB HOCAM ben gökhan psikoloji bölümü nü okumayı çok istiyorum ,ama bu sene o bölümü istememe rağmen bir türlü çalışamadım ,hep erteledim hep bugün degil yarın çalışacam deyip kendimi kandırdım,ve dahası bu sene mezun oldum 2013 te tekrar girecem ama hiç ömrümde belki ders çalışmadım ,temelim çok ama çok az ,belki de hiç yok diyebilirim size,ama nedense psikoloji bölümünü okumayı çok istiyorum ve hep her zaman her yere düşünüyorum hr gün günün yarısı psikoloji bölümünü düşünüyorum o derece yni.ice çalışmaya başlarsam 1 sene yeterlimi ,veya nasıl çalışayım ,1 yıl yeterli mi bu bölümü kazanmak için ,o eksik temelime rağmen bu kadar kısa bir sürede halledebilimiyim ,ve artık nasıl bu bugun degil yarın çalışacam uygulamasından kurtulabilirim,çünkü psikoloji bölümünü çok istiyorum ve devlet üniversiteinde okumayı istiyorum .ne olur yardım ve e detaylı bir açıklama .şimdiden tşk ederim

  1. Şu anda mevcut seviyeni, Psikoloji için kaç net yapmak gerektiğini, zekanı, bilgi seviyeni bilmediğimden bir şey diyemem.
   Bunu bir rehber hocasıyla görüşmen daha faydalı olur.

   Seni tanımadan senin yapacakların, kapasiten üzerine bir şeyler söyleyemem ki ben.

 61. ben tm öğrencisiyim ve pedagog olmak istiyorum. şimdi üniversitelerde pedagoji bölümü kalktı yani önce psikolojimi okuyucağız? ve ben yazhane açmak, hastahanede çalışmak yada akıl hastahanesinde çalışmak istiyorum. psikoloji mezunları için bu mümkün mü? ayrıca dr. unvanı alıyor muyuz: şimdiden teşekkür ederim.

  1. Pedagojinin durumunu bilmiyorum. Psikoloji mezunu olmanız halinde doğrudan akıl hastanesinde çalışamazsınız. Yeterli birikim, bilgi ve tecrübe için Yüksek Lisans yapmanız da gerekecektir bir alanda uzmanlaşmanız için.
   Psikoloji mezunları Doktor unvanı almaz. Yüksek Lisans ve Doktora programını tamamlamanız halinde akademik olarak Dr. unvanı alabilirsiniz.

 62. merhaba hocam,Okul önesi son sınıf öğrencisiyim.Ben okulu bitirince ne yapacağım telaşı mı bilmiyorum ama yüksek lisans programlarını araştırmaya başladım. Psikoloji daha önce de aklımdaydı ancak sınav sistemi dolayısı ile tercih yapamamıştım.Size asıl sorum çocuk psikolojisi üzerine yüksek lisans ve doktora sonucunda ismimiz psikolog olarak mı geçecek? yani psikoloji üzerine iş bulma imkanımız olur mu? yoksa lisans eğitimi okul öncesi olduğu için çok fazla getirisi olmaz mı acaba ?? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. Bilmiyorum. Bence okul öncesi Türkiye’de önü çok geniş olan bir alan. Sizin yerinizde olsam bu konuda uzmanlaşırdım.
   Refah seviyesi yükselen bir ülke Türkiye. Bir sürü özel okul var, her yıl sayıları artıyor.
   Okul öncesinde nitelikli çalışmalar yapanlar sivrilecek. Bu konu bence daha mühim.
   YL ve Doktora yapmanız demek en az 10 sene. Buna Psikolog unvanı için gerek yok diye düşünüyorum ben.
   Siz alanınızla ilgili yurt içi ve yurtdışı kaynakları bilen, geleceği dizayn eden bir çalışma yapısına girseniz daha iyi olur.
   Kreş ve Anaokulu sayısı çoğalıyor, buralardaki uygulamalar üzerine eğilmeniz, kendi alanınzda YL yapmanız daha iyi olur bence.

  1. Sorun olup olmayacağını siz bilirsiniz ben değil. Hangi derslerin sayılabileceğini bilmiyorum. Teknik bir konu bu. Bilgim yok

 63. merhaba ben aslı bu yıl sınava girdim ve özel bir ünde piskoloji okumak istiyorum.okumak istediğim okul öğrencileri kendi iş yerlerine alıyor mesela ben piskoloji okuyp nöropiskytri hastahanelerinde vs merkzlerinde çalışblyrm.piskolog ünvanı çok havalı ve onun yanı sıra kendiimi en yakn hissttiğim meslk.ancak 1 800 2 000 maaş bana oldukça az geldi yanlış anlamanzı istemm okumak istediğim okul 20 milyar bunun yurdu dört yıllık masrflrı var ve ben iş sahibi olduktan sonra kardeşlerimn(2) eğitm masrfalarını üstlenecğim konsnda aileme söz verdm.üstelik aileme de başından beri bu işin maaşınn çok iyi oldğnu söyeleyip duruyordu.evet özel sektör fln var ama ben diyelm ki okudğm üninn hastehanelrnde meerkzlrnde çalıştm maaşm kaç olur lütfen beni bilinçlendrr msnz pdr yazssm daha mı iyi olur en azından 2 mlyrn üstnde maaş

  1. Maaş durumu kişinin bilgisi, geçmişi ile doğrudan ilintili Aslı Hanım.
   PDR’cinin maaşı 2 milyarın üstündedir belki ama alacağı zamlarla çok fazla yükselmeyebilir.
   Psikolog ünvanı havalı demeniz çok mantıklı değil bunu da belirteyim. Havalı geliyor diye bir meslek yapılmaz.
   Maaş durumu da şirketten şirkete, kurumdan kuruma, yıldan yıla değişebilir.
   Türkiye’de yeni mezun bir Psikoloji bölümünü tamamlamış kişi, 1,6 ile 2,2 arasında değişen aralıkta maaş alır. Devlette bakarsanız yakındır mesela.
   Maaş bazlı bir tercih yapmayın. Meslek sizi farklı yerlere götürebilir. Mezun olduğunuzda kimse size 4-5 milyar maaş vermez. Dolayısıyla özel okula gitmeyin diyebilirim. Madem bir ekonomik bağlam var, kardeşlerinizi okutacaksınız vs.. Devlet okuluna gidin, maliyeti minimize edin.

   PDR ve Psikoloji mezununun maaşı giriş seviyesinde çok farklılaşmaz, yıllar içinde ayrışır.

 64. Öncelikle merhabalar.
  Biraz uzun olabilir kafanızı şişirebilirim şimdiden kusura bakmayın :).. Ben üniversite sınavına seneye gireceğim..tercihlerimi de tamamen psikoloji yazacağım..tabi hedeflediğim puanı yaparsam..yani kesinlikle psikoloji okumak istiyorum ve 1 senedir kafamda sadece İstanbul üniversitesi var..bu aralar çok araştırma yaptım sizin yazdıklarınızı da okudum ve üniversite konusunda ikilemlere düştüm..şunu anladım ki ingilizce açısından iyi eğitim almam gerek okurken olsun sonrasında olsun karşıma sürekli çıkacak… ve çift anadal da yapmak istiyorum…detayları düşündükçe aklım vakıf üniversitelerine de kaydı bunda vakıfların devlet üniversitelerindeki kadroyu çekmeleri de etkili….eskiden istanbul olmalı diye de kafamda somutlamıştım artık hacettepe ege üniversitelerini de düşünmeye başladım.. ilk sorum istanbul ege ve hacettepe birbirlerinden aşağı kalır yanları yok ve kararsız kaldım şehir açısından düşündükçe tabiki istanbul..siz ne düşünürsünüz?..ikinci sorum ise vakıf üniversitelerini de düşünmeye başlamıştım dedim.. araştırdım da , iki üniversite belirledim istanbul bilgi ve yeditepe..her ne kadar istanbul bilgi puan açısından biraz zorlasa da..bu iki üniversite konusunda hangisini önerirsiniz?… ve son olarak da bitirdikten sonra psikolojiyi üniversite adı da önemli..yeditepe ve istanbul üniversitesini ele alayım. sonuçta istanbul üniversitesi daha prestij sahibi bir de bu açıdan devlet vakıf arasında kalıyorum okuduktan sonrasını düşündükçe… bu konuda ne düşünürsünüz?…(tekrar özür dilerim biraz kafanızı şişirmiş olabilirim biraz değil fazlasıyla şişirdim kusura bakmayın :)..)

  1. İstanbul, Ege ve Hacettepe aynı klasmanda okullar. Birinin diğerinden ekol farkı vardır. Uzmanlık alanları farklılaşabilir. Hepsi bu. Hepsi özellikle Klinik ve Sosyal Psikoloji’de iyi okullar. Siz bilirsiniz hangisini seçeceğinizi. Şehir değişikliğinde maliyet vb unsurlar, staj ve iş bulma kolaylığı ve nerede daha rahat yaşayabilirsiniz buna bakmalı.

   ikinci sorunuz, Bilgi, Yeditepe, Okan, Doğuş ve Maltepe ile Haliç iyi üniversiteler. Bilginin puanı biraz yüksek ama eğitim anlamında bu okullar birbirine yakın. Mezunlar itibariyle söylüyorum. İngilizce açısından İngilizce eğitim vereni tercih edebilirsiniz avantaj sağlar. Tabii şehre yakınlık uzaklık da önemliyse kampüsün konumuna bakarsınız. Birçok parametre var.
   Bilgi de Yeditepe’de iyidir sanırım. Okumadım , çok bilgim yok.

   1. Teşekkür ederim ilginize 🙂 bir de benim için İngilizce eğitim çok önemli ama yukarıda da dediğim gibi iyi bir puan yapmışsam okuduktan sonra üniversite adını düşününce sizce devlet üniversitesi vakıftan daha prestijli olmaz mı..tabi ki de her şeyden önce kendini geliştirmek gelir ama bu hep kafamı karıştırıyor bir yandan ilerisi için dilin önemini düşünüyorum vakıflar daha imkanlı..bir yandan da İstanbul ve Yeditepe örneğin ikisi de iyi ama İstanbul daha prestij sahibi olmaz mı….İstanbul üni. mezunu olduğunuz için fikir verebilirsiniz belki bana çevrenizde vakıf mezunu psikolog arkadaşlarınız da vardır her ne kadar kendini geliştirmek önemli olsa da? …

 65. İyi günler,
  Bende staj ile ilgili bir soru sormak istiyorum, acaba bakırköy,erenköy vb. hastanelere staj için başvururken kabulde neye dikkat ederler?
  Birde okuduğumuz üniversite önemli midir yani anadoluda orta düzeyde bir üniversiteden mezun olsak?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Stajları sizin kişisel bağlantılarınnız kolay kılar. Ya da üniversiteki hocanız kolayca ayarlar. Sizin dışardan tek başınıza halletmeniz zor. Belli bir program dahilinde ilerliyor çünkü. Dönem ve hangi servis olacağını belirlemek kolay değil.
   Üniversite elbette önemlidir. Niye puanları farklı oluyor? Bu önem ve mezuniyette sağlayacağı avantajlar yüzünden.

   Kaç tane hoca var o okulda? Ve bu hocalar nerelerden mezun? Hangi alanlarda uzmanlar? Bu sorulara tatmin edici yanıt alıyorsanız devam edin derim.

 66. Merhaba,
  Oncelikle sayfadaki herkes gibi psikoloji okumak istiyorum bende. 21 yasındayım bu arada. Bu dönem dershaneye baslayıp ygs-lys e hazırlanacagım. Şayet istedigim bölümü, üniversiteyi kazanırsam 22 yasında üniversiteye baslamış olacagım. İlk 4 yıl için, ( hazırlıkta olursa 5 yıl ) ailemin destegi olacak elbette. Üniversiteyi bitirdigimde 27 yasında falan olacagım. Mesleki açıdan ve kişisel gelişim açısından da yüksek lisansın son derece onemli oldugunu biliyorum. Fakat artık 27 yasına geldigimde ailemden daha fazla maddi yardım isteyebilecegimi düşünmüyorum.
  Sorum şu ki, 4 yılı bitirdikten sonra meslegimle bi yerlerde çalışabilir miyim? ( Çalışabilirsem eger nerelerde çalışabilirim? ) Aynı zamanda, bi yandan çalışırken bi yandan da yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bu arada yüksek lisansı, klinik psikoloji yada sosyal psikoloji üzerine düşünüyorum.
  Ayrıca diger bi sorum, yeni düzenlemeler ile artık pdr mezunları da klinik psikolojisi üzerine yüksek lisans yapınca ‘klinik psikolog’ ünvanı alabiliyorlar. Bu tam olarak ne demek oluyor? Pdr mezunlarına ek olarak ne katıyor veya iş imkanı olarak? Klinik psikolog olmak için, pdr veya psikoloji mezunu olmamız farketmeyecek mi yani? Eger boyle olacaksa pdr okumayı tercih ederim şahsen. Bu konuda bilginiz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

  1. Çok fazla soru var ve bunların bazılarına yukarıda cevap verdim. Lütfen yukarıyı da detaylıca okuyunuz.
   Sorunuz garip. 4 yıl bitince elbette bir yerlerde çalışabilirsiniz. 4 yıllık fakülte mezunu, Psikoloji bölümünü bitirmiş biri birçok yerde iş bulabilir. Bunu yukarıda örneklerle açıkladım. Nerelerde bilgisi çok geniş bir bilgi. Hastane, Özel Okul, DAnışmanlık Merkezi, Şirketlerin İnsan Kaynakları, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri birimleri vb vb…
   Çalışırken Yüksek Lisans zor olacaktır. Kolay bir durum değil. İşin ihtiyaçlarını yapmak ve akademik olarak YL yapmak kolay değil, zor ihtimal görüyorum. Bazı okullar akşamları gidebileceğiniz gibi program yapıyor ama iş çıkışı da derse gidip YL yapmak hiç de kolay değil. Önermiyorum pek.

   Klinik Psikolog olmak için Psikoloji lisansının üzerine Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmanız lazım.
   PDRciler dersane ve devlet okullarındaki kadrolara, RDM denilen Rehberlik Danışma Merkezlerine atanabiliyor. Yurtlar ve ıslah evleri gibi yerlere de atanabiliyorlar.

   Klinik Psikolog olmak için Psikoloji bitirmeniz lazım.

 67. Cok fazla bilgim yok ve ordan burdan yalan yanlıs bilgiler almak yerine size sormak istiyorum. Psikolojik danışman olmak için hangi adımları izlemeliyiz?

  1. Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü bitirmeniz halinde Psikolojik Danışman oluyorsunuz.

 68. psikoloji bölümü bana uygun mu bunu nasıl öğrenebilirim? yanlış bi seçim yapmak istemiyorum. ayrıca ben istanbul üniversitesini istiyodum ama olmıcak galiba. Bi sene daha hazırlanmalıyımıyım sizce? yoksa yüzde yüz burslu özeller tutuyosa düşünmelimiyim? hangi özelleri önerirsiniz psikoloji için? aydın üniversitesi nasıldır mesela sizce?

  1. Okulda yada dersanelerdeki rehberlik öğretmenleri ile bu konuyu görebilirsiniz. Aydın’ı bilmiyorum, akademik kadrolarına bakın gitmek istediklerinizin. Bilgi, Okan, Doğuş, Maltepe iyi okullar akademik olarak hocaları az değil yani.

  1. Neye göre, kime göre, hangi alanı psikolojinin.. Akademik kariyer için mi, profesyonel hayat için mi? Soruyu keşke daha net sorsaydınız.

   1. Ben amerikada eğitim görmekteyim. 1 yılı aşkın bir süredir dil eğitimi aldım ve bu donem üniversiteden artık bölüm dersleri almaya başlayacagım. Bölüm seçmem gerekiyor ve Psikoloji bölümü okumak istiyorum. Bu bölümü okurken nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. Psikoloji bölümüde kendi arasında farklı bölümlere ayrılıyor. Ben klinik psikolojisi üzerine yoğunlaşmak istiyorum fakat eminde değilim. Okul bittikten sonra ve Türkiyeye döndügümde neyle ve nasıl bir iş ortamıyla karşılaşacağımıda bilmiyorum. Bana tavsiyede bulunabilir ve fikir verebilirseniz çok sevinirim.

 69. merhaba. ben kitap okumayı çok seven biriyim. zamanımın büyük bir bölümü edebiyatla geçiyor. alanım sayısal ama ben kendi alanımdan tercih yapmayı düşünmüyorum. edebiyat okuyup da bu alanı meslek seçmeyi de uygun bulmuyorum. psikoloji veya pdr’ yi seçmem kişiliğime-karakterime uygunluk açısından sizce ne kadar doğru olur?

  1. Sizi tanımıyorum Ömer Bey, Psikoloji’nin hangi alanında ilerlemek istiyorsunuz bilmiyorum. İyi bir kitap okuyucusu olmak yetmez, yetmeyecektir de.
   sizi tanımadığımdan bir şey söyleyemiyorum.

 70. Merhabalar öncelikle siteniz gerçekten çok hoş ve çok enteresan bir zamanda çıktı karşıma. Boğaziçi psikolojiye yatay geçiş yapma kriterlerini ararken siz çıktınız karşıma. Ben Doğuş Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisiyim. 2. sınıf bitti. Burslu başarılı bir öğrenciyim ancak benim de belirli kaygılarım var malesef. İlki okulla alakalı yatay geçiş yapıp daha iyi bir kostüme bürünmek istiyorum. İkincisi de ingilizceyle ilgili bir sıkıntım olmamasına rağmen anladığım bilgileri Türkçe aktaramıyorum keza bu hocalarımızda da böyle. Hocalarım dahi terimlerin Türkçesini bilmiyorlar veyahut aktaramıyorlar. Havada kalıyor bilgiler. Pek sağlıklı olmuyor sanki. Türkiye de çalışacağıma göre bu çok önemli bir mevzu yanılıyor muyum? Kendimi gerçekten bilgi ediniyormuş gibi de hissedemiyorum bu yüzden bununla ilgili ne önerirsiniz bana? Klinik alanında ilerlemek, uzmanlaşmak istiyor gibiyim ancak bunu da netleştiremedim kafamda gelişim de cezbediyor gibi beni. Bir de klinikle alakalı sertifika programlarının ücretlerinin bu denli yüksek olabileceğini tahmin etmemiştim. Şart mıdır sizce pek çok sertifika programına katılmak tabii ki fark yaratmak istiyorsam bir şeylere katlanmam gerektiğinin bilincindeyim ancak yine de sormak istedim. Ayrıca yatay geçiş için önerebileceğiniz üniversiteler varsa öğrenmeyi çok isterim.Çok teşekkürler şimdiden.
  Sevgiler

  1. Dil önemli bir mevzu ancak yapacak çok fazla bir şey yok. Bu konuda Türkçe kaynak okuyarak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz bence. İngilizce önemli bir bilezik. Dünyadaki tüm çalışmaları okuyabilmek, tüm hepsine ulaşabilmek çok çok önemli bence. Şu anda oturmuyor olabilir ama zamanla oturacaktır. İngilizce okuduğunuz kadar yerli de kaynak okumanızı tavsiye ederim. Bunları karşılaştırarak süreç içerisinde oturacaktır bence.

   Boğaziçi’ne geçmek konusunda emin değilim. Klinik ve Gelişim’de ne kadar iyi hocaları var buna bakmak lazım bence.

   Klinik artık birçok kıdemli psikiyatrın para kaynağı olarak gördüğü bir alan. Bilişsel Davranışçı Ekol, Gestalt, Bütünsel, Psikanalitik vb gibi birçok ana branş kendi açısını öğretmek için fazlaca para talep ediyor. Bunlardan 1 yada 2sini almak mantıklı olabilir zira üniversitelerde verilmeyen bilgiyi paylaşıyorlar. Bu açıdan tavsiye edebilirim bu programları. Hepsini değil ama birkaçını almanız mantıklı olacaktır. Ve bunun için de 5-10 milyar gibi bir kaynak yeterli olacaktır.

   Üniversiteleri bilmiyorum ama Doğuş’ta da klinikle ilgili iyi hocalar var diye biliyordum Amerika’dan gelen vs.

   Şansınız bol olsun 🙂

 71. merhaba sezai bey,öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.soruma gelince yaşım 25 üniversite mezunuyum tekrar sınavına girip psikoloji bölümünü yazmak istiyorum.kazandıktan sonra psikoloji bölümünde kariyer yapıp kendimi geliştirme konusunda ( yüksek lisans ve terapi eğitimleri v.s) yaşımın getirmiş olduğu dezavantajı varmıdır?

  1. Bence değildir. 35-40 yaşına geldikten sonra kariyerini değiştiren çok insan var. Neden olmasın. Yaşın ilerlemiş olması mezuniyet sonrasında avantaj bile sağlar. Daha yaşlı, daha olgun birisi olmak gibi.

 72. merhaba kendinizden de örnek göstererek psikoloji bölümünü hangi özelliklere-ya da mutlaka olması gereken özellikler hangileridir?- sahip insanlara tavsiye edebilirsiniz?

  1. Yukarıda belirtmiştim bunları. Kişiden kişiye de değişir. Yardımsever olma, insanlar için yardımcı olmayı isteme, değer verme, ciddi durabilme, kendisiyle ilgili farkındalık sahibi olma gibi özellikleri önemli görebiliriz. Sistemli, metodolojik çalışma, analitik bir bakış açısı da önemlidir tabii. Kaldı ki Psikoloji bölümünün altında bir dizi alt branş var. Her biri için bu durumlar değişir. İKcı olmak, Huzurevi Psikoloğu olmak, Terapist olmak, Sosyal Psikolog olmak… Hepsi farklı dolayısıyla farklı özellikler ister.

 73. Merhaba ben bu sene pskilojiyi tercih yapmayı düşünüyorum kafamdaki bazı soru işaretlerini gidermek istiyorum.Öncelikle okulu türkçe olarak okumayı düşünüyorum kitapların türkçe çevirisi fazla yok diye bir duyum aldım ingilizce düzeyim pek iyi değil gerçekten böyle mi? ikinci olarak 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirdikten ve kpss den iyi bir puan elde ettikten sonra psikolog ünvanı ile direk olarak devlet sektörüne atanabiliyor muyuz, huzurevleri gibi,çocuk bakım evleri gibi,hastaneler gibi? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Türkçe okumak isterseniz üniversitedeki eğitim dilinin Türkçe olması lazım. Kaynaklar kısıtlıdır ama yok değildir. Ama yine de İngilizce ‘ye yatırım yapmanızı öneririm ben. Özellikle Yüksek Lisans falan düşünecekseniz İngilizce şart olacaktır o vakit. Kitapların çevirisi az tabii ki ama 4 yıllık fakülte için yeterli kaynak bulur hocalar. Kaldı ki Türkçe bir bölüme girmişseniz hocanız size Türkçe kaynak bulmak zorunda, İngilizce veremez.

   Psikolog ünvanı diplomada verilmiyor şu anda tüm 4 yıllık mezunlara. Alanına göre Yüksek Lisans yapmanız halinde o alanın Uzmanlığını alıp, unvan alıyorsunuz. Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı yapıp, Uzman Klinik Psikolog olunuyor, Endüstri ve Örgüt Psikoloji’sinde Yüksek Lisans yapıp Uzman Endüstri ve Örgüt Psikoloğu olmak gibi.

   Ama dediğiniz gibi okulu bitirip, KPSS ile devlet kadrolarında belirttiğiniz şekilde kadrolara atanabiliyorsunuz. Devlet kadrolarında Psikolog unvanı veriliyor mu bilmiyorum.

 74. yaw benim anlamadığım konu şu bende bu sene lise 2 ye geçecem sayısalcıyım fakat piskolog olmak istiyorum ama sayılsalcıyım pisikiyatri ise 6 yıl yani zor ömrün yarısı gidiyor bu konuda bana yardımcı olun ha bu arada maaşı az değil mi 1,5

  1. Verdiğim bilgiler dönemseldir. Ne istediğinizi siz bilirsiniz. Maaş durumu güncel bilgileri yansıtmıyor. 2 – 2,5 aralığındadır diye tahmin ediyorum. Psikiyatri başka bir şey, Psikoloji başka bir şey. Yıla göre maaşa göre bakmamalısınız. Hangisini yapmak istiyorsunuz sorusunu sormalısınız? Ki Psikiyatri Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra alınan bir uzmanlık. Çok ayrı disiplinler ve çok başka yollar. Size yardımcı olayım da ne diyeyim? Sorunuz net değil ki?

 75. peki şimdi yukarıdakilerin hepsini okudum benim sorularım şunlar 🙂
  1.psikoloji bölümünü okuduk yüksek lisansını yaptık sonra ne olacak daha da yükselme şansımız var mı?
  2,boğziçi mi ege mi yoksa hacettepe mi hangisini önerirsiniz?
  3.peki siz şimdi hangi iş yapıyosunuz psikoloji ile ilgili olarak

  1. 1 – Daha fazla yükselmek ne demek? Amacınız neyse ona göre yükselme ve ilerlemeniz mümkün olabilir. Doktora vs yaparsınız yapmaya, amacınız neyse ona göre ilerlemek olasıdır.
   2 – Her okulun ayrı bir özelliği var, ayrı iyi olduğu alan var. Neye göre önereyim size?
   3 – Ben 4-5 yıldır İnsan Kaynakları, Yetenek Yönetimi alanında çalışıyorum. Doğrudan Psikoloji ile ilgisi yok, ama dolaylı olarak faydası oluyor elbette.

   Yukarıyı tam okumamışsınız anladığım kadarıyla. Sorulara verdiğim yanıtlara da bakınca anlayabileceğiniz üzere bana neresi iyidir, hangi iş ne kadar para getirir vb sorularını yöneltmeyin. Bunlar size bağlı, ne istediğinize bağlı. Hangi üniversite iyi? Hangi açıdan? Yüksek Lisans açısından mı? Klinik anlamdaki donanımı mı? Hocaları mı? Kütüphanesi mi? Ortamı mı? Konaklama açısından uygunluğu mu? Hepsinde de okumak istemenin farklı nedenleri olacaktır..

 76. Yeniden merhabalar! Cevap için teşekkürler yalnız bir soru daha sormak istiyorum size istanbul psikolojiyi de yatay geçiş yapmak istediğim okullar arasına koydum sizin bu konudaki fikriniz ne olur? Ben Doğuş psikoloji öğrencisiyim ve klinik ile gelişim psikolojisi arasında kalmıştım uzmanlaşacağım disiplin olarak. Boğaziçine yatay geçiş yapmak istediğimi yazmıştım daha evvel. Kısa bir özet geçtim size. Ayıracağınız vakit için şimdiden teşekkürler.
  Kolaylıklar

  1. Doğuştan niye ayrılmak istediğinizi bilmiyorum. İhtiyacınız ne onu da bilmiyorum.
   İstanbul iyi bir okul. Daha iyileri de vardır muhakkak.
   Akademik kadroya bakmanızı öneririm. İyi olan tarafları olacaktır muhakkak. Ama çok gri alan var sorunuzda. Ne desem boş.

 77. Merhabalar. Psikoloji bölümü okuyup yüksek lisans ve doktora yapmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan bir soru var. Kitap yazma tutkum var, ileride psikolojik gerilim romanları yazmayı düşünüyorum şuan için kafamı kurcalayan birçok konu var. Psikoloji’de uzmanlaşıp bir psikolojik gerilim kitabı çıkarsam, bunun kariyerime ne etkisi olur halktan ne şekilde tepki alırım, benim için bi zorluk olur mu? Alakasız biraz ama düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum, teşekkürler.

  1. Kitap yazmanızın kariyerinize nasıl bir etkisi olur bilemem. Hangi alanda uzmanlaşacaksınız, bunu da bilemiyorum.
   Bir tepki alacağınızı zannetmem. Farklı bir lezzet olur.
   Adli(Kriminal-Suç) Psikolojisi üzerine eğilirseniz hatta daha da güzel olur. Data ve konuya yakınlık sağlamış olursunuz hem de

 78. Merhaba . Ben bu yılla beraber 2.kez sınava giriyorum ve bu yıl ki sınavımın çokta iç açıcı olmadığını söyleyebilirim . Ama bu yıl özel olarak psikoloji okumak istiyorum.Puanlarımda yanlızca bakıldığında %25 ve tamamen özelleri tutuyor. Özellikle annem hukuk istyor ben ise psikolojiye meraklıyım. Çünkü konuşmayı,yorum yapmayı,dinlemeyi ve bir şeyleri anlatmayı çok seviyorum.Psikolojinin ders içeriklerini netten araştırdım özellikle üni.lerin sitelerinden ve bana oldukça ilgi çekici geldiler,yapabileceğimi düşndüm.Size sorularım şunlar;özele gidersem avantajım ve dezavantajım ne olur,ingilizce hazırlığıda düşünüyorum bunu avantajı nedir,alan derslerinin zorluk derecesi nedir,düzenli çalışmayla başarılı olunabilir mi ve başka nasıl geliştrebilirim kendimi,Çağ,Ufuk ve Atılım üni.lerinin psikoloji bölümü hakkında bilgilendrebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Özel de olsa önemli olan içeriktir, derstir, hocadır. Derslerin isimleri hoşunuza gider, yine de biraz daha derinlemesine çalışın derim. Suç Psikolojisi ismi yada Kriminal size çekici gelebilir ama içeriği o kadar güzel olmayabilir.
   İngilizce avantajdır, tüm dünyada geçerli bir dil. Akademik yayınlar en fazla İngilizcede servis ediliyor biliyorsunuz. Bu açıdan öneririm.
   Alan derslerinin zorluk derecesi diye bir şey yokturdur. Hukukla, Mühendislikle karıştırmayın. Akışkanlar Mekaniğini kimse veremez gibi klişeler yokturdur, bilemem. Tıp ve Fizyoloji kökenli derslerde zorlandım ben ama belki size çok kolay gelir. Nereden bilebilirim neye yeteneğinizin olduğunu? Bu nedenle şu zordur, bu kolaydır, bölüm kolaydır, değildir diyemem. Lütfen böyle sorular sormayın.
   Düzenli çalışmayla niçin başarılı olunamasın? Bu soruları sorarken arka planda yatan düşünceniz nedir? Birileri size bir şey mi söyledi?
   Kendinizi geliştirmenin yolu buraya yazamayacağım kadar çok. Danışmanlık hizmeti vermiyorum buradan. Siz kendinizi ve bölümü keşfederek anlayacaksınız bunları.
   Bahsettiğiniz 3 üniversiteyi daha önce duydum ama Psikoloji bölümleri olduğunu bilmiyordum. Sizin yerinizde olsam bu okulları düşünmezdim bile. Ne kadar eski okul bunlar? Kaç hocaları var? Hocaların özgeçmişleri ne kadar parlak? Ben ilk kez duyuyorsam önermem. Okan, Haliç, Maltepe, Bilgi, Yeditepe gibi okullar Psikoloji ‘de daha donanımlı.

   1. Etrafımdkilerden aldığım yorumlar hani şu konuşma,dinleme,bir şeyler anlatma diye bahsettiğim şeyler ,o yüzden bunu dile getirdim ve okuyacağım bölüm için yararı olur mu diye sordum.
    Herşey tamam da şimdilik sadece ingilizce gözümü korkutuyor açıkçası.Sonuçta tüm bölümlerin zorluğu var bunu sorduğum birçok üniversite okuyan arkadaşım söylüyor zorluk aşılmadan bir yere varılmaz.İngilizce hazrılık mecburi olucak benim için çünkü seçtiğim yerlerin hemen hemen hepsi ingilizce.Şunu duydum 5 yıl boyunca tüm dersler ingilizce okutuluyormuş bu doğru mu ?Ayrıca İstanbulda okumayı istemiyorum ailem gönderse dahi. Çünkü 1 yıl kaldık ve hiç sevmedim bu derslerimi bile etkiledi .

 79. Merhabalar, sıralmam büyük ihtimalle Mersin ve Uludağ gibi devlet üniversitelerine yetecek. Ama İstanbul’daki özel okullar daha ağır basıyor pek çok açıdan. Sizden bu ikisinin karşılaştırmasını isteyecektim. Diyelim ki Uludağ, Mersin yerine İstabul’daki vakıfları önerdiniz. Yukarıda okuduğum kadarıyla Doğuş, Okan, Maltepe gibi okullar psikoloji için daha donanımlı. Ama akademik kadrosu hangisinde daha iyi bilmiyorum. Sizce bana katacağı birikim açısından hangisi bir adım daha önde. Ve de tabii Uludağ , Mersin için de yorum yapabilirseniz sevinirim. Sevgiler, teşekkü
  rler.

  1. Merhabalar,

   Ozel ve devlet ayriminin yani sira burada İstanbul, Bursa ve Mersin baglamlari da farklilasiyor.

   İstanbul’da ogrenci olmanin avantaj ve dezavantajli noktalarini hesap edersiniz elbette. Psikolojik bir avantaj sagladigi asikar elbette.

   Ek olarak ; soyleyebilecegim akademik kadrolarini arastirmak, burs imkanlarina bakmak ve bizaat gidip hocalarla tanismak.

   Hangi alanda ilerleyebileceksiniz bilmiyorum, buna gore hocalarla da gorusur, fikir alis verisinde bulunursunuz hem.

   Koc, Bilgi, Yeditepe, Halic, Okan, Sehir, Maltepe, Dogus gibi bircok alternatif var. İnternetten arastirmali, yerinde gormelisiniz. Bildigim kadariyla Okan iyi bir kadroya sahip bu konuda.

   Koc ve Bilgi pahali kacabilir ekonomik durumunuzu bilmiyorum.
   Digerleri ayni klasmanda sayilir.

   Ama hocalar ve onlarin uzmanlik alanlarina bakmalisiniz.

 80. merhabalar ben bu sene tercıh yapacagım puanım özel dekı %50 burslulara tutyor psıkolojıde sızce felsefe okuyup psıkolojıden yuksek lısans yapabılırmıyım yaparsam avantajlarım ne olur ?

  1. Felsefe lisansının üzerine Psikoloji yüksek lisansı yaparsanız bir avantajı olmaz. Amacınız ne ? Bunu bilmiyorum.
   Ne olmak istiyorsunuz? Psikolog olmanın kuralı belli. Felsefe’nin üzerine Psikoloji, Felsefe üzerine Psikoloji olur. Hepsi bu.

  1. Koç, Okan, Bilgi, Doğuş, Haliç, Maltepe, Yeditepe… İlk sıralarda bu okullara yer verirdim ben olsam.

 81. merhaba, psikoloji mezunuyum, yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama bunun için öncelikle para biriktirmem gerekiyor. anaokulunda staj yaptığım yerde 1 sene çalştığım için, tekrar o alanda çalışabilirim diye düşündüm.fakat çoğu anaokulu part time psikolog istiyor.sizce birkaç anaokuluyla anlaşmak etik midir? ne kadar doğru.ve ssk gbi konularda sorun olur mu? teşekkürler

  1. Genel olarak alakasız bir soru olmuş . Konu ile ilgili tam bir bilgim yok. Etik konu mühim her iki tarafa da zaman ayırabilecekseniz ve vicdanen rahat olacaksanız neden olmasın?
   SSK konusunu bilemem.

 82. merhaba yeterince bilgisi olmayan tercih dönemindeki bir üniversite adayıyım. Nasipse tercihim psikoloji üzerine olucak. Kitap okumak veya araştırma yapmanın önemi üzerinde durmuşsunuz. Benim gibi biri , yani psikoloji adına lise bilgilerine sahip birine araştırma yapmaya başlamak , isteyeceğim psikoloji alanına yönelmek için önereceğiniz kitap , yazar isimleri , araştırma amacıyla bir ipucu verebilirseniz sevinirim. teşekkür ederim

  1. Doğan Cüceloğlu, Haluk Yavuzer, Sibel Arkonaç ve Bekir Onur gibi hocaların kitaplarına bir göz atabilirsiniz. Ve tabii ki İnternet dünyası size bol kaynak sunacaktır.

 83. Merhaba.Benim puanim odtuye de istanbul universitesine de yetiyor.Ben istanbul universitesine daha sicak bakiyorum ama dilinin Turkce olmasi ve gunumuzde Ingilizcenin buyuk bir gereklilik olmasi kafami karistiriyor.Odtuyle bu yuzden arasinda kaldim cunku Odtunun dilinin ingilizce oldugunu duymustum.Ben Istanbul’da oturuyorum iu o yuzden daha cekici geliyor olabilir ancak ne yapacagima karar veremiyorum yardimci olursaniz sevinirim 🙂

  1. Bu son derece kişisel bir karara benziyor. İngilizce Yüksek Lisans kolaylığı anlamında ODTÜ derim ancak Ankara’da yaşamanın “sizin için zorluğu” açılarından İstanbul daha avantajlı gibi gözüküyor. Ancak İngilizce yabana atılamayacak bir konu ve Ankara / ODTÜ isminin avantajlı olması sebebiyle ben ODTÜ derim. Yabancı bağlama geçiş, hocaların yabancı olması vs açılarından avantajlı olabilir. Hangi alana meyil edeceğinize göre de değişebilir ama yine de ODTÜ iyi olacaktır. Olmazsa belki 2-3 sınıfta İstanbul’a geçiş yaparsınız.

 84. merhaba ben psikoloji okumak istiyordum ama puanım yetmiyor sosyoloji okusam sonra psikolojiden yüksek lisans yapsam psikolog olabiliyormuyum? Teşekkürler

  1. Olamazsiniz. İnsaat Muhendisligi master’i yaparsam benden insaat muhendisi olamayacagi gibi belirttigin sekilde de Psikolog olunamaz.

   1. Vakıf üniversitelerinin yüksek lisans kontenjanları daha mı fazladır?
    Vakıf istanbul hacettepe üçgeninde hangisini tercih etmeliyim?
    Vakıf olarak önericekleriniz varsa onları da rica ediyorum odtüyü kazanma ihtimaline karşı odtü psikolojiden de biraz bahseder misiniz?
    Klinik psikoloji okuduktan sonra izlememiz gereken adımlar ve süpervizyon eğitimi adına yapmamız gerekenler? Ayrıca hacettepenin türkçe olması çok büyük bi eksi midir

   2. Bilemiyorum ama akademik kadro ile doğru orantılıdır yüksek lisans. Ve Devlet üniversitelerinde hoca sayısı görece daha fazla diyebilirim. Araştırma Görevlisi sayısı itibariyle vakıf üniversitelerinin akademik kadroları çok büyük değil diye biliyorum.

    Vakıf derken hangi vakıf onu bir belirtseydiniz keşke. Koç ve Bilgi isim yapmış okullar. Akademik kadrolarını bilmiyorum ama tercih edilebilir duruyorlar. Okan’ı da yanına eklerim ben duyduğum kadarıyla. İstanbul – Hacettepe zor bir denklem. Çok başa baş gibi. Hacettepe bana biraz daha cazip geliyor zira ben İstanbul’u okudum. Ama Hacettepeli birisine de İstanbul cazip gelebilir. Şehirlerin coğrafi ve ekonomik avantajlarını unutmayın derim. Kampüs yaşantısı vs de mühim. Çalışmak mı istiyorsunuz derslere odaklanmak yoksa birçok alanı da takip edeyim, şehir güzel aktif olsun mu diyorsunuz. Tüm bunlara göre parametre ve denklemler değişir.

    Vakıf olarak yukarıda çok kişiye bahsettim. Zahmet edip okuyun. Tekrar sıralamayacağım. Zaten gitmediğim okullar, benim aktarımlarım da duyumlarımdan ibaret.
    ODTÜ Psikoloji’den nasıl bahsedeyim? Orayı okumadım.

    Klinik Psikoloji okumak derken Yüksek Lisans kastettiniz sanıyorum. Ondan sonrası büyük bir deniz onun için buraya yazılacak çok şey var. Zaman gösterir, şimdiden ne söylesem sizin için havada kalacak. Önce bir alana girin, sonrasını görürsünüz zaten.

    Psikoloki eğitiminin Türkçe olması avantajdır, zira Türkiye’lisiniz ve Türkiye’de çalışacaksınız muhtemelen. Yurtdışı bağlamında çalışmak istiyorsanız ODTÜ vs bakın derim. Ama bu ülkede çalışacaksanız Türkçe eğitim çok mühimdir. Yüksek Lisans yaparken kaynaklar İngilizce olacağından ötürü zorlanırsınız. (eğer Yüksek yaparsanız tabii, yapmazsanız sıkıntı da yok)

 85. öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim(: Peki siz İstanbul Üniversitesi’nden mezun olup da İngilizce eğitim görmemenin zorluğunu yaşadınız mı? Yakınlarım Bahçeşehir Üniversitesi’nin de iyi olduğunu söylüyorlar bir fikriniz var mı ve hocaların iyi olup olmaması hocaların uzmanlık derecelerine göre mi belirlenebilir?

  1. Yuksek lisans yaparken zorlandim evet. Kaynaklar genelde hep İngilizce, bu nedenle cok zorlandim. Bahcesehir’de Psikoloji cok yeni. Hangi hocalari var. Prof, Doc ve Dr. Sahibi kac kisi var bakmak lazim.

 86. merhaba, Hacettepe ve İstanbul Üniversitesi arasındaki farkları söylebilir misin acaba? Hacettepe’nin getirdiği avantajlar nelerdir mesela?

  1. Hacettepe’de okumadigimdan bilemeyecegim farklar nelerdir. İlk aklima İstanbul ve Ankara farkliligi geliyor. Hepsi bu.

 87. soruma cevap verdiğiniz için teşekkürederim.Peki sosyoloji okurken psikolojiye geçiş yapılabiliniyor mu? bölüm değiştirmek için not ortalaması dışında bölümlerin puanları birbirine yakın olması gerekiyor mu?

  1. Bu konu teknik bir konu. Üniversiteden üniversiteye, mevzuata, fakültelere göre değişiklik arzedebilir. Sizin gibi birçok kişi bu tip yolları düşünüyor ve böyle yollara girişebiliyor. Üniversiteler de dengenin bozulmaması adına bu geçişleri ince eliyor. Örneğin bölüm birincisi olur, bazı ortak alan derslerini almışsanız ve Psikoloji bölümü bir kontenjan açarsa, başvurabilirsiniz ve ona göre başvuranlar arasında en iyi kişi sizseniz belki geçebilirsiniz. Ama unutmayın, bunu 2. sınıfta yapmışsanız örneğin ilk 2 senenin psikolojiye ait derslerini vermek zorundasınız. Ya 3. ve 4. sınıflarınız çok çok ağır geçer yada okulunuz uzayabilir.
   Hangi okulu düşündüğünüze göre detaylıca bakmanızı, araştırmanızı, okul yada bölüme telefon açmanızı yada bizzat gitmenizi öneririm.

 88. merhaba
  ben psikoloji okuyup gelişim psikolojisi alanında ilerlemek istiyorum. bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
  puanım boğaziçine yetmiyor, küçük bir ihtimal ODTÜye yetebilir. ODTÜden sonra en iyi diyebileceğiniz üniversite hangisi?

  1. Gelişim Psikolojisinde ilerlemek istediğinize göre Gelişim Psikolojisi alanında neler olduğu ile ilgili elinizde bilgi var demektir. Benden ne bilgisi istediğinizi, neyi merak ettiğinizi anlayamadım?
   Boğaziçi ve ODTÜ’nün yanında Gelişim Psikolojisi ise alan Hacettepe, Ege ve İstanbul’da önemli okullardır. ODTÜ’nün Gelişim alanında uzman kaç hocası var buna baktınız mı? Koç Üniversitesi bu konuda iyi diye duymuştum, Çiğdem Kağıtçıbaşı hoca var orada. Koç’un burslusu olup olmuyor mu oraya da bir bakın derim.

 89. merabalar. sonuçlar açıklandı ve tercih maratonuda başladı. benim sıralamam istanbul, ankara,ege psikolojiye yeter gibi duruyo. tabiki öncelikli tercihim istanbul. ankara üniversitesi hakkında hiçbi fikrim yok. o yüzden sizin yorumunuzu almak istiyorum. her ne kadar ankaraya sıcak bakmasamda eğitimi iyise düşünmek gerek. bu 3 okulu mu tercih etmek daha doğru yoksa istanbuldaki özel üniversitelerimi?

  1. Koşullarınız, para durumunuz, nereyi istediğinizi bilmiyorum. Ben İstanbul mezunuyum. Diğer okulları pek bilmiyorum. Duyumlarımı ve bildiklerimi de buraya defalarca yazdım. Biraz araştırıp, detaylıca okuyun ve lütfen sorunuzu spesifik sorun. Nereye gideyim sorunuza cevap vermem mümkün değil. İstanbul, Ankara, Ege 3ü de iyi okullar. Ama 3 farklı şehir.. Siz bunu ne kadar istiyorsunuz, nerede oturuyorsunuz vs bir dizi değişken var. İstanbul’da Koç Üniversitesi var 25-30 Bin TL, Haliç var 15 Bin TL arada böyle farklar var. Neye göre soruyorsunuz, hangisini soruyorsunuz?

   1. özel üniversitelerden tam burslu olanları tercih edebilirm. ve istanbulda oturuyorum. Önceki cevaplarıda incelemiştim. Ayrıca herkesi böyle terslemeniz hoş değil. Burda size soru soranlaarın hepsi-bende dahil-stresli bi dönemdeyiz, kafamız karışık. Sorularımızda belirtmediğimiz eksik noktalar olabilir. bunların hemen hepsine ‘kime göre, neye göre’ gibi sert bi dille cevap vermeyin lütfen.

   2. Kimseyi terslediğim yok. Buradaki yazı ve sorulmuş 200’ün üzerinde soru ve yanıtı başka bir yerde de bulamazsınız Hazal Hanım. O yüzden duygusal davranmaktan ziyade okuduğunuz ve çıkarım yaptığınızı hissettirmeye çalışın sorunuzda.

    Hayatınız için önemli bir karar alacaksınız ancak insanların size doğrudan bir şey yap yada yapma demesini beklemeniz akılcı değil. Önceki cevapları incelemişseniz devlet ve özel üniversitelerle ilgili önerilerimi ve bilgilerimi aktardığımı görürsünüz. Ben burada stresinizi azaltacak birisi değil, aklı başında makul sorulara makul yanıtlar vermeye çalışıyorum. Hangi okulu önerirsiniz sorunuz garip bir soru. Neye göre kime göre? Paranız varsa Koç, az varsa Yeditepe yada Okan, hiç yoksa İstanbul… Bakın nasıl değişiyor.
    Çok çalışayım diyorsanız şehirden uzak olmalı, akademisyen olacaksanız başka bir okul olabilir, pratik bilgi versin isterseniz farklı yanıt vermem gerekir. Spesifik soru sormadığınızı belirtiyorum, buna göre revize edilen sorulara da ona göre sorarım. Mesele İngilizce olsun mu olmasın mı? Binbir türlü farklılık var. Ama siz doğrudan nereye gideyim derseniz, bilemem.

    Kolaylıklar

 90. üniversitelerin yüksek lisans kontenjanları ne kadar bilginiz var mı ve bölümün ingilizce olması yüksek lisans için ne kadar önemli ben hacettepeyi gitmeyi düşünüyorum odtü de bi ihtimal ama hacettepenin türkçe olması çok önemli bi pürüz müdür
  son olarak vakıf üniversitelerinin yurtdışındaki yüksek lisans hatta hocaların dedigine göre 2.senedinde yurtdışına gönderme olanakları devletle vakıf arasında bocalamama sebep oluyor tüm bunlar hakkında ne düşünürsünüz?

  1. Pürüz değildir. Lisans okurken İngilizce’ni de devam ettirirseniz dışardan iyi olur. Yüksek Lisans yaparken zorlanırsınız aksi halde. Türkçe kaynak çok yok. Yabancı kaynaklara yönelirsiniz, İngilizce bir bölümden lisans derecenizi almışsanız çok büyük kolaylık sağlar bu size.
   İkinci sorunuzla ne demek istediğinizi anlamadım. Yurtdışına kim gönderiyor? Kimi gönderiyor? Bocalamak neden dolayı?

 91. Bir de bir rehberlik hocamız, bazı özel üniversitelerde uygulamalı terapi olduğu için psikolog unvanını direkt aldığımızı ve yüksek lisansa gerek olmadığını, bu yüzden seçeceğimiz üniversitede uygulamalı terapi olmasına dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Bu bilgi yanlış değil mi?

 92. merhaba,ben bu sene üniversite sınavlarına girdim.durumum orta denilebilir.devlet üniversitelerine yetmiyor puanım ama özellerde %50 burslu kazanıyorum.özel üniversiteler de devlet üniversiteleri kadar iyi mi eğitim konusunda? tercih yaparken okulun nasıl olduğuna göre değil istediğin bölüm o okulda nasıl diye bak diyorlar.yukarıda yazmışsınız iyi olan belli başlı devlet üniversitelerini.peki eğitimi iyi olan önerebileceğiniz özel üniversiteler hangileridir? şimdiden teşekkür ederim 🙂

 93. Psikoloji okuduktan sonra yüksek lisans yapmadan nerelerde çalışabiliriz ? Asıl sorum lisans mezunu olup KPSS ile hastanelerde çalışabilir miyiz ?

  1. Nerelerde çalışabileceğimizi birçok yerde yukarıda belirttim. Okursanız görürsünüz. Lisans mezunu olup KPSS ile hastanelere girebilirsiniz. Tabii hastaneye girince ne yapılacağını düşündüğünüzü bilmiyorum. Onun için de ayrıca araştırma yapın derim.

 94. merhaba. ben psikoloji bölümü okumak istiyorum ve puanım buna çok yeterli değil. ama İstanbul Ticaret, İstanbul Aydın, Işık ve Özyeğin Üniversitelerinden birinde yarı burslu olarak okuma hakkım var gibi gözüküyor. Tercih ettiğimde yerleşebilirim. Fakat aynı zamanda ailem İstanbul, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden birinde, Maliye, İşletme ve İktisat okumam taraftarı. Sizce demin bahsettiğim Özel Üniversitelerden birinde Psikoloji okumam Devlet Üniversitesinde Maliye okumayı reddetmeme değer mi?

  1. Bahsettiğiniz bölümler aynı bölüm değil ki. Arada ciddi farklar var. Siz hangi işi yapmaktan mutlu olacaksınız? Geleceğinizi nasıl kurmak istiyorsunuz. Cevaplanması gereken soru bu.

 95. Ben Psikolog olmayı her şeyden çok istiyorum. Evet farklı bölümler ama demek istediğim şudur ki devlet üniversitesinde psikoloji dışında bir bölüm olup da bahsettiğim özel üniversitelerden birinde %50 gibi bir bursla para verip okumama değecek üniversiteler mi. Çünkü bazı üniversiteler vardır ki okunmaz hani, iyi bir eğitimi de yoktur ve boşu boşuna okumuş gibi olursun. Üniversitelerin kendisine gittiğimiz zaman hepsi iyidir. Öğrencileriyle konuşsanız hepsi kendi okuduğunu iyi diye öne sürer. Diğerini kötüler. Çok arada kaldım. Özelde parayla psikoloji okuyup da ne yapacaksın devlette bu bölümleri oku demekteler. Ve moral olarak da çökmüş durumdayım. 1 sene daha devlette psikoloji olsun diye deneyecek gücüm de kalmadı pek ruhen. 2. senem bu benim….

  1. Hem hazırlanacak fazla gücünüzün olmaması hem de belirttiğiniz okulların çok kötü olmaması sebebiyle bence okumanızda bir beis yokturdur. İstanbul Ticaret ve Özyeğin tercih edilebilecek okullardır diye düşünüyorum. Elbette özel üniversitede de psikoloji okunur, herhangi bir beis görmüyorum bu konuda.

 96. psikoloji 4. sınıf ögrencisiyim ingilizcem çok kötü bi kez üds ye girdim pek başarılı olamadım ingilizce istemeyen yüksek lisans yok mudur özellikle klinik psikoloji yüksek lisansı istiyorum özel ya da devlette olabilir

  1. İngilizcesiz Yüksek Lisans yapmanız sıfıra yakın. Hele de klinik alanında. TR’de araştırma sayısı oldukça az, dolayısıyla enerjinizi İngilizce’ye kanalize etmenizi tavsiye ederdim.

 97. merhabalar.
  Okan üniversitesinden bu yıl mezun oldum.Sizce mezun olur olmaz klinik psikoloji yüksek lisansına başlanmalı mı yoksa en azından bikaç yıl çalışıp tecrübe kazandıktan sonra mı başlanmalı? çoğu okulun mülakatlarda tecrübeli olanlara öncelik verdiğini duydum ve bende başvurduğum 2 üniversitede yedek listedeyim şuanda.Sıra gelirse başlayıp başlamama konusunda tereddüt yaşıyorum. Fikirlerinizi yazarsanız çok memnun olurum.Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Bence önce çalışmak sonra YL yapmak mantıklı. Çalışın, bazı konular kafanıza takılsın, onun üzerine YL yapın. Akademik kariyer istiyorsanız tabii direkt devam edebilirsiniz.

 98. Merhaba. Öncelikle baştan sona yorumları ve yazınızı okudum. Gerçekten şu zorlu tercih döneminde çok faydalı bir birikim oluşturmuşsunuz. 4 yıldır bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum (geleceğe dair hayalim gerekli seminerlere, kurslara katılım sonrası ve tabii ki yüksek lisans terapist olmak, ne kadar çaba gerektirdiği mühim değil) ancak özel üniversiteleri istemiyorum. Devlet üniversiteleri arasında beni ciddi anlamda donatabilecek olan üniversiteler hangileridir. Ben Ege ve İstanbula indirgedim en son olarak ama İstanbul üniversitesi hakkında Freudyen olduğuna dair duyumlar aldım bu biraz soğumama neden oldu, gerçekten böyle bir durum söz konusu mu? Çünkü bildiğim kadarıyla Egede belli bir ekole bağlılık söz konusu değil bu anlamda öğrencinin özgür bırakılması gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ve Ege üniversitesindeki psikometri ve psikoteknik hocalarından İstanbul Üniversitesi gibi büyük ve köklü bir üniversitede neden olmadığına anlam veremedim ve şaşırdım. Sizce bu bir eksiklik midir? Ve hepsinden ayrı bir şekilde ODTÜ’yü değerlendirirsek neler söyleyebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Çok uzunca bir soru oldu ancak yaşamın dönüm noktasındaki tercihlerin insana yüklediği sorumuluk duygusu da aşikar..

  1. Güzel özetlemişsiniz. Avantajlar ortada. İzmir mi Ankara mı İStanbul mu?
   Ben bu 3lüde puanım tutuyorsa ODTÜ derdim. İngilizce önemli bir avantaj bence. Ancak kalan İstanbul ve Ege’de birbirine yakın. İStanbul aşırı bir Freud’yenlik yok.
   Geçmişten kalma bir algı o. tam öyle değil, tüm disiplinlerden birileri var.

   Hangi şehir, imkanlar ve ekonomik durumunuza göre seçim yapın derim.
   İstanbul mezunu biri olarak şöyle yapardım listemi.
   1. ODTÜ
   2. Ege
   3. İstanbul

   1. İlk üçünüzde neden Hacettepe yok acaba? Bu üniversiteyi ilk tercih olarak vereceğim için merak ettim, yanlış bir karar vermek istemiyorum.

 99. merhaba hocam,
  diğer arkadaşlar gibi bende psikoloji bölümü istiyorum. benim kafam nerdeyse tamamen sözel olarak çalışıyor 😀 ancak sayısal dersler vs. zorlandığım dersleride anlamasam dahi hiç sıkılmadan dinliyorum. yorumlarınızın bazılarındada psk. okumak hukuk okumak kadar zor diye yorumlarda bulunmuşsunuz. meraklı olmak ve nerdeyse herşeyi sıkılmadan takip etme isteği bazı arkadaşlara oranla beni bir adım daha ilerde tutar mı? derslerde çok fazla zorlanır mıyım? özel ünv olarak bana ist olan 5 6 tane ünv. tavsiyede bulunurmusunuz.

  1. Meraklılık iyidir, öne de atabilir sizi ama zorlanıp zorlanmayacağınızı bilemem. Hem zorlanmak kötü mü ki? Zorlanın, gelişim ancak zorlanarak oluyor.
   Bir sürü üniversite saydım yukarıda, bakarsınız..

   Kolaylıklar

 100. merhaba ben özel ışık üniversitesinde psikoloji okumak istiyorum aslında yapabılırm diye düşünüyorum ama gerçekten zor mu ? şimdiden teşekkürler

  1. Zorluk görece bir kavram. Kime göre neye göre zor. Bilemem zorlanır mısınız? Sizi tanımadan nasıl yanıt vermemi bekliyorsunuz ki?

 101. ben düz lisedeyim eşit ağırlık okumam gerekiyor yapamayacağıma inanıyorum mesleğe geçicem bu sene. 10. sınıf olucam yani tercih yapıcam grafik-halkla ilişkiler-denizcilik gibi bölümleri yazıcağım. Lise bitip bunlardan mezun olduğumda üniversitede psikolojiye geçiş yapabilirmiyim?

  1. Geçiş yapabileceğinizi sanmıyorum. Teknik bir konu, tam bilgim yok. Yanlış yönlendirmeyeyim. Dersanelerdeki hocalar bilir bunları.

 102. hep psikoloji okumak istemiştim ama sosyolojiye yetecek kadar puan aldım, acaba 4 sene sosyoloji okuduktan sonra 2 sene psikoloji üzerine yüksek lisans yapsak , psikoloji bölümü bitirmiş kadar olur muyuz?

 103. slm ben odtü kıbrıs kampüsü psikoloji bölümünü düşünüyorum sizce iii bir üniversitemi bide ben sözelciyim psikoloji derslerinde çok zorlanırmıyım teşekürler

 104. Sayın Hocam,

  Yaşım 27, ikinci bir üniversite olarak psikoloji okumak istiyorum!Malumunuz bunu gerçekleştirdiğim taktirde 30larımın başında olacağım.Bu şartlarda elde edeceğim mesleki başarılarım konusunda kaygılarım mevcut, acaba geçmi diye düşünüyorum zaman zaman… amma velakin bu meslekte benim için adeta biçilmiş kaftan!Yaş konusundaki kaygılarımda tecrübe ve fikirlerinizle beni aydınlatırsanız memnun olurum!

  1. Yaş meselesinin çok problem olacağını düşünmüyorum. Avantaj bile sayılabilir. Olgunlaşma açılarından.

 105. 1) Ankara üniv. mi İstanbul Üniv.mi?
  2) Ege mi Ankara mı?
  3) Hacettepe mi İstanbul mu? hacettepe mi Ankara mı?

  neye göre diye sormayın çünkü genel olarak soruyorum. Eğitim olarak en başta. Bu üniversitelerin hiç birinde yabancı dil yok sanıyorum? Bu okullar hakkında bilgi sahibi olduğunuz her açıdan yorumunuzu almak istiyorum.

  1. Sorularınız çok genel. Bilgim yok, dolayısıyla yorum da yapamıyorum. 3 farklı il. Bence İstanbul her türlü avantajlıdır. Ama Hacettepe’nin ekolü ve hoca kadrosu sağlam sanırım.
   Ege’de de farklı disiplinler beraber ilerleyebiliyor diye biliyorum.

   Buyrun seçin, istediğinizi alın bakalım. Eğitim olarak en başta ne demek? Hepsi birbirine yakın okullar. Gidin ziyaret edin yada hocaların sayısına ve CV’lerine bakın.

 106. Hocam öncelikle böyle 1 hizmet verdiğiniz için size çok teşekkür ederim çok saolun sizin sayenizde bilgileniyoruz iyiki varsınız hocam size şunları soracaktım:
  1)psikoloji pdr arasında kaldım hangisini tercih etmeliyim? [iş garantili meslek hangisidir]
  2)psikoloji de mi pdr de mi daha kolay iş bulursunuz?
  3)bana göre psikoloji pdr den daha risklidir çünkü psikolojide kendini geliştirmen lazım yükseklisans yapman lazım dolayısıyla normal 4 yılın yanında bu söylediklerim en az 1 öğrencinin 3 yılını alır yani psikolojide kendini geliştirmezsen iş bulman çok zor ama pdr de psikolojinin çalışma alanlarında çalışabilirsin diyelim ki onlarda olmazsa en kötü ihtimal rehber öğretmeni olabilirsin yani bir nevi pdr de rehber öğretmenligi garanti gibi çünkü kpss de atanma şansı çok yüksek bu yönüyle pdr daha cazip geliyor çünkü pdr de 1 meslek cebimizde garanti gibi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  4)pdr rehber öğretmeninin dışında başka nerelerde çalışabilir?[emniyette,rehabilitasyon merkezlerinde,ram larda çalışabilirmi?]
  ne olur ama ne olur bilgi verin ALLAH sizden razı olsun çok teşekkür ederim hocam iyi ki varsınız ayrıca psikoloji ile pdr nin artılarını eksileri nelerdir onlarıda yazarsanız çok sevinirim çok saolun hocam şimdiden teşekkürker iyi ki varsınız

  1. 1. sorunuza yanıt veremem. Bu sizin bileceğiniz bir şey. Her ikinin de avantajları ve dezavantajları var. Meslek garantisi de görece bir kavram. 1,5 milyar kazanmak iş garantisi sayılır mı mesela. Bilemiyorum bu konuyu , bu konuları. Bence günümüz ve gelecek TR’de 2 alanının da mezunlarına gelecek var.
   2. 1. soru ile aynı soru. Bilemiyorum. PDRcilerin KPSS ile devlette kadro bulmaları daha kolay diye biliyorum. Psikoloji biraz daha devlette az kadro veren bir alan. Formasyonu olmadığından ama özel sektörde de Psikoloji daha fazla kıymet buluyor.
   3. PDR dediğiniz gibi rehber öğretmenliğe yönelik daha kolay ve avantajlı görünüyor. Bu konuda bir düşüncem yok. Herkes ne isterse o alanda ilerler. Ben PDR olacaksa Boğaziçi olmalıdır derdim. O olmayınca İstanbul Psikoloji istedim. Ard arda tercih yapmıştım. Boğaziçi’nin ismi ve İngilizce eğitim olması avantajlı gelirdi o zamanlar. Şimdi Psikolojiyi daha makul görüyorum kendime. Meslek garantisi meselesi bence büyük bir mesele değil. Her zaman bu 2 alanın mezununa iş olacaktır.
   4. bilmiyorum tam ama yetiştirme yurtları, eğitim kurumları, emniyet vb, darülaceza vb, RAM’lar, eğitmenlik vb alanlarda çalışabiliyorlar sanırım.

 107. mrb ben bı seyı merk ettm .. demın psıkolglar.org dıe bı sayfaya gırdım ve artık psıkoglarn klınık acamcgı gıbı bı sey yazıo.. bırde tıbbı uygulama dıe bı sey var ole bı hak verceklermıs.. ltfn bu konuda bılgı verır mısınız.. ve orda psıkolojı bolumunu bıtırmeye calısıolar fln yazıo.. sızın gorusunz nedır .. yarın terch yapcgm ltfn yardımcı olun sımdıden tesekkurler emegınıze saglık

  1. HER PSİKOLOJİ MEZUNU KLİNİK AÇAMAZ, KLİNİK TERAPİ YAPAMAZ, HASTA GÖREMEZ. 4 YILLIK MEZUNİYET SİZE PSİKOLOJİNİN GENEL RESMİNİ GÖSTERİR. UZMANLAŞMADAN VE KLİNİK ANLAMDA DERİNLEŞMEDEN KLİNİK DE AÇAMAZSINIZ, TIBBI ANLAMDA DESTEK DE OLAMAZSINIZ. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA VE DE EKSTRA TERAPİ EĞİTİMLERİ ŞARTTIR. 4 YILLIK LİSANS SİZE BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMINI ANLATIYOR OLACAK.

 108. merabalar ben de bu hafta tercih yapıyorum tabiki..psikoloji ve pdr sancılı bi secim.
  ve tabikki ben de secemiyorum.pdr mezunu olup okullarda rehberlik ogretmeni olmak idealim olmadı…oyuzden hangisi secsem diye kararsızım.pdr ankarada oluyo ve cok iyi üniversiteler bunlar tabiki..ama benim idealim ya psikolog olmak yada bi sirkette danısman calısabilmek..hangisinin bana bunları verebilicegini anlatabilirseniz bana cok mutlu olurum:)

  1. Sorunuz üzgünüm ki net değil. Niçin arada kaldığınızı anlamadım. Okullarda olmak istemiyorsanız Psikoloji alanına yönelmelisiniz. Şirketlerde çalışanlar ve psikolog olanlar genellikle Psikoloji mezunu kişiler oluyor.

 109. Merhabalar
  Lisans egitimi biter bitmez klinik psikoloji yuksek lisansina baslanmali mi yoksa bir sure tecrube kazanip mi yuksek lisansa baslanmali?bu konuda ne dusunuyorsunuz

 110. Merhabalar.Psikolojiye karşı büyük bir ilgim var.Psikoloji okumak benim için eğlenceli olacak gibi gözüküyor.Küçüklüğümden beri Güzin abla gibiyim 🙂 Herkes bana danışır.Bir sorunu olduğunda bana gelir yardımcı olmam için.Kısaca fıtrat olarak çok uygunum ve ilgim de var ama bir yandan da hukuk okumak var bilincimde.Çok kararsız kaldım Hukuka da yatkınım beni tanıyan rehber öğretmenlerimde psikoloji de yaparsın ama çeneni hukukta kullan sendeki çene,ikna gücü kimde var diyorlar 🙂 İkilemde kaldım ve artık tercih yapmaya başlamam gerekiyor -karar verebilirsem tabi-.Hukuk için tek korkum çalışma azmimin olmaması.Ders çalışmayı seven biri değilim.O kitaplar korkutuyor beni ama öğretmenlerimde diyor ki psikolojide matematik mi çözeceğini zannediyorsun o da sözel.Çok kararsızım.Yardımcı olur musunuz?Şimdiden teşekkür ederim.

 111. Ha birde lakabım muhalefet veya isyancıdır 🙂 Nerde bir sorun görsem hiç dayanamam kendimi savunurum.Kendini savunmayanları savunurum.Haksızsam bile haklı çıkabilirim.Belki bu sizin düşüncenize yardımcı olur

 112. hocam benim birkaç meslek konusunda okuduğum yorumlar nedeniyle tereddütlerim var. yardımcı olmanız bekliyorum. uluslar arası ilişkiler dil okumadan meslek bulmak zor mu?

  birde yönetim ve bilişim sayısal dersler ağır mı? yani mf deki gibi konular var mı? yoksa daha kolay konular mı? tm ci olarak zorlanır mıyım?

  1. Psikoloji mezunum ve burada Psikoloji ile ilgili yanitlar vermeye calisiyorum.

   Sizin sorulariniza yanit veremeyecegim maalesef.

 113. pekı son bı sorum olacak.. psıkolojı nın devlete atanması zor mu .. yanı mınımum kac puanla memur olrk atanıo.. veyılda asagı yukarı kac kısı alıo .. cok tesekkurlerrr

 114. biliyorum defalarca sorulmuş ama bi kerede ben sormak istedim :)açıkçası özel bir üniversitede psikoiji okumak konusunda tereddütlerim var.siz hep istanbuldakilerden bahsetmişsiniz ama ben size çankaya ve atılımı sormak istiyorum 🙂 dediğiniz gibi hocalarına baktım çoğu ODTÜ mezunu veya orada lisans yapmış.özelde psikoloji okumak bir psikolog adayı için dezavataj mıdır?ve dediğim üniversitelerde eğitim nasıldır?
  şimdiden çok teşekkürler…bizleri böyle aydınlattığınız için ayrıca teşekkürler 🙂

  1. Belirttiginiz okullari bilmiyorum. Bolumde toplam hoca sayisi 10 var mi? Aras.gor, Yrd doc, doc, prof gibi.. 10 civariysa olabilir. Odtu mezunu vs dediginiz icin dedim. Bir de branslari neymis? Siz hangi bransta ilerlemek istemektesiniz. Bu dogrultuda amaclariniz ortusuyor mu?

   Ozel okullarin genel bir algisal eksikligi oluyor tabi. Burslu olunmasi muhim ama devlet okullarinin karizmasi daha bir baska. Hoca sayisi, ekolü, verdigi mezun sayisi, kemiklesen yapisi gibi konular onemli tabi secimde..

   Ankara’da okumadigimdan ve cok arkadasim olmadigindan bilmiyorum acikcasi okullari tamamen.

   Kolayliklar

 115. bi aksilik olduda k.bakmayın. gitmeyi düşünüyorum fakat ne kadar iyi olacagına dair bir fikrim yok. ve ailem sadece 4 senelik bu durumu karşılayabilecekler sınıfta kalmayıp geçmem gerekiyor aksi halde dondurmam gerekicek nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım. okunması zor oldugu söyleniyor ve bu durumdan endişeliyim açıkçası.yüksek lisans olarak klinik psikoloji okumayıda düşünüyorum.nasıl çalışcağıma dair ip uçları verirseniz sevinirim.

  1. Gunu gunune , hocalarinizla aranizi iyi tutarak, merak edip bol bol okumalar yaparak bolumu tamamlarsiniz. Cok problem yasamazsiniz eger ders calismaktan nefret etmiyorsaniz.

 116. Merhabalar, öncelikle kolay gelsin. Bana pskoloji bölümünde burslu olarak bu sene ing.ce pskoloji bölümü gelme olasılığı hep daha yüksek şansıma. İng.ceden nefret eden yada sevmeyen bir insan değilim ama öyle harika biir ing.cemde yok normal bir anadolu lisesi çıkışlı bir öğrenciyim. Etrafımdaki insanlar sakın ing.ce bölüm okuma diye beni çok korkuttular ve bende özele gideceğim için hazırlığı geçememe gibi bi lüksüm yok aileme okadar masraf olamam. ama ben bunları duymadan hep ing.ce okumak istiyordum hep çok avantajı olcağı inancındaydım. peki sizcede altından çok zor kalkıncak derecede zor mu ing.ce okumak? tercih dönemine çok az kaldı ve okadar kararsızımki eğer ing.ce yazmazsam bu senede ortada kalabilirim ve bu 3. senem olucak… sizin diyeceklerinize bağlıyım..

  1. İngilizce okumaniz faydaniza olur bence.. Ozel okul hazirligini gecmek cok zor olabilir ama calismak zorundasiniz sonucta. Acikta kalmamak adina bence girmeli ve ingilizce isini halletmelisiniz bence..

 117. Psikoloji bölümünde kendini geliştirmek önemli deniyor. Tabiki her alanda böyle. Ama nedir bu kendini geliştirmek? Nasıl yapılır? mesela ben yüksek lisans doktora vs. yapmayı düşünüyorum, akademisyen olmayı planlıyorum. Gerçi şimdi bunları söylemek için çok erken ama. Başka nasıl kendimi geliştirebilirim? illa yurtdışına çıkmak gereklimi? bölümü ingilizcemi okumak gerekir? türkçe psikoloji okusak daha sonra kendimiz ingilizce öğrenemezmiyiz? Başka nasıl kendmizi geliştirebiliriz? şimiden cevabınız için teşekkürler =)

 118. Merhaba Koc Psikoloji, Bogazici pdr ve ODTU psikoloji arasinda kararsizim. Sayisal mezunu bir ogrenci olarak deneysel ve arastirmaya da yonelebilmek istiyorum. Ayrica secmeli derslerin coklugu benim icin onemli. Istanbul Univ. psikolojiyi tercih etmememin sebebi Turkce olmasi. Yuksek lisansi yurt disinda yapmayi dusunuyorum. Fakat henuz terapist mi olmaliyim arastirmaci mi karar veremedim. Bilissel psikoloji de cok ilgimi cekiyor. Lutfen yardimci olun cok kararsizim.

  1. İyi de sorunuz net degil ki? Kararsizsiniz bunu anladim ve benden ne istediginizi anlamadim. Bazi kararlariniz da var aslinda. İstanbul ve yurtdisi istemeniz onemli unsurlar. Ben size nasil ve ne acidan yardimci olmaliyim bilemedim simdi :((

 119. merhabalar ilginiz için çok teşekkürler 🙂 ben genel olarak girişken bir insan değilimdir konuşmayı pek sevmem bu nedenle hukuk gelmesine rağmen psikoloji yazmayı düşünüyorum acaba hata mı ediyorum?

  1. Girisken ve konuskan olmak tek yada ana sartlar degildir. Bir suru baska ozelliginizin olmasini gerektirir. Bir meslek secim envanteri uygulamanizi oneririm.

 120. ben hep psikoloji okumak ıstedım seneyede sınava grcem ünivleri arastryrm en yüksek boğaziçi alıyo en iyi eğıtım orda verildği için mi öyle ? sizin önerdiğiniz üniv hangisi.birde gelcekde önü acık olan bır meslek mi . simdiden tesekkürler 😀

  1. Sorularinizin yaniti cok basit. Bogazici cok tercih edilen bir okul. O yuzden puani yuksek geliyor. Egitim durumunu tartisabiliriz. Marka degeri var universitenin. Gelecekte onu aciktir Psikolojinin bence.

 121. Merhaba.Sorum yazıdan epey geç geldi fakat kusura bakmayın benim merak ettiğim konu yurt dışında yüksek lisans yaptıktan sonra orada çalışma olanağının olup olmadığı.Yani tıp gibi diploma denkliği isteniyor mu yoksa diploma geçerli sayılıyor mu ? Sayılıyorsa oradaki koşullar hakkında bilginiz ya da duyumlarınız varsa paylaşabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Muhtemelen calisirsiniz zira yuksek lisans onemli bir gostergedir yurtdisinda. Calisan yada bildigim ornek maalesef yok.

 122. pedagog olmak istiyorum.. bunun için psikoloji mi pdr mi okumam gerekir ? bu konuda hemen bilgi alırsam sevinirim ona göre tercihlerimi pdr ya da psikoloji olarak yapcam.. Teşekkürler

  1. Bilmiyorum. Okul yada dersanedeki hocalariniz bunu bilir. Tercih yapma donemi icin biraz gec kalmis, son gune birakmissiniz. Sansiniz bol olsun. Benim yanitima gore bolum secimi dogru mu ki?

 123. merabalar mumkunse psikolojiden mezun olduktan sonra lisanslı ve lisanssız egitimle nerelerde calısılabilicegini ogrenebilir miyim.Acıklayıcı cevabınız beni cok mutlu edicektir..

 124. Meraba ben psikoloji bölümü yazdım ama daha çok medya yada turizm alanında yani biraz daha sosyal iletişime açık , aktif ortamlarda çalısmak istiyorum.Antalyada yaşıyorum ve burda turizm sektöründe imkanlarım biraz daha fazla. Psikoloji mezunu olup bu sektörlerde çalışabilmem mümkün mü ?

  1. Turizm’e meyilliyseniz o alanda niye ilerlemiyorsunuz onu anlamadım. Psikoloji mezunu olunca bazı sektörler sizi kabul etmez diye bir şart yok. Ama Turizm üzerine okumamanızı sorgulayabilirler belki. Bilemeyeceğim.

 125. girne de psikoloji okucagim hocam..psikoloji zaten zor diyolar bıde üstüne ingilizce okucam.. çok zorlanır mıyım??

  1. Ne kadar çalışkan birisiniz bilemiyorum. Bunu bilmeden zorlanıp zorlanmayacağınıza dair bir şey söyleyemem.

 126. meraba. Psikoloji bölümünde kendini geliştirmek önemli deniyor. Tabiki her alanda böyle. Ama nedir bu kendini geliştirmek? Nasıl yapılır? mesela ben yüksek lisans doktora vs. yapmayı düşünüyorum, akademisyen olmayı planlıyorum. Gerçi şimdi bunları söylemek için çok erken ama. Başka nasıl kendimi geliştirebilirim? illa yurtdışına çıkmak gereklimi? bölümü ingilizcemi okumak gerekir? türkçe psikoloji okusak daha sonra kendimiz ingilizce öğrenemezmiyiz? Başka nasıl kendmizi geliştirebiliriz? şimiden cevabınız için teşekkürler 🙂

  1. Olabilir. Okuluna göre değişir. Ne imkan sunar? Bilemeyeceğim. Psikoloji üzerine bir şeyler öğrenmiş olursunuz. İmkan derken?

 127. Merhaba. Bu sene lise son sınıfa başlayacağım. Eşit ağırlık bölümü öğrencisi olarak aklımda meslekler konusunda pek bir alternatif yok maalesef. Hukuk okumayı düşünmüyorum, ki zaten geride kalan üç senede yeterince çalışmadığımı da göz önünde bulundurursak hukuk düşük bir ihtimal olarak kalıyor. Uzun zamandır psikolojik konularla ilgiliyim,okurum,araştırırım ve bence bana zor ve sıkıcı gelebilecek son bölüm psikoloji. Bu yüzden ilk hedef olarak psikolojiyi belirlemiş durumdayım fakat bu konuda danışacak tecrübeli birine ihtiyacım var, burada da o kişi siz oluyorsunuz 🙂 Sorularıma gelecek olursak; lisede yeterli çalışmada bulunmadığımı ve eksiklerimin çok olduğunu belirtmiştim, bu yüzden Ege,İstanbul tercihlerimin arasında olmasına rağmen ihtimalleri düşük gözüküyor. Aklımdaki başlıca üniversiteler: Bilkent Üniversitesi(yarı burslu), Ege Üniversitesi ve Okan Üniversitesi(tam burslu), Bunlar arasında ilk tercihiniz hangisi olurdu, Bilkent hakkında çok iyi yorumlar okudum, iki arkadaşım da farklı bölümler olsa da Bilkent hedefliyor, üniversiteye başlayınca da yabancılık ve yalnız kalma konusunda sıkıntı çekmem diye düşünüyorum. İkinci sorum, ingilizcem fena sayılmaz fakat eksiklerim var, Bilkent’i tercih etmem durumunda yoğun bir İngilizce ile karşılaşabilirim. Çok çalışan biri değilim, hazırlığı geçememe problemim olur mu? Üniversitesi sonrası için de hem dil pekiştirmek hem de yüksek lisans olarak İsveç’te akrabamın yanına yerleşmeyi düşünüyorum fakat bilgim yok, böyle bir yüksek lisans yapmam mümkün müdür, ne derece faydalı olur, iş imkanları konusunda bana ne gibi artıları olur? Üniversitede psikoloji alanında ödev,tez vb. şeylerin ne tarz konuları oluyor bu da merak ettiğim bir konu. Son olarak kendi alanımdan ™ bana önerebileceğiniz alternatif bölümler var mı, varsa nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Psikoloji tek bir alan değil. Siz ne yapmak istediğinizi yazmamışsınız. Neye göre yönlendireyim. Adli mi? Endüstri mi? Gelişim mi? Klinik Mi? Bilişsel mi? Nöropsikoloji mi? Alana göre üniversite seçilir. Her okulun uzmanlaştığı alanlar var. Siz ne yapmak istiyorsunuz? Bunu yazmalısınız…

   Ege ve Okan daha kadrolu üniversiteler. 3ü de iyi okullar. Bilkent’in İngilizce faydası ve yurtdışı master avantajı olur. Okan klinik alanda iyi. Ege ‘de köklü bir okul. 3’ü de olabilir. Ama beraberinde İstanbul, İzmir ve Ankara diyorsunuz. Hepsinin farklı avantajlar var.

   İsveç’te Yüksek Lisans mümkündür herhalde, benim de bilgim yok.
   Size katkısı ve artısı çok olur. Bunun için ayrıca konuşmak lazım. Ne olur ne olmaz’ı yanıtlayamam şimdi buradan.
   Son olarak sizin alanınızı bilmediğimden ne bölümler var onu da bilmiyorum. Rehberlik Uzmanı yada kariyer yönlendirici değilim ben. Sadece Psikoloji mezunuyum.
   Bu belirttiğinizi lise ve dersanenizdeki PDR uzmanları bilir.

 128. Merhaba,
  Bu yıl üniversite sınavına girdim ve psikoloji okumak istiyorum fakat kafamı kurcalayan bir kaç soru var…. Bilkent Üniversitesi’nin psikoloji bölümü hakkında bilginiz var mı? Ağırlıklı olarak bilişsel psikoloji üzerine eğitim veriyorlarmış diye duymuştum bende ilerde adli psikoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum bu durum bana dezavantaj oluşturur mu acaba? Birde son bir şey isteyeceğim sizden kriminal psikoloji hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Çok ilgimi çekiyor da…
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Bilkent yeni bir bölüm sayılır. Birkaç yıldır mezun veriyor. Uluslararası tecrübesi olan hocaları var. Ama daha fazla bilgim yok. Okula gidip hocalarla görüşmeniz faydalı olacaktır. Adli Psikoloji için dezavantaj oluşturmaz Bilkent. Ama İstanbul Üniversitesi daha iyi olur. Zira Çapa ve Cerrahpaşa’da dersler alarak Adli Psikoloji Master Programına başvurabilirsiniz. Kriminal Psikoloji alanında benim de yeterli bilgim yok. İnternette bulabileceğiniz bilgiler şimdilik kafi gelecektir sanıyorum.

   Başarılar

 129. merhaba,henüz lise 2.sınıfa geçtim psikoloji okumayı gerçekten istiyorum ileriki zamanlarda fikrimin değişeceğini de sanmıyorum ama ne yapmalıyım hangi alanı seçmeliyim bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ne sorduğunuzu anlamadım. Lise yada dersanedeki hocalarınıza alanla ilgili sorular sorabilirsiniz.
   Kolaylıklar, Başarılar

 130. merhabalar ben bu yil maltepe universitesinde ing pdr hazirlik bitirdim.kafam acikcasi cok karisik cunku tercih sirasinda da oldugu gibi pdr mi psikoloji mi diye kararsiz kalmistim.istedigim sey hastanede psikolog olmakti esasinda.bunu goz onunde bulunduraraktanda derin arstirmalar yapmistim.arastirmalar sonucu pdr egitim fakultesi cikisli olup ogretmen vasfina sahip olurken istersekte klinik psikolojisi adi altinda master yapip psikolog unvani aldigimizi ogrenmistim.psikoloji okuyanlar, mezun olduklarinda ise sadece fen edebiyattan psikoloji mezunu bolumu olup ustune master yapmalarini sart diye biliyordum. ve boylelikle isin ucunda master sartsa pdr daha avantajli geldi bir tasla iki kus misali.cunku hem ogretmen hemde master yapip psokolog unvani.bu olaya guvenmistim acikcasi fakat baska sitelerde de yapilan yorumlar bu bilgillere guvenimi yitirtti, sizcede bu edindigim bilgilerin dogrulugu nedir? ayrica sizce ing pdr den psikolojiye gecebilirmiyim?gecmelimiyimde? yardimlariniz icin tesekkurler.

  1. Klinik Psikolog olmanız için Psikoloji lisansı gerekiyor. Okuduklarınız doğrudur.
   Bir taşla 2 kuş olmaz yani. Sizin bu düşüncenizi YÖK ‘de önceden biliyor ve düzenlemeyi ona göre yapıyor
   Siz eğitim fakültesi çıkışlısınız ve öğretmenlik yada PDRci olabiliyorsunuz, biz de Psikolog. Eğitim müfredatı ve alanlarımız farklı yani.

 131. Merhaba.Ben uluslararası ilişkiler 4. sınıf öğrencisiyim öss de 7 puanla psikolojiyi kaçırdım ve hala çok istiyorum psikolog olmayı.Bu sene mezun olduktan sonra Endüstri ve örgüt psikolojisi yüksek lisansı yapabilme şansım var mıdır ve eğer varsa sizce doğru bir seçim olur mu?psikolog ünvanına sahip olur muyum?

  1. Daha önce bu tip sorulara cevap verdim. Lütfen önceki yazıları da okuyunuz.
   Psikolog unvanı için Psikoloji Lisansı ve Yüksek Lisans’ı şarttır. 1 yıl Yüksek Lisans yaparak Psikolog ünvanı falan alamazsınız.
   Uluslararası İlişkiler kariyeriniz üzerine Endüstri Örgüt Psikoloji’sinden kabul alamazsınız (devlet okullarında)
   Özellerde para durumuna bağlı olarak bazı okullar farklılık gösterip kabul edebiliyor.

 132. Merhaba, sorulan soruları yapılan yorumların çoğunu okudum ben birşey sormaktan ziyade birşey paylaşmak istiyorum. Bu sene lise 3. sınıf TM öğrencisiyim ve ortaokuldan beri psikoloji okumak istiyorum Ankara’da okumayı çok istiyorum hedefim Ankara Hacettepe Üniversitesi. Bu zor bir hedef bunun için okuyorum düşünüyorum araştırıyorum ama yeterli olduğunu hiç sanmıyorum. Sizin bu çağlarda neler yaşadığınızı merak ediyorum açıkcası sizde lisedeyken kararlaştırmış mıydınız psikoloji okuyacağınızı? Bu bölümü okumak insanın hayata bakış açısını oldukça değiştirir ve geliştiririr diye düşünüyorum. Okurken çok etkilendiğiniz ve bana çok şey kattı dediğiniz bir kitap olduysa öğrenmek isterim

  1. Türkiye’deki eğitim sistemi ve koşulları en azından benim dönemimde sağlık ve bilinçli bir tercih yapmak için yeterli değildi. Yani, danışman hocaların yönlendirmesi ve alınan puana göre bir gidişat vardı. Hala da öyledir bir ölçüde diye tahmin ediyorum.

   Beraberinde, Psikoloji benim için biraz tesadüfi oldu. Çok bilinçli ve planlı bir kurgum yoktu. Kararlı bir gidişatım yoktu lisede. Hukuk, Uluslararası gibi bölümler düşünüyordum daha çok.

   Bakış açınızı, hayatınızı yakından değiştirecek bir bölümdür. Ciddi bir çalışma disiplini ve interdisipliner bakış açısı ister.
   Psikoloji ile ilgili Doğan Cüceloğlu ve Haluk Yavuzer’in kitapları başlangıç seviyesinde iyidir. Psikolojiye Giriş kitaplarını bulabilirsiniz web’den.
   Ek olarak İnsan ve Davranışı – Doğan Cüceloğlu öneririm.

   Kolaylıklar,
   Başarılar

   1. Rica ederim. Özellikle Psikolojinin alt disiplinlerini öğrenmeye çalışın. Hangi kulvarda çalışmak isteyeceğinize karar verin. Ardından o alandaki öncü isimlerin eserlerini , yazılarını takip etmeye çalışırsınız.

    Kolaylıklar

   2. Elimde modüllere ayrılmış psikolojiye giriş ansiklopedisi var daha hangi kulvarda çalışmak isteyeceğime karar veremedim elimde olan kitaptan bilgileniyorum

 133. Psikoloji bölümü için özel üniversiteler mi daha iyi olur yoksa normal üniversiteler mi ? Eğer özelse, İstanbul da hangi özel üniversiteler tavsiye edersiniz ?

  1. Özelin de devletin de avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar var.
   Özelde; Okan, Doğuş, Haliç, Yeditepe, Bahçeşehir ve Bilgi Üniversitesi iyi okullar olarak duyduğum okullar. Yakından incelemeniz lazım.
   Hoca kalitesi, öğrenci durumları vs.

 134. merhabalar soru ve cevapların pek çoğunu okudum.ben hukuk lisansı ikinci sınıf öğrencisiyim.psikolojiye büyük bi ilgim var ve içimde bir uktedir.çift anadal yapma imkanım oldugunu gec ögrendim ve zaten alttan dersim olması sebebiyle yapamayacağımı biliyorum.hukuk lisansımdan da vazgecip tekrar sınava hazırlanmak istemiyorum zaten hukukla ilgili birşeyler yapmak istiyorum bölümümden vazgecmek istemiyorum.yandal yapma imkanım varmıs hukuk lisansı yanında psikoloji yandal sertifikasıyla neler yapılabilir sizce acaba?adli pskologluk mumkun mudur örneğin? veya insan kaynaklarında tercih edilebilirmi? yani açıkcası sizce bir işime yarar mı

  1. Yandal o alana dair size bir nosyon verir, bilgi edinmiş olursunuz. Tersten soralım, 2.sınıfta yandala başladım diyelim. Yandal kapsamında 2 ders alıyorum Hukuk’tan. 2 yıl sonrasında benden Avukat, Hukukçu olur mu? Senede aldığım 4-5 ders ile?
   Yandal sertifikası ile bir şey yapılmaz anlayacağınız üzere.
   Hukuk’tan İK alanında çalışan çok sayıda insan var. Psikoloji Yandal ile kısıtlı dersler alırsınız, detaylı kitap okumuş gibi olursunuz. Çift Ana Dal yapsanız bile olmaz. Ana alanınız neyse o kulvardasınızdır. Başka bir alandan birkaç ders alma ile meslek sahibi olmak yada avantaj elde etmek pek olası değil.

 135. ben çocuk gelişimi bölümü okuyorum ve ben bu bölümden çıkabilecek meslekleri ögrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz 7.aylıgım ben çok sabırsızım

  1. Çocuk gelişimci olursunuz demek isterdim ama soruyu sorma tarzınızdan bunun da zor olduğunu görüyorum.

   Kolaylıklar

  1. Böyle birebir yönlendirmeler yapmayı doğru bulmuyorum. Siz kendi kararınızı kendiniz verin. 3 tane hoca gözüküyor. 3 hoca ile bölüm olup olmayacağı tartışmasına kadar varabilir. Bana pek güven vermezdi bu tablo.

  1. Ne psikoloğu? Terapist olmayı mı kastediyorsunuz? O ömür boyu sürecek bir serüvendir. İlgileceğiniz vakalar ve hastalıklara göre uzmanlaşmanın süresi değişir. 4-5 yıl okuyarak olunmayacağı gibi, üniversite sonrası birkaç sertifika programı ile de olmaz.

   Uzmanlaşacağınız alanı belirlerseniz ve lisans sonrası bu konuda yüksek lisans ile 3 yıl bilfiil çalışırsanız o konu ile ilgili kısmen, 5 ila 10 yıl içerisinde uzmanlaşmışsınız diyebiliriz.

 136. Merhaba! Hacettepe ve Bahçeşehir psikoloji arasında kalmıştım tercih döneminde. Sizin de belirttiğiniz gibi ingilizce eğitim avantajı açısından Bahçeşehir’i seçtim. Ama pek çok kişi hata yaptığımı Hacettepe gibi bir seçeneği nasıl elediğimi söyleyip moralimi bozuyor. Bahçeşehir hakkında bilginiz yok sanırım. Ama keşke bilginiz olsaydı şu an gerçekten moralim çok bozuk. Eğitimi açısından sıkıntı çekersem yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ama ne kadar mümkün bilmiyorum. Bunları da size bir nevi iç dökme niyetine yazdım. Eğer eğitimi umduğum gibi olmazsa sizce neler yapmalıyım? Çok anlamsız ve kapalı bir soru oldu ama dediğim gibi gerçekten şu an üzgünüm.

 137. merhabalar hocam 14 yaşındayım lisede eşit ağırlık seçip pskoloji okumak istiyorum ama bi sorun var bende okb rahatsızlığı var tedavisi mümkün olan bir hastalık diye duymuştum pskoloji okumak istersem bu sorun olur mu okuyabilirmiyim
  çok önemli bi sorun benim için ona göre bölüm seçmem lazım cevaplarınız hayatıma büyük ölçüde yön verebilir

  1. Hala tedaviniz devam ediyor mu? OKB ile ilgili tedavi gördünüz mü?
   OKB hayatın genelini etkileyen bir rahatsızlık o nedenle eğitim ve uzmanlığınızı etkileyebilir.
   Psikolojinin hangi alanında çalışmak istediğinizle de ilgili tabi bu durum bir açıdan da.

 138. Psikoloji okuduktan sonra uzmanlaşabileceğim alanlar nelerdir ? Ve seçtiğim alanda yüksek lisans yapmam kaç yıl sürer ?

 139. Merhaba.. Yukarıyı fazlaca okudum lakin sormak istediğim seyi göremedim kacırdıysam kusura bakmayın 🙂 ben bu yıl sınava hazırlanıyorum ve psikoloji düsùnüyorum. Ama üniyi bitirdikten sonra ne yapacağıma karar veremedim. 4 veya 5 yıllık eğitım+ yüksek lisanstan sonra ünide öğretim üyesi olarak kalma şansım nedir? Bilginiz var mı neler yapmam gerek. Zaman ayırdığınız icin tesekkürler

  1. Yukarıda yanıt verdim bu soruya da. Uzmanlaşacağınız alana yönelmek, kararınızı vermek, derinleşmek ve pratik tecrübe kazanmak gibi çalışmalarınız olur mezuniyet sonrası. Psikoloji mezuniyeti sonrası yapılması gerekenler diye bir şey yok. Tüm bölümler için geçerli bu zaten.

 140. bu sene liseye geçiyorum eğer pskoloji okuyamayacaksam eşit ağırlık seçmeyeceğim sayısal seçebilirim sizce hangisini seçmeliyim eğer pskoloji okuyabileceksem ea yı seçmek istiyorum lütfen yardımcı olun

  1. Teknik bir soru. Nereden nereye geçilebilir, okunabilir ben bilmiyorum. Uzmanlık alanım değil bu konu. Bence dersane yada okuldaki rehberlik uzmanları bilir bunu.

 141. Psikoloji bölümüne uygun olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz sizce? Mesela ailem Psikoloji okuduktan sonra iş bulmak için çok çaba harcamam gerektiğini ve bu yüzden Pdr’ye yönlenmem gerektiğini, KPSS ile hemen atanacağımı söylüyorlar. Babam da öğretmen olduğu için rehber öğretmen olarak rahat edeceğimi söylüyor. Ama ben Psikoloji’yi Pdr’ye göre daha işlevsel buluyorum nedense. Pdr gerçekten sadece öğretmenlik olarak yer edinmiş beynimizde. Hukuk vs. de kafamı karıştırırken gerçekten Psikoloji öğrencisi olup olamayacağımı nasıl anlayabilirim?

  1. Meslek seçim envanterlerini uygulayabilirsiniz. Hukuk mezunu kişilerle görüşüp işlerin size çekici gelip gelmediğine bakabilirsiniz.
   PDR ile Psikoloji arasında iş bulma anlamında evet KPSS ile devlette çalışma durumu var ama siz KPSS ile atanıp devlet memuru olmak , öğretmenlik yapmak mı istiyorsunuz? Yoksa Psikoloji okuyup Gelişim, Sosyal, Endüstri, Klinik, Bilişsel ve Adli gibi birbirinden farklı alanlardan birine eğilmek mi isteyeceksiniz?

   Sorulması ve yanıtlanması gerekenler bunlar bence

   1. Merhaba. Bir önceki mesajda merhaba yazmayı unutmuşum özür dilerim. 🙂 Ben Psikoloji okumak istiyorum. Ama Psikoloji okuduğum zaman çok çalışmam gerektiğini ve mesleğe tutunmamın zor olduğunu söylüyor ailem. Ben hazır yemeğe, hazır paraya alışmışım. Öyle diyorlar. 🙂 Memur çocuğuyum sonuçta, maaşımın her ay yatacağına emin olarak yaşayabilirmişim. Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim? Gerçekten Psikoloji, Pdr’den daha mı zor ve meslek bulma, o meslekte tutunmak zor mu? Bu mesleği seçip daha sonra pişman olmak istemiyorum. Ve çabalayabileceğime inanıyorum.
    Cevaplarınız için teşekkürler.

 142. Öncelikle merabalar. Yazdıklarınızın hepsini okudum ondan sonra kendime acaba psikoloji bölümünü okumalımıyım diye sormadım desem yalan olur. Çamlıca Kız Anadolu Lisesi Lise 3. Sınıf öğrencisiyim psikolojiye merakım var insanlara yardım etmeyı seviyorum hanı en azından bu bölümün bana çok fayda sağlayacağını dünyaya farklı bi gözle bakmamı sağlayacağını düşünüyorum. Bu bölüm için Tarih dersinin iyi olması gerektiği yazmışsınız benım tarıhım oldukça kötüdür berbat desem yeridir kitap okuma alışkanlığım vardır iyi kitap okurum ama yazı yazmaktada kötüyüm kendimi pek fazla ifade edemem. Gerçekten bu bölümde basarılı olmak ıstıyorum ama dediğim gibi… sizce bunlar engel teşkil edermi ? Bide yavaş yavaş bu bölümde kendimi geliştirmek adına psikoloji kitapları okumak istiyorum başlangıçta hangi kitapları önerirsiniz ? İlginizden dolayı teşekkürler

  1. Tarih dersiyle doğrudan alakası yok. Benim girdiğim dönemde Türkçe-Mat-Tarih-Cografya gibi derslerden puan kazanılıyordu. O nedenle demişimdir. Tarihinizin kötü olması ile ilgisi yok doğrudan. Kendinizi ifade etmeniz de her meslekte önemli. Bu konu üzerine de eğilmeniz lazım sanıyorum.
   Çok major engelleriniz yok ancak hangi alanlara uzmanlaşmak istediğinizi iyi düşünün ve araştırın. Başlangıç olarak Doğan Cüceloğlu İnsan ve Davranışı’nı öneririm.

 143. Merhabalar ben iletişim bilimleri üzerine master yapıyorum fakat doktora mı psikoloji bölümünde yapmayı düşünüyorum…sizce şansım var mı yoksa kabul edilmem çok mu zor olur…bilginiz var mı? teşekkürler…

  1. Psikolojide Doktora yaparak hangi alana yoğunlaşmak, hangi konuda doktora yapmak istiyordunuz? İmkansız olacağını düşünmüyorum. İletişim ile Psikoloji yakın bazı kesişim kümelerine sahip. Bu nedenle imkansız değil bence.

 144. benim size sorum psikolojiye girişle ilgili .bu dersi neredeyse her zaman ingilizce alacağım sınavları gözümü korkutuyor fazlasıyla sizcede zorlar mı ? ege üniversitesinde okuyorum .

  1. Çalışırsan zorlamaz. Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünü okuyan birinden böyle bir soru. İlginç gerçekten…

 145. Merhabalar ben bu sene hedefimi izmir üniversitesi psikoloji olarak belirledim.Gitmeyi çok ama çok istiyorum cidden.Sizce nasıl bir üniversitedir? Bitirdikten sonra iş bulma şansım nasıl oluyor? KPSS den atanmak kaç puanla ve nerelere atanma şansım var? Şu zamana göre ne kadar ücret alıyorlar devlette veya özelde? Özelde şirketlere.emniyet müdürlüklerine ve başka nerelerde iş bulma şansı var? Deneyiminiz olmadan hasta bakamazsınız 1demişsiniz o deneyimleri okuldamı almaya başlıyoruz yoksa okulu bitirincemi veya bir psikoloğun yanında çalışarakmı alıyoruz? YL için ders puanlarınızı yüksek tutmanız gerekiyor diyorsunuz o her okula göre değişir sanırım dimi bunun hakkında bir bilginiz varmı ? Özel şirketlere ne olarak görev yapıyoruz nasıl bir görev yani ? Cevaplarsanız sorularımı çok teşekkür ederim çok iyi birisiniz sizden yardım almak cidden bizim için önemli bu yardımı yaptığınız için çok teşekkür ederim.

  1. 1. Üniversite nasıldır diye bir soruya nasıl bir cevap vermemi bekliyorsunuz? Sorunuzun bu kısmına cevap vermeyeceğim.
   2. İş bulsa şansı başarınıza, uzmanlık alanınıza, okuduğunuz kitap, konuşabildiğiniz dil sayısı ve alana hakimiyetinizle birlikte yaptığınız stajlara bağlıdır genel olarak. Diplomayı almış olmanız size iş getirmez.
   3. KPSS ile ilgili, nerden bileyim? KPSS uzmanı mıyım ben. KPSS ile ilgili formlara ve puan listelerine baktınız mı? Yukarıdaki soruları okudunuz mu?
   4. Maaşlar kişi, unvan ve pozisyona göre değişir. Benim bildiğim 1,500 TL alan da var aylık, 20.000 TL alan da var. Tatmin etti mi bu bilgi?
   5. İş imkanlarını yukarıda saydım, ben zahmet edip yazdım bu kadar yazı, sen de zahmet et de oku biraz.
   6. Deneyimi staj yaparak ve uzman kişinin yanında aynı zamanda siz de o uzman kişiden terapi alarak edinebilirsiniz.
   7. YL için birçok parametre var, hepsine ve üniversitesine göre bakınız.
   8. Özel şirketlerde ne olduğunu yukarıda çokça anlattım. Tekrar etmeye gerek yok.

 146. merhabalar 🙂 ben pikoloğada piskiyatriye de gittim ergenliğin verdiği piskolojiyle piskologlara piskyatrlara gittim 1 sene boyunca tedavi gördüm diyebilirim 6 gün gastanede yattım ve iyileştim ve şuan piskolog olmak istiyorum insanlara yardım etmeyi seviyorum onlarla konuşmayı yardım almalarını söylüyorum elimden geldiğince yardım ediyorum piskolog olmak istediğimi söylediğimde bana gülüyorlar yapamazın diyolar ben onları anlayıp yardım edebiliceğimi düşünüyorum sence yapabılırmıyım tedavi görüp hastanede yatmam la bir ilgisi bir pürüz olabilir mi ki

  1. Öncelikle yazı yazarken harflere dikkat etmenizi tavsiye ederim.
   Psikolojiye ve psikologluğa olan merakınızı da tedavi gördüğünüz uzman kişilere (doktor vb) sormanızı önerebilirim. Hastalık geçmişinize göre durum değişiklik gösterebilir.

 147. İzmir Ekonomi Üniversitesi nasılsır bilir misiniz?
  Psikoloji olarak.. Kampüsü var mıdır mesela ?
  Orda okumak istiyorum kampisi varsa kampüsü, üniversitesi, öğretmen kadrosu, bilgi verirseniz çok sevinirim 🙂

 148. merhabalar. Sorumu sormadan önce böyle bilgi sahibi olduğunuz konularda bilgi sahibi olmayanlara yardımcı olmak gerçekten insanlık adına diye tabir ediyim çok iyi bir şey şu zamanda kimse kimseye deneyimlerini, kestirme yol olmasa bile yola sağlam çıkmayı anlatmıyor şimdiden teşekkürler. Benim soracağım soru ise merak ettiğim şey ben psikolojiyi bu sene kazandım özel bir üniversitede %50 burslu ve Türkçe bir bölüm. Benim isteğim okuyup psikolog ünvanı alıp o işin hakkını vermemek değil. Ben daha çok yanında açıküniversite mesela sosyal bilimler veya uluslararası ilişkiler falan okuyup daha deneyimli olmak istiyorum. velhasıl örnek verecek olursak hukuk bölümünü okuyup ilerde sınava girip savcı falan olabiliyoruz. Bu psikoloji bölümü için üst makamlara yükselmek diye bir şey söz konusu mu? yani meslek önü açık bir meslek mi? yani sormak istediğim yüksek lisans veya master değil daha farklı şeyler mesela özel yerlerde psikolog olarak çalışmak, statü sahibi olmak için ne kadar önü açık bi meslektir. Psikolog oldum tamamdır hadi para kazanıyım gibi şeyler düşünmüyorum yani hem param iyi olsun hem mesleğimin hakkını vereyim hem de bilgi sahibi olup liselerde konferans tarzı şeylerle öğrencileri meslek hakkında bilgilendirebilecek düzeyde bir psikolog istiyorum. Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorum. Gerekirse master yaparım. Tabi yukarıda ki yazılarınızda dediğiniz gibi kolay değil fakat kolay olsa prestiji olmazdı. Öyle yani aklımda daha çok şey var ama zaten abartılı bir yazı yazdım inşallah derdimi anlatabilmişimdir. Tekrar teşekkürler bir gün görüşmek dileğiyle.

  1. Derdini tam anlatamamışsın aslında. Psikoloji’nin önü açıklığı subjektif bir ifade. Bana göre açık olabilir, başkasına göre olmaz.
   Aynı zamanda senin mezuniyetini düşünecek olursak 6 yıl sonrasından bahsediyoruz aslında. Dolayısıyla bu denli bir öngörü mantıklı olmaz. Ama gidişata bakarsak Psikolojinin fena bir gidişatı yok. Gayet iyi durumda diyebilirim.

   YL (Master ile aynı şey) yapmak sana bağlı. Sana katacağı şeyler olur muhakkak. Ama bu statü anlamına gelmez.
   Psikoloji okuyup yüksek makam diye bir şey olmaz. Üniversitede akademik kariyer yaparak Prof vs olarak makam mevki kazanabilirsin.

 149. merhaba ben lise 3.sınıfım hedefim pskoloji okumak fakat sınavda hangi ders ağırlıklı başarı elde etmem gerek bilmiyorum üstteki soruların çoğunu okudum fakat gözüme bunla ilgili bir şey ilişmedi yardımcı olursanız sevinirim iyi günler..

  1. Bu konuları okul ve dersanelerdeki Rehberlik Öğretmenleri bilir. Benim bilgim yok maalesef. İnternetten de bilgi edinebilirsiniz aslında iyi bir araştırma ile.

 150. psikolog olmak için öncelikle kendini bilmek gerek sanırım kendini tanıma, anlama seni senden kimse daha iyi bilemez o yüzden tercih yaparken en iyisi kendinizi tanıma saygılar

 151. Ben psikoloji bölümü yazdım ve Odtü kkk ya gidecegim okuyacagım İngilizce bölüm zor mudur? Doktora mı başka üniversitelerde nasıl yapabilirim ? Bitirdikden sonra Özel Hastanelerde çalışma durumum nedir ? Döner sermayeyle birlikte ortalama ne kadar maaş alabilirim ?

  1. 1. İngilizce bölüm zor mudur değil midir? Neye göre kime göre? Bu nasıl bir soru Utku? İngilizce’ye yatkınlık herkeste farklıdır. DAha önce İngilizce gördün mü? Gördüysen işin daha kolay olacaktır sanırım. Görmediysen zorlanırsın ama ne kadar zorlanırsın soruna yalnızca sen yanıt verebilirsin.
   2. Nasıl yaparım ‘dan ne kastediyorsun?
   3. Bilmem, uzmanlığını hangi alanda kazancaksın? Not ortalaman nasıl gelişecek? Ne kadar çok kitap okuyacaksın? Hangi kulvarda ilerlemek isteyeceksin? 4 yılı bitirince yada belli bir not ortalaması edinince istediğiniz yerde çalışamazsınız? İşe alım’ın birçok kriteri var. Hele de hastanede çalışmak için başka başka eğitimlerle kendinizi geliştirmeli ve donanım kazanmalısınız.
   4. Ne kadar maaş alabileceğini bilmiyorum. Hele de daha yeni girdiğin bir bölüm Psikoloji. 5 yıl sonraki maaşları kim bilebilir?

   Bu kadar temelsiz sorular sormana üzüldüm. Kolaylıklar,

 152. ben halıç ünv. psikoloji okuyorum insanlarla ilgilenmek hoşuma gidiyo şimdi haliçte okuduğum için klinik psikolog olamaz mıyım ?

  1. Lisans mezunu kimse Klinik Psikolog değildir. Klinik Psikoloji’de Yüksek Lisans yapmalısınız. YL yapmadan olamazsınız. Haliç Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimi veriyorsa ve burayı da tamamlarsanız ünvanı alırsınız. Ama Klinik Psikolog olmak 6 yıllık eğitimle de olunacak bir şey değildir. Çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.

 153. Son sınıf öğrencisiyim ve psikoloji okumak çok istiyorum düşündüğümde beni mutlu edecek meslekler içinde fakat çok sosyal bir kişiliğim yok şuan bi sorun olur mu

  1. Çok sosyal bir kişilik aramaz Psikoloji. Böyle bir zaruriyet yok. İletişim ve ilişki kurabiliyor ve yürütebiliyorsanız yeterlidir.

 154. Merhaba.ben psikoloji okumak istiyorum fakat bitirdikkten sonra yukseklisans yapmadan sadece okulu bitirip ne is yapabilirim? Hastanelerde ozel sirketlerde kliniklerde vs..bu yerlerde calisabilmek icin yukseklisans yapmak sartmi? Ve suan fen edebiyat bolumune formasyon kaldirildi.. Bolum okuyanlar ne yapacaklar??tesekkurler.

  1. Yüksek Lisans çalışmak için şart değildir. Lisans mezuniyetinizle de çeşitli yerlerde iş bulabilirsiniz. Formasyon ile ne kastettiğinizi anlamadım? Psikoloji’de formasyon gerekliliği yoktu bizim dönemimizde. Değişen bir şey mi var?

 155. merhaba sosyoloji bölümünü bitirip psikoloji üzerine yüksek lisans yapılırsa,terapist olunurmu .teşekkürler.

 156. Merhaba,
  Psikoloji bölümü öğrencisiyim ve sosyal psikoloji alanında devam etmek istiyorum. Bölüme girerken ben de pek çok kişi gibi klinik alanda çalışmayı düşünerek girdim; fakat işin içine girince asıl ve tek istediğimin sosyal psikoloji olduğuna karar verdim. Konu olarak hakikaten hem merak duyduğum hem de sevdiğim bir alan olmasına rağmen, iş alanları hakkında bir fikrim yok. Sosyal psikoloji konularına merak duyan ve bu alanı seven biri olarak, hangi kurumlarda ve pozisyonlarda çalışabilirim? Sanki akademik kariyere devam etmek dışında bir alan yokmuş gibi geliyor ve ciddi bunalımdayım diyebilirim. Ne yapacağım hakkında bi fikrim yok ve lisans hayatım, sonrasında severek yapabileceğim bir işi bana sağlamayacak, boşa geçmiş gibi hissediyorum. Bir sosyal psikolog ne yapabilir? Yardımcı olabilirseniz hakikaten çok ama çok sevinirim.
  İyi çalışmalar.

  1. Sosyal Psikoloji alanında spesifik olarak hangi alanda çalışmak istiyorsunuz? Hangi konuları ele alıp, uzmanlaşma merakınız var? Bunu paylaşırsanız daha rahat konuşulabilir.

   Ancak Sosyal Psikoloji disiplininde ilerleyen kişilerin akademik kariyer dışında; Reklam şirketleri, PR Şirketleri, Halkla İlişkiler alanları ve Medya gibi kulvarlarda kendilerine yer alabileceğinden bahsetmek mümkündür.

   Son dönemlerde birçok kamu kuruluşu(Bakanlık vb) alanlarda istihdam edilmektedirler.

 157. merhaba, az çok soruları okudum fakat tam bilgi alamadım bu yüzden buradan sormak istedim. ben aslında daha çok hastalıkları görmek istiyordum şizofreni gibi. fakat insan davranışlarının nedeninide merak ettiğim için psikoloji okuma niyetindeyim 5 senedir 🙂 sorum şu. psikoloji derslerinde hastalıklara dair ne görebiliyoruz ya da görebiliyor muyuzz ?

  1. Elbette hastalıklara ilişkin dersleriniz var. Psikoloji disiplini içinde Klinik alanına yönelik Anormal Davranışlar dersi de var.

 158. merhaba ben psikoloji okumayı çok istiyorum yukarıda sorular arasında aradım baya ama gözden kaçırdıysam kusura bakmayın sormak istediğim şey bölümü bitirip yüksek lisans yapacağım ama yüksek lisans yapmanın gerçekten çok zor olduğunu bölümü dereceyle bitiren birinin bile yapamamış olabildiğini duydum ne kadar doğru sizce ?

  1. Derece yapmış birisi yapamayabilir. Yüksek Lisans’ın kendi dinamikleri vardır. Ama aşırı aşırı zor değildir. Bir uzmanlaşma alanıdır kendi çapında. Çok abartmamak lazım bence.

 159. Ben lise öğrencisiyim – psikoloji okumak istiyorum sayısalmı? eşitağırlık mı ?sözel mi okuyayım lütfen yardımcı olun.Birde psikoloji okuyup özel bir hastahanede çalışmaya başlarsam maaşım 6-7 milyara çıkarmı?kısa sürede o kadar yükselebilirmi?

 160. psikoloji bir gnce ögretmen dktora bir lidere hang konularda neler kazndralir bu bi soru cvap almam qerek uzmandan öle qerkiyo ?

 161. peki psikoloji okuduktan sonra hastanede psikologluk yapmak istiyorum rehberlik danışmanı olmak istemiyorum diye bir seçenek hakkımız var mı ? Ben hastanede psikologgluk yapmak istiyorum eğer seçme hakkım varsa …bilgilenddirirsiniz sevinirim

  1. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapmanız lazım. Seçme ile değil. Klinik Psikoloji’de YL yaptıktan sonra da KPSS ile atanmayı bekleyeceksiniz.

 162. merhaba ben psikoloji 2. sınıf öğrencisiyim ve açıköğretimden farklı bir bölüme başvuru yapıcam 2 bölüm arasında çok kararsız kaldım işletme ve sosyoloji bu konu hakkında ki görüşlerinizi paylaşıranız çok sevinirim iyi akşamlar.

  1. Bu konu ile ilgili tam bir bilgim yok. Siz bilirsiniz nerede yapacağınızı. Bence açıköğretimde okuyarak kariyerinize çok bir fayda sağlayamazsınız. Oraya harcayacağınız enerjiyi bir başka yere harcamalısınız. Eğitim vb programlarla daha faydalı olacak çalışmalara imza atabilirsiniz.

 163. merhaba yazılarınızın hemen hemen hepsini okudum ve size gerçekten çok teşekkür ediyorum. Benimde sormak istediğim birşey vardı. 4 sene lisans okuyoruz peki yüksek lisans dediğimiz olay nasıl oluyor? aynı üniversitede yapabiliyormuyuz bunu?

 164. Sezai Bey merhaba; ben hukuk fakültesi mezunuyum ancak, psikoloji master’ı yapmak istiyorum. Araştırdığım kadarıyla, psikoloji master’ı yapmak için ancak psikoloji lisansı almak gerekiyormuş. Bu doğru mu? Psikoloji bölümünü ve ilmini çok seviyorum, kariyerimi bu yönde ilerletmek istiyorum. Hukuk mezunu ve ayrıca hukuk masterlı bir avukat olarak İş konusunda acaba bu alana kayma şansım ne şekilde olabilir?

  1. Merhaba, Psikoloji’de YL yapmanız zor. Ne olarak çalışmak istiyordunuz? Yüksek Lisans yapmanız birkaç üniversitenin esneklik tanıması ile mümkün ama bu da dediğiniz gibi sevdiğiniz bir alanla ilgilenme noktasında olabilir. Psikolog olamayacaksınız yani.

   1. Anlıyorum. Ben hukuk okurken suç adaleti ve suç psikolojisi gibi dersler almıştım. Böylece psikoloji konularına kaymayı planlıyordum ve yüksek lisans ile de psikoloji bilgimi pekiştirmek niyetiydeydim ancak dediğiniz gibi Yüksek Lisans yapmam mümkün değilmiş. Yani genel olarak psikoloji bölümüne geçiş yapmak ve böylece psikolog olmak niyetiydeydim. Ancak anladığım kadarıyla tekrardan psikoloji lisansı okumadan bu pek mümkün gözükmüyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

 165. Adli psikolog olmak için tm seçtim. Üniversitede psikoloji bölümü okuyacağım değil mi? yanında ek olarak hukukla alakalı bi yer var mı? ya da dersleri farklı ise türkiyede adli psikoloji okuyabileceğim üniversiteler neler?

  1. Psikoloji okurken Adli yada Suç Psikolojisi derslerini alacaksınız. Yüksek Lisans’ta ise Adli Psikoloji’de YL yapmanız lazım Adli Psikolog olmak için. Hukuk ‘la ilgili birkaç ders olur. Ama o YL döneminde belli olacaktır. İstanbul Üniversitesi’nde var. Başka nerelerde var bilemiyorum.

   1. Ankarada okumayı çok istiyorum. okuyabileceğim bildiğiniz ankarada bi üniversite var mı? ya da ilk normal psikoloji okuyup sonra yüksek lisansımı adli olarak yapıp adli psikolog olabilir miyim?

   2. Ankara’da çok yer var. Ankara, ODTÜ, Bilkent. Özel okullar da vardır eminim. Google’a da sorunuz.
    Zaten Adli Psikolog olmak için, önce Psikoloji lisans, ardından Adli Psikoloji Yüksek Lisans’ı yapmanız lazım. Aksi mümkün değil ki!

 166. ben lise 3 öğrencisiyim. psikoloji bölümü ve din psikolojisi arasında kaldım. biri psikoloji diğeri ilahiyat. psikoloji okumak ne denli önemli. din psikolojisi yeni revanşta olan meslek grubu ne öneririsiniz??

  1. Hangisinin revaçta olduğunu neye göre hesapladınız bilmiyorum. Ama ikisi birbiri ile çok uzak disiplinler. Din Psikolojisi akademik bir alan, psikoloji ise pratik tarafta oldukça fazla alt dalı olan büyük bir bilim dalı. Siz ne yapmak istiyorsunuz buna göre değişir cevap. Din Psikolojisi meslek değildir.

 167. merhaba. merakım şudur aslında psikolojiyle ilgili değil. acaba gelip sizdende yardım alabiliyor muyuz hasta olarak (:

   1. ruhsal hastalık tabiki, bir problemim var ve her kişiyle görüşmeyede çekiniyorum belki siz yardımcı olursunuz diye düşündüm tabi bu mümkünse

 168. Merhaba. 🙂 Bende Bu sene sınava gireceğim Psikoloji bölümünü çok istiyorum 🙂
  Üniversiteden mezun olduktan sonra hastahanede çalışabilir miyim ? Hastahane’de çalışmak için psikolojinin Hangi alt dalını seçmem gerekiyor ? Klinik Psikolojisi mi ?
  Teşekkürler. :))

 169. Merhaba,
  Ben hemşirelik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim ancak hemşireliğin benim ilgi alanıma girmediğini bölüme girdiğimde anladım.1. sınıfta psikoloji dersi aldım ve psikoloji inanılmaz ilgimi çekiyor.Ben sosyal psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorum ve bunu akademisyen olmak için istiyorum.Benim sorularım şöyle:
  * Yurt dışında -özellikle Amerika’da- psikoloji alanında yüksek lisansa basvurduğumda -Toefl’ı ve üniversitenin belirlediği şartları karşıladığımı varsayarsak- hemşirelik lisansımla kabul edilme olasılığım var mıdır?
  * Yüksek lisansı ve doktorayı yaptığımda, doktora eğitimini aldığım üniversite bünyesinde akademisyen olarak yer alabilme olasılığım var mıdır?
  * Tüm bu düşündüklerim fazlaca mı ütopiktir?
  Beni bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Eğer tüm bunlar mümkünse, bu konuda çok hırslı ve çalışma gayreti içinde olacağımı belirtmek isterim.
  Teşekkürler ve iyi çalışmalar…

  1. Merhaba,

   1. teknik bir konu bu. cevabını tam bilmiyorum. Amerika’da eğitim konuları ile ilgili forumlara yönelip sorabilirsiniz bu sorunuzu.
   2. Elbette, kadro olursa Doktora yaptığınız yerde kadro bulursunuz. Hele ki doktora yaptığınız yerde emeğiniz olacak, akademisyen olmamanız için bir sebep olmayacaktır.
   3. Fazla ütopik olmasa gerek. Azim ve çalışmaya bağlı.
   Tavsiyede bulunmak isterim. Özellikle Sosyal Psikoloji’de ne çalışmak istiyorsunuz? Sizin için Hemşirelik arka planı mühim. Sağlık alanı, hemşirelik ile sosyal psikolojinin ilişkilendirilmesi mümkün olabilir. Bu kulvarda bir kesişim alanı yakalasanız. Hemşireliğin sosyal dinamiklerine baksanız?
   O alanda bir çalışma/uzmanlık yapılabilir sanırım.
   Tüm konu demişsiniz ama zaten 2 başlık var. 🙂 Haliyle çok bir konu yok cevaplayacak.

 170. merhaba ben sayısal öğrencisiyim ve 11. sınıfım ama psikoloji bölümünü istiyorum sizce sayısalda kalmalımıyım yoksa son sınıfta tm yemi geçmeliyim ?

  1. Riskli bir soru olmuş. Sanki tren kaçmış gibi sormuşssunuz. İnsan nerede olmak, ne okumak istiyorsa onu okumalı. Ama sizin için geri dönüş mümkün mü bilemiyorum.
   Bu konuyu okulda yada dersanede rehberlik sorumlusu hocalarınızla konuşsanız nasıl olur? Onlarla birebir de daha iyi yanıtlar alabilirsiniz sanki.
   Psikoloji dışında belki sayısalda başka bölümler de olabilir.

   1. evet sayısalda başka bölümlerde olabilir ama bir bölümde kararlı olup onun için çalışmak daha iyi olmaz mı ?

 171. KPSS’ de doktor veya öğretmen gibi atanacaksınız demişsiniz.Mesela ben doktor olarak atanmak istiyorum, hadi öğretmen olarak atarlarsa ? Nasıl oluyor bu atanmalar, açıklarmısınız ?

  1. Atanma teknik bir konu. Psikoloji mezunu isimler Psikiyatri servislerinde test uygulama ve Psikiyatr’ların yönlendirmeleri doğrultusunda hasta takiplerinde bulunuyorlar. Kastım, Doktor’lar TUS’tan sonra nasıl ki atama sürecine giriyorlar, hastanede çalışmak isterseniz de mezuniyet yeterli değildir. KPSS ‘ye girip, belli bir puan alıp, tercih yapıp, bir hastaneye / servise atanmalısınız. Öğretmen olarak atanma durumu siz isterseniz olacak. Öğretmen olarak da değil, Rehberlik Danışmanları gibi atanmaktan bahsediyorum. Bu atamalar Devletin yaptığı sınavlara giriyorsunuz, sonrasında merkezi bir atama süreci ile yerinizi buluyorsunuz. KPSS diye aratın, sonuçları, süreci inceleyin derim.

 172. İstanbul, Ege, Hacettepe ciddi ekollerdir. BU 3 okulu şiddetle öneririm. Bu sizin cümleniz peki neden Koç( ki puanı en yüksek ),Odtü değilde hacettepe,ege,istanbul üniversiteleri?

  1. Üniversite tercihi başka bir şeydir. En yüksek puanı olan okul en iyi eğitim veriyor demek değildir. En tercih edilen otomobil en iyi otomobil midir?

 173. Selam önceki arkadaşımıza cevap olarak ”Doktor’lar TUS’tan sonra nasıl ki atama sürecine giriyorlar, hastanede çalışmak isterseniz de mezuniyet yeterli değildir. KPSS ‘ye girip, belli bir puan alıp, tercih yapıp, bir hastaneye / servise atanmalısınız. ” demişsiniz.
  Yani psikoloji bölümünden mezun olup kpss’den yeterli puan alınca hastahane servisine atanabiliyormuyuz?

  1. Kadro varsa evet.. En yüksek puanı siz almalısınız. KPSS puanına göre sıralama yapılıyor zira. Yeterli puandan kastımız en yüksek puanı almanız yönünde.

 174. hacettepe sosyoloji birinci sınıf öğrencisyi.psikoloji okumak için bi yoool??lütfen yardm edin bu çok önemli=)kolay gelsin,tesekkurle

 175. Merhaba. Ünv. Psikoloji bölümü düşünüyorum. LYS sınavında felsefe, tarih ve sosyal olan sorulara mı daha çok yönelmem gerek ?

  1. Bu teknik bir konu. Bilgim yok. Matematik de zorunluydu bizim dönemimizde, hala da öyledir sanırım. Rehberlik görevlisi hocalara sorarsanız ve yine dersane sitelerinde bu tarz bilgilere ulaşırsınız sanırım.

 176. özel sektörde iş başvurusunda üniversite dikkate alınıyor mu? özel üniversite mezunu olmak iş başvursunda şansı mı düşürür mü sizce? hacettepe yerine bahçeşehir’i seçtim ingilizce avantajından dolayı. ama bu ihtimal moralimi bozuyor.

  1. Bozmaz. Motivasyonunuzu koruyup, çalışmalarınızı yürütün. İngilizce mühimdir. Devlet- Özel denklemi daha iyidir. Hacettepe yerine Bahçeşehir oldu ise burslu olmuş anlıyorum -ki bu da iyi bir şeydir.

 177. Oncelikle merhaba Sezai Bey, blogunuzu tekrar tekrar zevkle okuyorum en buyuk okuyucunuzum bilmenizi isterim uslubunuz sorulari yanitlama tarziniz sabriniz takdir edilir, oglen gene sormustum ama sitenizin formatini ve yorum yapilinca direk mi cikiyor yoksa sizin onayinizdan gecip cevabinizla beraber mi cikiyor bilmiyorum kusura bakmayin, soruma gelicek olursak once kendimi tanitim 11. Sinifta ea bolumunde okuyorum buraya yazan herkes gibi psikoloji hedefim, fakat blogunuzda cevabindan tatmin olmadigim bir husus var endustriyel psikoloji master’i istiyorum bunun hakkinda sizden bilgilendirme talep edicem klinik psikolojisi icin halk tabiriyle 6-7 yil pismek gerekir demissiniz ben bundan dolayi endustriyel psikolojide karar kildim hem bir sirkette belirli bir statude duzenli calismak klinikteki gibi 6-7 yil beklemek ve isim duyurmak gerekli cokta olmasa risk iceriyor malesef ki ekonomik kriz icinde olan bir ulkedeyiz neyse daha fazla zamaninizi almak istemiyorum sorumu belirtim endustri psikolojisi okumak istiyorum belirttigim gibi sizce mantikli mi sanirsam sirketlerde motivasyon icin calismalar surdurmekte benim bildigim siz biraz daha acarmisiniz bu isin icinde tt de calismakta birisisiniz sirketteki konumunuz yurutmekte oldugunuz calismalar gorevleriniz ve ayrica bu ve bu konumda calismakta olan psikologlarin maaslari da merak ettigim bir husus simdiden tesekkur ederim basarilar..

  1. Çok kapsamlı bir soru olmuş. Öncelikle güzel düşünceleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

   1. Endüstri Psikoloji ile ilgili üniversitelerin master programlarına bakarsanız orada içerik ve derslerle ilgili detaylı bilgiyi bulursunuz. Ayrıca yine google’da detaylı bilgileri bulursunuz. Tanımlamayı benim yapmama gerek yok. Web’de bu konu ile ilgili ziyadesiyle bilgi var. İnsan Kaynakları içerisinde İşe Alım’dan Kariyer Yönetimine, Performans Yönetimi’nden Eğitim Ve Gelişim birimlerine kadar farklı birimlerde çalışabilirsiniz.

   2. Ekonomik kriz içerisinde bir ülke değiliz. Bunu nerden çıkarttın? Yetişmiş personel bulmada zorlanan bir ülkeyiz. Kendisini geliştirmeyen, dil bilmeyen, alanı ile ilgili yeterli donanıma sahip olmayan mezunlarla dolu bir ülkeyiz.

   3. Endüstri Psikolojisi okumak mantıklı mı demişsin. Psikolojiye girince karar vermen daha doğru olur. Önünde daha 4-5 yıl var. Erken bunu konuşmak için ancak elbette mantıklıdır, niye mantık dışı olsun ki?

   4. Sadece Motivasyon gibi bir konu değil, birçok farklı iş yapıyor olursunuz. Motivasyon arttırmak hem öyle kolay bir iş değildir.

   5. Türk Telekom’dan 3 ay evvel ayrıldım. Vodafone’da çalışıyorum. Ne işler yaptığımla ilgili linkedin.com’dan profilime ulaşarak bakabilirsin.

   6. Maaş deneyime ve donanıma göre değişir. Yeni mezun bir Psikoloji mezununun alacağı rakam 1,800 TL ile 2.800 TL arasındadır tahminen.(Şirketine göre değişir)

 178. merhaba, ben psikolojide çocuklar üzerinde çalışma yapmak istiyorum yani hastanede çalıştığımda yetişkinlerin yanında çocuklar ve gençlerlede ilgilenmek istiyorum. fakat yüksek lisans için klinik psikolojiyi tercih etmek istiyorum. işin içinden çıkamadım yardım ederseniz çok sevinirim.

   1. ben psikoloji bölümü okumak istiyorum. psikoloji okuduğumda da ruh ve sinir has. çalışmak istiyorum ve hem 18 yaş altı hastalarla hemde 18 yaş üstü hastalarla ilgilenmek istiyorum. klinik psikoloji okuduğumda çalışmaya başlarsam ikisiylede ilgilenebilir miyim ? yoksa farklı kilinik psikoloji dışında bir yüksek lisans mı yapmalıyım ?

 179. Merhaba, ben Yildiz. Bu yil Amsterdam Universitesinde Klinik Psikoloji agirlikli lisans programini tamamlandiriyorum. 2013/2014 doneminde Yuksek Lisansimda Klinik Psikoloji ile devam edecegim. Bunun icin Istanbul’da yarim donem staj yapmak istiyorum ve staj olanaklari hakkinda biraz bilgi almak istiyorum. Hangi kurumlarda Klinik Psikoloji dalinda staj imkani bulabilirim acaba?

  1. Merhaba Yıldız Hanım,
   Staj olanakları nerelerde olabilir bilemem. Klinik ağırlıklı çalışan birisi değilim. Ancak biraz akıl yürüterek şu çıkarımı yapabiliyorum.
   Hastane stajı için bir yüksek lisans’a kaydınız olmalı yada lisans’a. CV’niz ve çalışmalarınızla beraber herhangi bir kurumla yazışma yaptınız mı staj isteğinize dair?

   Buraya gelmeden bir yazışma süreci çevirmenizi öneririm. Belki burada herhangi bir okula kaydınız olmamasına rağmen kabul edebilirler. İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri ile yazışmalısınız. Amsterdam’da bir staj yaptınız mı? Bu bilgi önemli olabilir? Hangi serviste yapmak istiyorsunuz? Bu da önemlidir yazışmalarınızda soracaklardır.

   Yanı sıra bu konuda bazı özel hastaneler yada klinikler de var İstanbul’da. Acıbadem Grubu, Medical Park, Amerikan Hastanesi, Florance Nightngale vb…
   Google ‘dan arama yaptınız mı?

   Büyük Devlet Hastaneleri’nde ( Çapa, Cerrahpaşa, Bakırköy, Erenköy ) yer bulamazsanız eğer özel büyük hastanelere başvurabilirsiniz belki bir Psikolog yada Psikiyatr’ın yanında görev alabilirsiniz eğer böyle bir staj arıyorsanız.

   Devlet ve özel kurumlarda birtakım servisler var sonuçta. Siz de belki bu servislerde rol alabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

   Kolaylıklar dilerim

   1. Merhaba Sezai Bey,

    Verdiginiz bu bilgilerin kesinlikle isime yarayacagindan emin olabilirsiniz. Kendi arastirmalarimla az-cok toparladigim karmasik bilgileri, kafamda bi hayli duzenlememde yardimci oldunuz. Cevabiniz ve ayirdiginiz zaman icin sonsuz tesekkurler!

    Saygilar,

    Yildiz

   2. Rica ederim. 2-3 yıl oldu sanırım bu yazı. Aktif tutmaya çalışıyorum sorularla. Her gün yaklaşık 50-75 arasında ziyaretçi geliyor bu yazı sebebiyle.
    Umarım gerçekten yazdıklarım işe yarıyordur.
    Başka sorunuz olursa çekinmeyin lütfen.

 180. meraba ben şuan düz lise okuyorum ama ilerde ingilizce bölümü okumak istiyorum ingilizcem gayet iyi ilerde ankarada çalışmakistiyorum iş olanağım nasıl ve maaşları nasıl
  türkiyenin herhangi bir şehride okumak istiyorm ama ankarada çalışmak istiyorum lütfen yardım edinn diğer desrlerim iyi değil mesela sayısal

  1. İş olanağınız ve maaşınız ne olur bilemem. Bu okul okumanızın ötesinde sizin kendinizi geliştirmeniz ve yetiştirmenizle ilgili.
   Yardım edin diyorsunuz ama sorunuz bile net değil? İngilizceniz iyi, Ankara’da çalışmak istiyorsunuz… Eee?
   Vakit ayırıp yukarıyı okuyun lütfen. Aynı sorulara kaç kere yanıt verdim.

 181. Merhaba.
  Psikoloji okumak istiyorum. Hazırlık okumak istemiyorum. Kendim çalışarak İngilizcemi ilerletebileceğime inanıyorum. Hazırlık okumadan 1. sınıftan başlasam bir şey kaybeder miyim? İngilizce’nin hem okurken hem de mezun olduktan sonra bariz bir artısı var mıdır?
  Teşekkürler.

  1. İngilizce günümüzün bir gerçeği artık. Psikoloji okurken kendinizi alanınızla ilgili geliştirmek için öyle yada böyle yabancı kaynaklara başvurmak zorunda kalabileceksiniz. Bu nedenle, İngilizce okumanızı tavsiye ederim.
   Ancak istemiyorsanız dünyanın elbette sonu değil. Bariz artısı, tüm dünyadaki çalışmaları, güncel gelişmeleri takip edebilmektir ve bu çok önemli bir şeydir. İngilizce olmadan Türkçe kaynaklara mahkum olacaksınız.
   Kaybınız bu olur. Ve önemli bir kayıptır. Hangi alanda çalışacağınızla da ilgili tabii bu.

   1. Benim bazı sebeplerden dolayı sene kaybım oldu ve ben hazırlık okuyarak 1 sene daha kaybetmek istemiyorum. İstediğim okulun eğitim dili Türkçe; ama hele de ilk sene okurken İngilizce kaynaklara başvurmam gerekecek mi?
    Teşekkürler.

 182. ben psikoloji bölümü okumak istiyorum. psikoloji okuduğumda da ruh ve sinir has. çalışmak istiyorum ve hem 18 yaş altı hastalarla hemde 18 yaş üstü hastalarla ilgilenmek istiyorum. klinik psikoloji okuduğumda çalışmaya başlarsam ikisiylede ilgilenebilir miyim ? yoksa farklı kilinik psikoloji dışında bir yüksek lisans mı yapmalıyım ?

 183. Sezai Bey ;
  Şimdi diyelim ki Üniversite’yi bitirdik , klinik psikoloji alanında yükseleceğiz.
  Klinik psikoloji de yüksek lisans yaparken aynı anda ne gibi yerlerde çalışabilirim. ?

  1. Bilemeyeceğim. Belki hastanelerde staj tarzında bulunabilirsiniz. Yine kimi özel hastanelerde full time olarak da olabilir. Sizin o zamana kadar ki çalışmalarınız, birikiminiz ve gelişiminize göre değişiklik gösterir. Madem klinik psikolojide ilerlemek gibi bir niyetiniz var o kulvarda faaliyet gösteren firmalarla yada psikolog/psikiyatr’larla görüşerek kararlaştırabilir, bir iş bulabilirsiniz.

 184. merhaba. ben birşey sormak istiyorum. amacım psikolojinin bir dalında akademik kariyer yapmak şimdilik. bir devlet üniversitesinde yapmak istiyorum, istanbul üniversitesi mesela. yüksek lisans ve doktora yapmak için lisans eğitimimizdeki notların(vize-final notları) bi etkisi varmı? benim bu haftaki iki bölüm dersimin vizesi kötü geçti. diyelimki büt’e kaldım. bu ileride bir engel teşkil edermi? ‘aa bu büte kalmış, bunu almayalım yüksek lisansa, öğretim üyesi olmaz ondan’ vs. gibi bir durum sözkonusu olabilirmi? cevaplarsanız çok sevinirim, içim hiç rahat değil.

 185. öncelikle çok teşekkür ederim size bizi aydınlattığın için. sorularıma gelecek olursam fatih üniversitesi psikoloji istiyorum fakat eğitim dili ingilizce. türkçesi yok semt dolayısıylada fatih üniversitesine gidiceğim inşallah. meslek lisesi çıkışlı olduğum için ingilizcem iyi değil. halledebilirmiyim çok zor olurmu bilmiyorum ingilizce okumak çok zor diyenlerde var hocalarla türkçe tek bi kelime dahi edemiyomuşsun. hazırlık okurken bu derece eğitim veriliyo mu acaba. yoksa pdr türkçe mi olsa diyede kararsızım. sizce olabilir mi? matematik çok ağır oluyor mu ingilizce olduğunu düşünürsek? cevabınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   İngilizce ‘den dolayı bölüme yönelik bir isteklilik-isteksizlik olmasını anlayamıyorum. Sene 2012 oldu. İngilizce artık olmazsa olmaz. Girersiniz, 1 yıl hazırlık okursunuz ve çalışırsanız verirsiniz. Hazırlık öğrencilerinin % kaçı kalıyormuş hazırlıkta? Çok çok azdır bu rakam.

   Ne derece zorlanırsanız o kadar iyi değil mi? Kolaylıkla biten bir okulun kalitesinden bahsedemeyiz.
   Üniversite hakkında bilgim yok. Ama İngilizce yapıyorlarsa her şeyi, ne kadar hoş, ne kadar güzel diyebilirim.

   Kolaylıklar

 186. tabiki öyle benimde hayallerimde ingilizceyi öğrenmek hatta ingilizceyle yetinmeyip bikaç dil daha öğrenmek var ama yapabilir miyim korkusu doğal olarak oluyor. yoksa çok haklısınız tabi. ingilizce artık her dalda şart. çok teşekkür ederim sizede.

 187. Hocam ben psikoloji okuyup sadece hastahanede çalışmak istiyorum.
  ünversiteden sonra klinik psikolojidemi yüksek lisans yapacağım ?

 188. hastanede çalışmak istiyorum psikoloji okuyup illa yüksek lisans klinik yapmak zorundamıyım?yani klinik okumazsam ne oluyor yüzde yüz hastanedee çalışamıyormuyum yoksa ihtimal var mı?

 189. hocam klinik yüksek lisans yapmadanda klinikte çalışma imkanı olmuyormu? Yani hiç mi olma ihtimali yok illa ki klinik yüksek lisans mı yapmalıyım sınavla yada başka bir bölümle falan olmazmı

  1. TUS almadan Doktor olmak isterseniz kendi evinizde doktor olursunuz. Klinik YL yapmadan da Klinik’te ilerlemeniz kendi evinizde mümkün olabilir. Neden ısrar ediyorsunuz? Sistemi delmek mi mesele? Bir kişiye klinik yardım, psikolojisini düzeltmek derdinde iseniz bunun için disiplinli bir uzmanlık almalısınız. Klinik YL yapsanız bile belli bir branşa/alana odaklanacaksınız. Tüm insanları hedefleyemezsiniz. Ya da kapınızda insanlar sıraya girmeyecek.

   1. hayır sadece klinik yüksek lisans olunca çok okuyoruz 4 yılllık bir eğitimde bitirmek istiyorum amacım o bn doktor olmak istiyorum aslında ama sayısalım iyi olmadığı içi eşit ağırlık okuyorum ordanda sağlık alanında ebe hemşire psikolog var bnde psikolog istiyorum ama doktor gibi hastahanede düşüncem buydu

   2. tamam verdiğiniz bilgileri tekrar düşünüceğim yardımlarınız için teşekkür ederim daha öncede başka isimler adına mesaj atmıştım çok aydınlatıcı cevaplar aldım ilerki hayatımda bana yardımcı olacak bilgiler verdini .Herşey içi teşekkür ederim .Hakkınızı helal edin

 190. Oncelikle gene merhaba Sezai Bey
  Endustri psikolojisi dusunuyordum hatirlarsiniz ki, fikrimi degistirdim cunku rehberlik hocamiz endustri psikolojisi Turkiye’de pek yaygin olmadigini klinigin yaygin olup daha prestijli oldugunu soyledi ben de internette gozlem yaptim bir kac forum dolastim ve herkesin klinige yoneldigini farkettim ve onunla ilgili arastirmalar yaptim. Soruma gelicek olursak ben sizden tam soru degil de fikrinizi almak istiyorum gozlem yaparken “psikoterapi” dali ve bir cok yandallarinin kisa donemli sertifikali programlariyla karsilastim ve suanda cok rehabet goren ”yasam koclugu” yurt disi sertifikalariyla karsilastim bana sorarsaniz ben isime yaricak her seyin usenmeden ogrenilmesi ve sertifikalarla taclandirilmasi taraftariyim. Bir farkimin olmasi icin, bilirsiniz ki psikoloji universite bitirmekle degil kendimizi gelistirmekle oluyor. Bunlari gormem sizce bir klinik psikologunun is hayatinda ise yarar mi gereklimidir? ne gibi hastalara bakis acisinda faydalar katar? fikrinizi almak istiyorum. Ben yasim kucuk olmasina ragmen simdiden yolumu cizmek istiyorum universitenin ortasinda ne yapsam dememek celiskilere dusmemek icin yaptigim seyleri amacimin yolunda goturmek istiyorum diger uyelerinize gore ayrintiya iniyorum zorluyorsam kusura bakmayin gene simdiden tesekkurler

  1. Klinik prestijlidir ama kolay değil ve Yaşam Koçu denilen mesele uydurmadır, safsatadır. Koçluk batıdan devşirme bir konu. Ehil isimlerle yapılmıyor.
   Basit eğitimlerle sade suya geçiliyor. Bu nedenle böyle yandan yöreden ne idüğü belirsiz sertifika adı altında kağıt parçası veren kurumların eğitimlerine para harcamaktansa Psikoloji Lisans’ı ve yüksek Lisans’ı ile ilerlemenizi, konunuzla ilgili yurtdışından bir eğitim alarak farklı bir tad almanızı tavsiye ediyorum.

   Endüstri mi, Klinik mi? Ayrı alanlar.. Siz ne yapmak istiyordunuz? Bu ona göre değişir.
   Psikoterapi kolay bir alan değil. Hatta önce sizin kendi Psikoterapi sürecinizi tamamlamanız gerekir -ki bu 2-3 sene sürer. Bunu da hesaba katın.

 191. ben istanbulda bir psikoloji istiyorum. devlet üniversitesi denince baoğaziçi mi istanbul mu sizce? ayrıca diğer özel üniversitelerin puanları istanbul ünidan yuksek bunun sebebi o üniversitenin eğitiminin daha iyi olması mıdır? Sizce özel mi devlet üniversitesi mi?

  1. Puan yüksekliği tercihe bağlı bir faktör. Çok tercih ediliyor olması çok iyi eğitim olduğu anlamına gelmez. Fırsatlar, yabancı dil ve sunduğu imkanlar bu başlık altındadır. Çok ayrışacak bir farklılık olmayacaktır. Bu konuda da çokça konuştum, yazdım. Hoca kalitesine bakın. Ders çeşitliliğine bakın. Mezunları neler yapıyor bir buna bakın. Ona göre karar verin. Üniversitelerin eğitimini iyi araştırın. Bence’ye yanıtım yok. Bir dizi seçenek var. Kriterleriniz neler? Ünvan, yurtdışı, hangi alan, hangi branş?

 192. Merhaba. Psikoloji bölümü için önerdiğiniz üniversiteleri inceledim bunun dışında herhangi bir vakıf üniversitesinde okuduğunuzda bu saydığınız okulların mezunları benden avantajlı durumda mı olur? bu kendini geliştirmeklede alakalı belki evet ama ben %50 burslu olarak bir vakıf üniversitesi düşünüyorum dolayısıyla bu da çok yüksek bir puan gerektirmiyor. Kafama takılan ben paramla okursam saydığınız okulların mezunları dışında benim piyasada konumum nedir? Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Dediğiniz gibi bir algı olur. Çok başarılı olamamış, parayla %50’yi karşılamış biri imajınız olur. Üniversite boyunca bunları geride bırakacak bir dizi çalışma ile toparlayabilirsiniz tabi. Not ortalaması, başka projeler, gönüllülük vs.

   1. Peki size geri donme sansi verilse gene psikoloji mi okurdunuz? Veya okurken yapmak istedikleriniz sonradan keske yapsaydim dediginiz master,yandal, sertifika, benzeri seyler varmiydi?

   2. Psikoloji okurdum. 3 ve 4. sınıfta Bilişsel Davranışcı Terapi eğitimi alır. Daha çok okur. Bol bol okurdum.
    Katılabildiğim kadar çok seminer ve psikoloji kongresine katılır, öğrencilik yıllarımı verimli geçirirdim.

 193. merhaba ben lise son meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencisiyim ve pedagog olmak istiyorum bu bölüm türkiyede yok hangi bölümü okuyarak nasıl pedagog olabilirim?

  1. Psikoloji okuyup, üzerinde Gelişim Psikolojisi master’ı yapabilirsiniz bence.
   Aslında Pedagoji’nin bu halini ben de merak ediyorum, paylaşabilirsiniz belki öğrenirseniz bizimle.

 194. Hocam , 4 yıllık psikoloji eğitimimi tamamladıktan sonra Klinik psikoloji’de kaç yıl yüksek lisans yapacağım ?

 195. ben daha 8.sınıftayım ve psikoloji bölümünü okumak istiyorum bunun için hangi liselere gitmeli,kaç puanla bu alan girip daha başarılı olabilirim.
  bu arada ben Kuşadası’nda oturuyorum. Burada hangi liselerde bu bölümler vardır.
  bu soruların cevaplarını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim :)))

  1. ÖSS rehberlerinde yada 2012 Psikoloji Puanları diye yazarsanız Google’a çıkar. Türkiye’de kaç okul var, hangisinin kaç puanla öğrenci aldığını bilemiyorum 🙂

 196. merhabe.. klasik bir soru olmaz umarım. ben istanbul üniversitesi hazırlık öğrencisiyim. ama hazırlığı yurt dışında okuyorum. şuanda istediğim bölümü okuma fırsatım var bulunduğum yerde. iletşim üzerine mi yoksa piskoloji mi okumak arasında gidip geliyorum.. piskoloji okumak istiyorum. piskolojinin getirrisi ne olur bana.??

 197. ben yurt dışında pisikoloji okuyorum.Türkiye de ihtisas yapıp psikatrist olmak istiyorum. Türkye de ne kadar süre de ihtisas yapılıyor

  1. Bilgim yok bu konuda. İnternette bulabileceğinizi tahmin ediyorum. Yada Psikiyatr birine mail atmayı denemelisiniz.

  1. Tam bir bilgim yok. Fransa ve Avusturya’nın iyi olduğunu duymuştum ama muhakkak bir birikimleri vardır.

 198. Merhabalar,İktisat 2.sınıf öğrencisiyim Bu sene okuluma ara verdim ve tekrar sınava hazırlanmaya başladım iktisat iyi hoş bir bölüm ama beni çok cezbetmiyor. Liseden beri hayalim psikoloji ha neden psikoloji derseniz en az 8-10 arkadaşımla dertleştiğimde bana ya sen neden psikolog olmadın veya beni hiç tanımayan insanlara öğrenciyim dediğimde direkt psikoloji mi okuyorsun diyorlar ve bu benim inanılmaz hoşuma gidiyor asıl hoşuma giden insanlara yardımcı olabilmek sorularımı şu şekilde sıralarsam sizin için de kolay olur:
  1. Bilim,Kadir Has,Gelişim gibi özel ünivler(tam burslu) iyi midir?
  2.Psikolog olmak için (klinik açmak veya hastanede çalışmak) yüksek lisans şart mı?
  3.Maaşı aşağı yukarı belirtmişsiniz ama finans sektöründeki gibi 6 ayda 1 zam falan var mı klinik veya hastanelerde?
  Sorularıma yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. 1. Bilim ve Gelişim’i tam bilmiyorum. Kadir Has’ı üniversite olarak biliyorum ama Psikolojisini duymamıştım. İlk kez duyuyorum.
   2. Evet, şart. 4 yıllık lisans eğitimi yeterli değil. Sürücü kursuna gidip, çok iyi bir sürücü olmazsınız. Pratikle ve yetişmeyle gelişir. 4 yıllık bölüm mezuniyeti size direksiyonu kullanabilme becerisini ve aracı genel olarak tanımayı verir. Trafiğe çıkmak, kısa-uzun yol katetmek çok daha zor ve kapsamlıdır. Dolayısıyla salt 4 yıllık bir eğitimden sonra terapist olmak mümkün değildir. Böyle söyleyen biri olursa da itibar etmemek lazım.
   3. Bilemem bunu, kuruma göre değişir.

 199. merhaba hocam, benim ilk okul ve lise diploma puanım çok düşük. liseyi zaten akşam lisesinde okumuştum. özel üniversiteye gitmeyi düşünüyorum ve en fazla %50 burs alabilirim. İleride mülakatlarda okuduğum üni değil ilkokul ve diploma puanlarım çok etkiliymiş öyle diyorlar. böyle bir durumdayken hiç okumak istemiyorum açıkcası çok moralim bozuluyor. fakat kazanırsam bölümde iyi bir derece alabileceğimden eminim çünkü psikolojiye ilgim çok fazla. çok kararsız kaldım sizce başka bir bölüm mü okumalıyım mesela açıktan sosyal hiz. gibi yoksa psikoloji mi tercih etmeliyim? lise ve ilkokul notları çok fazla etkiliyor mu ?

  1. Teknik bir konu, bilmiyorum. Üniversitelerin değerlendirme kriterlerine sorun bunu. ÖSS dışında nelere bakılıyor bilmiyorum.

 200. Ankara üniversitesi iyi bir tercihmidir psikoloji için ?
  Bir de klinik psikoloji dışında hangi alanda yüksek lisans yaparsak hastahanede çalışabiliyoruz ?

  1. Ankara köklü bir üniversite ve Psikoloji’de de eski bir bölüm. İyi olacağını tahmin ediyorum.

   Klinik dışında bir YL yok klinik anlamda çalışmak için. Hastanede Klinisyen olarak çalışmak istiyorsanız Klinik Master’ı yapmalısınız.

 201. Merhaba,
  Ben bu sene 2.kez sınava hazırlanıyorum bu nedenle soruların yanıtları benim için çok önemli , yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Ben psikolojiyi Türkiye’de okuyup yurt dışında devam ettirdikten sonra orda bu mesleği yapmak istiyorum ama ”psikolojinin alt dalları” hakkında pek derin bilgim yok dolayısıyla kendimi doğru yönlendiremeyeceğim. Bu nedenle ;
  1) yurt dışında okumak için hangi alt dalı okumalıyım ve bu alt dallar hangi üniversitelerde iyi (devlet veya özel , üniversitelerin isimleri ) ?
  2) Psikoloji alanında kendimi yurt dışında geliştirmek için neler yapmalıyım ( Terapi eğitimi , sertifika programı , yüksek lisans , doktora . . . ) ?
  NOT 1: Bu meslekte profesyonel hayat ve akademik eğitim ne anlamda kullanılıyor ? Yanıta göre bu meslekte bu iki kavramdan birine yönleneceğim .
  NOT 2: Ayrıca terapi eğitimi ve sertifika programı tam olarak neyi ifade ediyor ?
  Üniversiteler , öğrenciyi yurt dışında okuması ve çalışması için ne derece yardımda bulunabilir ( Üniversite saygınlığının katkısı , tanıdık kişiler vb. durumlardan söz ediyorum)?
  Bu meslekte yüksek lisans ve doktora yapıldığında çift anadalın yapılmasına gerek kalıyor mu ve faydası olur mu ?
  [ BAZI SORULARIN YANITI YUKARILARDA VAR AMA BEN NET YANITLAR İSTİYORUM ]

  1. Damla Selam,

   Net yanıtlar var aslında. Ama yine de açayım;

   Alt dallardan kasıt, Endüstri Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Klinik Psikoloji, Psikoterapistlik, Bilişsel Psikoloji, Nöropsikoloji, Spor Psikolojisi gibi branşlardır. Dolayısıyla yurt dışında okumak için hangi dalı okumalısının bir cevabı yok. Bu alt dallardan kastımız sen ne yapmak istiyorsun, ne olmak istiyorsun. Ona göre bir kulvar belirlemedir. Ha şu da var, okumadan, bölüme girmeden bunun kararını vermek de kolay değildir.

   2) Evet, o dediklerini yapman lazım. Çok okumak, geliştirmek, eğitim almak vs.. Öğrenmenin sonu var mı ki?

   Not 1 : Profesyonel hayat, pratik olarak o branşın dinamikleriyle uğraşmak demekken, akademik kariyer üniversitede araştırmalar, teoriler ve tezlerle uğraşıp, öğnrecilerle zaman geçirmek, araştırma ve öğretim görevlisi olmak anlamına gelir. Bunun ayrımını yine internette bulabilirsiniz. Akademik Kariyer ne demek şeklinde..

   Not 2 : Terapist olmak için sadece üniversite yada yüksek lisans eğitimi yetmiyor. Dışardan eğitimler gerekebiliyor. Nasıl ki yemek yapmanın tek bir yolu yok. Çocuk yetiştirmenin tek bir yolu yok. Terapi yapmanın da birden fazla ve farklı yolları var. Haliyle farklı teoriler/ekoller farklı terapi yaklaşımlarını ileri sürmüşler zaman içinde ve benimsenip, kabul almışlar. İşte terapi eğitimi + Sertifika programları da bu farklı ekollerin terapi metodolojilerini, önerilerini ve benimsedikleri yolları detaylı açıklamaktadır işte.

   Üniversiteler; eğer iyi bir üniversite ise yurtdışı başvurunun kabul edilmesinde önemli rol oynayacaktır. Boğaziçi, ODTÜ, Koç mezunu isen mesela kabul alman kolaylaşacaktır. Yada Akademisyenler; onların da bir çevresi var. Örn: Senin hocanın başvurduğun üniversitede bir arkadaşı varsa alacağın kabul ve sürec daha kolay ilerleyebilir. Bunun ağırlığı %20 ile %30 arasındadır. Elbetteki senin çalışmaların, akademik çeşitliliğin, makalelerin, not ortalaman, dil puanın ve aktifliğin önemli olacaktır yurtdışı süreçlerinde. Motivasyonun yani önemli.

   Yüksek Lisans ve Doktora ile çift anadalın ilişkisini anlayamadım. Bunlar ayrı kavramlar, ne kastettiniz.

   1. Psikoloji okurken sosyoloji çift anadalını da okuyan biri , yüksek lisans ve doktora da yapabilir mi ? ( Teknik olarak)

   2. Mezun olmadan Yüksek Lisans’a başlayamazsınız ki? Yada Doktoraya.. Çift ile ilgisi yok , mezun olup olmamayla ilgisi var.

 202. cevabı aradım ama bulamadımm.. o vakit soruyorum: eğitim fakültesi çıkışlıyım. ama psikolojide yüksek lisans yapmak istiyorum ve inşallah becerebilirsem akademik kariyer. ama bu süreçte benim mesleğim tam olarak ne olmuş olacak ? 🙂

  1. Bilmem. İletişim çıkışlı, Psikoloji yüksek lisanslı birisi. Yüksek lisansla meslek edinilmez ki? Akademik kariyer düşünüyorsanız zaten Akademisyen olacaksınızdır. Değil mi? Cevap soruda var zaten..

 203. Hocam PDR okuyup hastahane’de çalışma imkanımız varmı ? Sadece okullarda rehber öğretmenlik mi yapabiliyoruz bu bölümü okuyunca ?

  1. Hastanede çalışamazsınız. Rehber Öğretmenlik, Eğitmenlik, İletişişmci ve Pedagoji anlamında çalışmalarınız olabilir sanırım.

 204. Merhaba..
  Ben Daü de psikoloji okumayı düşünüyorum orayı nasıl buluyorsunuz ?eğitim bakımında…Bir diğer sorum bir psikolog Avrupa ülkeleride çalışma imkanı var mı?

 205. Merhabalar 🙂 Abant İzzet Baysal, Yıldırım bey. ve uludağ üniversiteleri psikoloji bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 206. merhabalar, ben psikoloji tercih etmeyi düşünüyorum ama aklıma takılan bir kaç şey var.Öncelikle bir klinik psikolog bir psikiyatrist kadar tercih ediliyor mu? Bazı arkadaşlarım psikoloğa gitmektense psikiyatriste gitmeyi tercih ediyor ama gözlemlediğim kadarıyla çok büyük sorunları yok yani bu genel olarak böyle mi? O zaman psikoloğa ne tür insanlar gidiyor?Diğer sorum da şu ” Lisans sonrası yüksek lisansa hemen başlarsanız ciddi bir yıpranma oluyor ve bir dizi negatif etkilenmeye maruz kalabiliyorsunuz.” demişsiniz sizce ne yapmalıyız, lisanstan sonra eğitime birkaç yıl ara verip sonra mı yüksek lisans yapmalıyız?Peki böyle bir arada ne iş yapabiliriz? Teşekkürler …

  1. Bu tercih meselesi kişilerin bilgisiyle ve ihtiyacıyla ilgili. Psikiyatr’lar tıp eğitimi aldığından daha ön planda olabiliyorlar. Ancak zamanla Klinik Psikologlara yöneliş de artacaktır. Artmakta zaten halen.. Sorunun büyüğü ile de küçüğü ile de her iki meslek mensubu ilgilenebilir…

   Konunuzla ilgili ara verdiğiniz zaman çalışıp, deneyim kazanabilirsiniz. Hangi konuda çalışacağınıza göre değişir bu. Ancak 4 yıl üzerine 2 yıl daha yüksek yapmak yorucu olabiliyor .. ama okumayı çok çok seven birine bu kadar negatif etki etmiyor olabilir tabii onu da düşünmeli..

 207. Merhaba ben seneye sınava gireceğim tam burslu Yaşar Üniversitesi nde okumak istiyorum ileride de avrupa da yaşamak istiyorum hangi alanda yüksek lisans yapmam daha mantıklı olur? Ayrıca psikologlara orada ne derece değer veriliyor? Şimdiden teşekkürler..

  1. Hangi alanda yüksek yapmanızın mantıklı olacağını söylemyemem. Bunu kimse söyleyemez. Nerde ne kadar değer veriliyor. Garip bir soru olmuş bu.

 208. Merhabalar. Yukarıda soruldu mu tam bilmiyorum tekrar bir soru olursa kusuruma bakmayın. Psikolojinin en iyi ilerlediği ülkeler hangileridir acaba? Abd dışında. İngilizce var ama 2. bir yabancı dil daha almak istiyorum ve bu dil araştırma yaparken bana yardımcı da olsun istiyorum açıkçası. Herhangi bir bilginiz,öneriniz var mıdır bu konuda? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 209. Merhaba ben psikoloji bölümü okumak istiyorum. Fakat okulumu Türkiye’de okuduktan sonra yurt dışında mesleğimi yapmak istiyorum. Burda aldığım diploma ile yurt dışında mesleğimi yapabilir miyim ? Mesela yaşamak istediğim ülke Kore ve dilimide ingilizcenin yanında korece olarak da geliştirmiş durumdayım. iş bulma imkanım ne düzeyde olur. çok merak ediyorum. yukarda buna benzer sorular varsa kusura bakmayın.

  1. Bilemiyorum böyle bir durumu. Bu tarz bir tecrübem olmadı. Duymadım da bunu yapan. Gideceğiniz ülkenin buradaki diplomayı kabulü konusu teknik bir konu. Emin değilim. YÖK ile yazışabilirsiniz. Türkiye diplomalarını nereler kabul ediyor diye. Yada yurtdışı eğitim firmaları bu konuda destek olabilir belki.
   Kolaylıklar

  1. Hastanenin İline, hastanesine, hastanenin kalitesine, hastanenin yoğunluğuna, psikoloğun tecrübesine, psikoloğun alanına, uzmanlık derecesine göre değişir.

 210. selam ben işletme 1.sınıf öğrencisiyim bölümümü pek sevmiyorum korkularım var işsiz kalmak gibi ve psikolojiyi çok istemiştim olmadı ama şimdi psikoloji konusunda da tereddütlerim var yıllar boyu insanların sorunlarını dinlemek kötü etki yapar mı çok kararsızım psikoloji için savaşsam mı yardım istiyorum

  1. Bunun yanıtı sizde.. Bir şey diyemem. Ne olmak istediğinizi neyin sizi mutlu yapacağını kim söyleyebilir ki?

 211. merhabalar ben okul öncesi öğretmenliği okuyorum ama psikolojiye de fazlasıyla ilgi duyuyorum.yani hem çocuk eğitimi hem de psikoloji birleşimi bir alanda çalışmak istiyordum ve bunu biraz araştırdığımda karşıma pedagoji çıktı.pedagog çocuk eğitimcisi ve psikoloğu anlamına geliyor ben sizin gözünüzden pedagog ne demek ve nasıl bir pedagog olabilirim bunu öğrenmek istiyorum.okul öncesi öğretmenliği sonrasında pdr okumam gerekli mi yada yüksek lisansımı mı pdr üzerine yapmalıyım??şimdiden teşekkürler..

 212. biz şuanda lise3 öğrencileriyiz. bi arkadaşımla birlikte psikoloji okumak istiyoruz . fakat bunun için yeterli bilgimiz yok. psikoloji bölümünü okumamız için şuan ne yapmalıyız , yani hangi derslere ağırlık vermeliyiz . nasıl bir çalışma programımız olmalı ? şimdiden teşekkürler .

  1. Yukarıda birçok soruya yanıt verdim. Üniversite sınavında iyi puan almak için çalışmalısınız. Onun dışında okumalar yapabilir, giriş kitaplarını edinip kendinizi geliştirebilirsiniz.

 213. kazanmamız için çalışmamız gerektiğini bizde biliyoruz . fakat nasıl bir programla çalışmalıyız, bunun için iyi bir uzmandan yardım alarak çalışmalıyız diye düşündük ve size başvurduk . bize yardımcı olursanız seviniriz .
  cevabınız için teşekkürler …

 214. Ben lise 2 ogrencisi esit agirlik bolumundeyim psikolojiye karsi cok ilgim var istanbulda devlet universitesi olup puani cok cok yuksek olmayan universite var mi ornegin bogazicinin puanini biliyoruz kapasitemide biliyorum belki erken bir dusunce ancak simdiden bir hedef koymak istiyorum tesekkurler

  1. Puanlar için psikoloji bölüm puanları diye arattınız mı? Üniversitelerin puanları ile ilgili soru sormanıza gerek yok. İnternette epeyce bilgi olmalı.

  1. İyide hangi okulu hangi bölümü istiyorsanız ona göre çalışma benimsemelisiniz. Bölümü kazanmak için ÖSS maratonunda nasıl hazırlanacağınızı ben söyleyemem ki.
   Gereken soru-puan eşleştirmesini siz yapamıyor musunuz?
   Türkçe Matematik alanından giriliyordu benim zamanımda. Hala böyle bir yapı var mı onu bile bilmiyorum.

 215. selam hocam. Girne Amerikan Üniversitesinde psikoloji okuyorum. hedeflerimi büyük koydum başarcam inşallah.. yalnız bilginize ihtiyacım var. doktora programını anlatabilir misiniz?girişi nasıl oluyor? 4 yıllık süre nasıl geçiyo? normal öğrencilik hayatı mı yaşıyacaz? bitirdikten sonra en büyük avantajları nelerdir? baya uzun oldu ama tam anlatırsanız çok sevinirim hocam 🙂 sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Doktora yapmadığımdan bilmiyorum ama ilk yıl ders sonrasında düzenli olarak hocanızla görüşerek tezinizi ve çalışmalarınızı sürdürdüğünüz bir süreç olarak biliyorum.

   Üniversitedeki hocalarınıza sordunuz mu? Doktora sürecini en iyi yaşayanlar anlatabilir sanırım.

 216. Hocam merhaba 20 gün sonra ygs’ye giricem meslek seçiminde psikolojiyi düşünüyorum araştırırken karşıma çıktınız ve cevaplarınızın neredeyse hepsini okudum. Ama kişisel olarak sormak istiyorum ingilizcem pek iyi olmadığı için hangi devlet üniversitesinde psikoloji okursam ve 2-3 yıl da lisans yaparsam kariyer açısından gelişim sağlarım ve ne kadar maliyeti olur bana? Sertifika olayını da hiç bilmiyorum. Beni tanımadığınız için zorlanabilirsiniz biliyorum sadece yeni hevesli bir kız için tavsiyenizi merak ediyorum. Ve psikolojiyi sevdiğimi bir kenara bırakarak soruyorum günümüzde ne kadar getirisi olur? Hevesim de getirisi için değil sadece. 2 yıldır düşünüyordum zaten yalnızca şu sıralar maaş konusu aile içinde gündemimizde olduğu içinde ekledim bu soruyu. Şimdiden teşekkür ederim hocam. 🙂

  1. Devlet Üniversiteleri arasında Odtü ve Boğaziçi’nde zorunlu İngilizce eğitim var. Diğerlerinin eğitim-öğretim dili Türkçe. Dolayısıyla İstanbul, Ege, Ankara, Hacettepe, Uludağ gibi üniversitelerdeki Psikoloji bölümlerinde İngilizce zaruriyeti yok yani.

   “2-3 yıl da lisans yaparsam kariyer açısından gelişim sağlarım ” anlamadım burada ne demek istediğinizi? Maliyeti derken neyi kastettiğinizi de anlamadım.

   Getiri anlamında da sanıyorum günümüzde 2000 TL civarında özel ve devlet kurumlarında maaş ile işe başlayabilir bir Psikoloji bölümü mezunu. Tabii ne iş yapacağını da konuşmak lazım. Hastane mi, rehberlik-danışmanlık mı.. Bir sürü farklı iş alanı var.

   Sorularınızı daha spesifik sorsaydınız daha çok yardımcı olabilirdim.

 217. Merhaba
  Ne kadar büyük bir sabırla nerdeyse 1 yıl boyunca sorulan her şeye cevap yazmışsınız. Ben de baştan itibaren okudum benimkine benzer birkaç soru sorulmuş fakat farklılık içerdiğine inandığım için soruyorum.
  Güzel Sanatlar’da Sinema lisansı yaptım, gerek üniversite öncesinde gerek okulda okurken senaryo yazıp karakter yaratırken ve psikolojiyle ilintili derslerimiz sebebiyle psiklojiye hep ilgim vardı. Bu konuda epey de bir teorik eğitim aldık bir sürü bölüme kıyasla. 34 yaşındayım bir süredir çalışıyorum. Geçenlerde artık bu konuyla ilgili bir eğitim almak istediğime hepten karar verdim. Ben bir terapist olmak niyetinde değilim, pek çok farklı açıdan derinleşmemi sağlayacağını düşündüğüm için bunu yapmak istiyorum. Bu tür bir motivasyonla gelenlere okulların bakış açısı konusunda bir fikriniz var mı; bu tür isteklere ancak özel üniversiteler mi kucak açıyor. Devlet üniversitelerinde hiç şansım yok mu?
  Yaş konusunu hiç sormuyorum, hatta avantajdır diye cevap vermişsiniz önceki sorulara çok moral buldum.

  Cevabınız ve vaktiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Teşekkür ederim güzel yorumunuza. Elimden geldiğince artık…

   Ben de sinema ile ilgilendim bir ara, senaryo boyutunda. O zaman anladım ki aslında güzel bir ikili bu ikili.

   Sorunuz Lisans için mi Yüksek Lisans için mi?
   Lisans ise, ÖSS sürecini aşarsanız eğitim almanızın önünde hiçbir engel yok. İstediğiniz okulda (kazandıktan sonra) eğitim alabilirsiniz. Derinleşmek için lisans uzun gelir, yüksek lisans düşünüyorum derseniz İletişim/Sosyal Psikoloji konularında yüksek lisans bölümü olan okullarda şansınız bir hayli yüksek bile olabilir.

   Çalışacağınız konuyu hocalarla paylaşarak bu konuda farklı bir süreç izleyebilirsiniz. Eğitim, Tez …araştırma vs..
   Okula giderken ki motivasyon önemli. Sinema/senaryo tecrübeli birisi avantajlı da sayılabilir de, siz ne istediğinizi söylememişsiniz. Amacınız nedir?

   Nasıl bir eğitim düşünmektesiniz?

   1. Evet haklısınız, yazmamışım. Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Dediğim gibi terapist ya da psikolog olmak gibi bir derdim yok. Psikoloji konusunda derinleşmek istiyorum. Hatta bunu görsel sanatlar ve drama gibi bir alanla bağlantılandırabilirim. Henüz bir fikrim yok. İçine girdikça biraz daha şekillenir diye düşünüyorum.
    Bu tür bir motivasyona devlet üniversitelerinde nasıl bakılıyor?
    Özel üniversitelerde az cok daha imkanlı olduğunu tahmin ediyorum. Sosyal psikoloji yüksek lisansı önerisi için de ayrıca teşekkürler.

   2. Merhaba,

    Devlet üniversitelerinde yüksek lisans için başvuru dönemi ve öncesinde o okulda çalışacağınız hocalarla bir iletişiminizin olması büyük ölçüde fayda sağlar.
    Ama kimi üniversiteler bu konuda gayet açık ve rahat olurlar. Sizin alanınız nispeten daha rahat/az başvuru alıyor.
    Üniversiteyi seçtikten sonra hocalarla temasta olmanız-konunuzu ve isteğinizi açmanızı öneririm. (başvurudan önce- nasıl bakıyorlar diye)

 218. merhaba benim merak ettiğim bir konu var . Ankara Gazi Üniversitesi psikoloji bölümü okumak istiyorum. 4 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra önce lisans daha sonrada master yapmam mı lazım yoksa ikiside aynı şey mi. ve de yurt dışında master yapmam diplomamaı tehlikeye atarmı

  1. Ne için neyi yapmak istiyorsunuz? 4 yıllık üniversite derken Psikoloji bölümünü kastediyorsanız sonrasında bir şey yapmanıza gerek yok. Yurtdışında master yapmanız diplomanızı tehlikeye atmaz. Niye atsın ki?

 219. merhabalar ben açık öğretim lisesi öğrencisiyim psikoloji okumak istiyorm açık liseden okuya bilirmiyim? eğer okuya bilirsem ne mezunu olmam gerekiyo ve ünüversiteyi de açık dan okuya bilirmiyim? lütfen yardımcı olun

 220. merhaba ben soruları ve cevapları okudum buna yakın sorular var ama ben tam anlayamadım bana tam olarak bi bilgi verebilrseniz cok sevinirim. şimdi ben 11. sınıf mf ögrencisiyim ama cografya görmüyorum seneyede görmicem ama lys 3 te edebiyat cografya var onu yapmam lazım psikoloji okumam için nasıl olcak şimdi ben ne yapmalıyım ?

  1. Hangi bölüm, alan, derse göre Psikoloji seçilebileceğini bilmiyorum. Okul yada dersane’deki rehberlik sorumlusu kişilere danışabilirsiniz.

 221. kusura bkmyn daha önce mesaj atmıştım ama şimdi görünmüyo gelmedi sanırım ben açık öğretim lisesinde okuyorum psikolojiye hep bir merakım vardır ama orta okuldan sonra okuyamadım maddi yönden şimdi o meslekte kendimi geliştirmek istiyorum bana yardımcı olun dışardan okuya bilirmiyim eğer oluyorsa lisede hangi alanı seçmem daha iyi ve ünüversiteyide nasıl yapabilirim şimdiden yardımlarınız için tşk ederim

 222. mrb hocam.Ben Selçuk Üniversitesi okul öncesi öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. bu alanda çalışmayı hiç istemiyorum. Pdr den yüksek lisans yapıp meb de okullara pdr olarak atanabilirmiyim.Cevabınızı bekliyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Psikoloji mezunuyum ben, PDR ‘nin Eğitim Fakültesi olduğunu düşündüğümde ve farklı yapıları olduğunu bildiğimden olmazmış gibi geliyor. Ama bir bilene danışmak lazım tabii.

 223. Hocam çok teşekkür ederim. Birçok yere sordum ama dönüt alamadım. Nereye sorabilirim o konuda bi bilginiz varsa paylaşırmısınız. Bir sorum daha olacaktı ben Selçuk üniversitesi mesleki eğitim fakültesi mezunu olacağım. Acaba kız meslek liselerine lise öğretmeni olarak atanabilirmiyim. Bu konuda bi bilginiz varmı. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Bilgim yok. Teknik bir konu. Mevzuat yada bu konuyla ilgili Milli eğitim Bakanlığı, Müdürlükleri gibi yerler yardımcı olabilir sanırım.

 224. Merhaba ben 12. sınıf sayısal öğrencisiyim hedefimde Psikoloji ve Edebiyat olmak üzere Ankara Üniversitesi’nde Çift Ana Dal yapma hayali var.Ama sanırım sadece hayal gibi 🙂 Çünkü matematiğim sıfır gibi bir şey açıkçası bu durum beni derinden etkiliyor.Psikoloji bölümünü kendime çok uygun görüyorum çünkü genel itibariyle fazla sessiz ve derin düşünen biriyim. Aynı zamanda insanlara yardım etmeyi seven ve çokta ince ruhlu bir yapım var diyebilirim. Ama matematiği yapamıyorum. Açıkçası bana hiçbir zaman ilgi çekici gelmedi.Çünkü içinde duygu yok insanlığa hitap eden güzel bir yönü yok. Ben Psikoloji ve Edebiyat aşığıyım.Bu yüzden hiç yapamıyorum ve derin düşünen biri olmama rağmen matematik soruları üzerinde tabiri caizse sanki trene bakar gibi bakıyorum hiçbir şekilde çözüm yolu gelmiyor aklıma ve psikoloji okumak isteyen biriden neden matematik yapmasını istiyorlar hiç anlamış değilim.Bana kalırsa matematik, psikoloji isteyen biri için sadece olaylara biraz daha farklı açılardan yaklaşabilme hızlı ve analitik düşünmeden başka bir yarar sağlamaz.Bu yıl kazanmam imkansız gibi bir şey ama seneye yine matematik var ve matematikle uğraşma ve yapamama korkusu oldukça fazla bende.Denemelerde matematikte 10 soru ya yapıyorum ya da yapmıyorum mesela dünkü denemede 2 soru yaptım 🙂 Biri doğru biri yanlıştı.Sayısal olmama rağmen Tarih,Felsefe,ve İngilizce de başarılıyım ama kahrolası matematik ve geometri ile başım dertte.Bana yardımcı olabilir misiniz ? Kendime moral veremiyorum malesef..

  1. Üzgünüm ama moral vermek için buradan bir şeyler yazamam. Size yardımcı olamayacağım maalesef. Umarım sayısalla ilişkinizi düzeltirsiniz.

 225. meslek hayatınızda ‘hiç böyle saçma şey mi olur ‘ dediğiniz anlar oluyor mu? diye soru somuslar
  Bazı rüyalar, Taciz ve Tecavüz vakaları, Halüsünasyonlar, Şizofrenik belirtiler ilk başlarda böyle olur mu dediğimiz konular. Ama artık alıştık tabi
  bu cevap beni korkuttu sizce ne yapmalıyım?

  1. Korkacak bir şey yok. Bu meslekte Klinik anlamda terapi vs ile uğraşılacaksa. Bunlar da karşınıza gelebilecek bir şey.

  1. Yukarıda bir dizi şey yazdım. 🙂 Ağırlıklı kurumsal firmaların İnsan Kaynakları departmanları.

 226. türkiyede psikolojinin durumunu nasıl g?örüyorsunuz ve gelişebilmesi için neler yapılabilir?(dönem ödevim yardımcı olabilirseniz sevinirim.)

   1. uzun zamandır sizden cevap bekliyorum. fakat tatmin edici bir cevap alamadım.. soracağım soruya cevap verisresinz sevinirim..ben yurt dışında(güney korede) piskoloji okuyorum türkiyeye gelince nerelrde çalışabilirim yada gelecek vadeden bir bölüm mü. sadece 4 yıl bitirerek türkiyede iş bulunabilir mi..yukarısınıda okudum çok bir şey anlamadım..

 227. Merhabalar Sezai Bey,sayfanızı tesadufen buldum ve cok da memnun oldum.Meslektaşınızım..ben Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ing egıtım gordum.Dedıgınız gıbı kadro cok onemlı ama hocalarımın cogu gelişim üzerinde odaklıydı,haliyle benim de merakım bu yonde oldu.Özel sektörde 2 sene boyunca özel çocuklarla calıstım,hem yıprandım hem sevdim işimi.Şimdi ise SGK’NDA çalışıyorum.Memur olmak degıldı nıyetım ama durumlar geregı mecbur kaldık:) tabı aldıgım ve alacagım egıtımler bıtmeyecek,zaten sızın de soyledıgınız gıbı kendınızı gelıstırebılmenız ve verımlı olmanız ıcın caba sarfetmenız ozellıkle meslegımız ıcın cok onemlı.Size ve ilerde olmak istedikleri mesleklerde olacak arkadslarıma basarılar dılıyorum.

  1. Teşekkürler Özlem Hanım,

   Keşke neler yaptığınızı da anlatsaydınız. Arkadaşlara yardımcı olurdu.

   İyi çalışmalar

 228. merhabalar hocam yurtdısında bil tek ögr egitimi gördüm 5 yıl ve suan yine özelde klinik pis. yada aile piskolojisi üzerine y.l yapmak istiyorum yapabilirmiyim yaparsam özelde yada devlette iş imkanları acılırmı ünivlerle konustum 2yıl yl,yarı dönem bridge dersleri vercekler ve mayısta ales sınavına gircem ve özellerde taban 55 muhtemelen kazancam okumayı kendimi geliştirmeyi seven biriyim neden kendi bölümüm üzerine y.l yapmadıgımı sorarsanız yanlış tercih yoksa iş imkanı anlamında degil ama yazılımcı olacak biri degilim malesef yukarıları okudum bi kaç kez deginmişsiniz ama 2 yıl öncesine ait bilgiler vardı güncel bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim,iyi çalışmalar sizlere

  1. Sorunuzu tam anlamadım. Yüksek Lisans yapmanız Psikoloji mezunu değilseniz zordur ama imkansız değil. Birçok üniversite alan dışından kişilere Psikoloji YL imkanı veriyor. Özel üniversiteler başta olmak üzere bu konuda daha esnek birkaç üniversite var.

   Ama yüksek lisansı psikolojide yapmak size Psikologluk mesleğini açmaz. 2 yıl süren yüksek lisans eğitiminin sadece 1 yılı derstir ve 2-3 ders olur.
   Dolayısıyla Yüksek lisans Psikoloji okumanız size meslek kazandırmaz.

 229. tabi memnuniyetle anlatırım. Mezun olduğum 2010 senesinden 2012 senesine kadar özel egitim ve rehabilitasyon merkezlerinde calıstım.Bu esnada mesleğimi geliştrmek için çalıştıgım kurumda cocuklara uygulayabılecegım testlerin sertıfıka programlarına katıldım ve çocuklara uyguladım.Ailelerle görüşme yapmanın dışında düzenli olarak sık sık her hafta ebeveynlere yönelik seminerler verdim.Ayrıca dışardan da farklı branşlardaki kişileri davet edip seminer düzenlemelerne olanak sagladım.Bunun yanısıra son çalıştıgım senede KPSS sınavına hazırlandım ve yeterlı puanı aldıysam da ılk tercıhlerde atanamadım.Sonrakı tercıhlere kadar olan surede de calısmadım ve askeri kuvvetlerin(hava,kara,jandarma,deniz,sahıl guvenlık) açılan komutanlıkların 2 tanesıne müraacat ettim kazandım ama bır askerı komutanlıgı terch ettım ve gıdıyorum.Bundan sonra olmak ıstedıgım hastanede calısabılmek ıcın askerı hastanelerı hedef koyuyorum.Çalışırken de yuksek lısansa muracaat etmeyı de ıhmal etmeyecegım.Genel olarak benım anlatacaklarım bu kadar eger daha detaylı bılgı almak ısteyen arkadaslarımız olursa sorularını yanıtlamak ısterım.

 230. özel üniversitede burslu yada yarı burslu veya yuzde 25 yada burssuz okumanın ne gıbı faydaları ya da zararı olabılır . İş bulurken bunlara dikkat edilirmi yoksa kpss ye mı bakılır beykent doğuş yeditepe okan uluslar arası kıbrıs vb üniversitelerden önerdiklerinizi söylerseniz sevinirm

  1. Burslu olmak iyidir. Önemli olan hangi okuldan burs kazandığınız olsa gerek.
   İş bulurken çok dikkat edileceğini sanmıyorum. KPSS sorduğunuza göre devlet kadrosu düşünüyorsanız önemli olan mezuniyet. Okul da çok mühim değil aslında.

   Sorduğunuz okullar belli alanlarda iyi. Siz hangi alanı gözünüze kestirmiştiniz?
   Okan, Yeditepe, Doğuş 3’lüsü iyi diye biliyorum.

   Kolaylıklar

   1. hocam oncelıkle cevabınız ıcın tesekkur ederım ben psıkoloji ıcın yazdım özel üniversite düşünüyorum onun hakkında özel üniversite önerirlerinizde neler var . Dediğiniz gibi yüzde elli yada yüzde 25 kazandıgımzda okul bıtırdıkten sonra bi önemi yok diye anladım anladığım doğrumu ilk 3 -4 sene devlette biraz kendimi geliştirme sonrasında ise özel bi muayne açmak gibi bi hayalim var önerileriz için teşşekür ederim

 231. ben 9. sınıf öğrencisiyim tm seçip psikolog olmak istiyorum gerçekten bu işi severek yapabilirmişim gibi geliyor ama terapi merkezlerinde ya da kendi kliniğimi açmak istiyorum bu konuda sayenizde ne yapmam gerektiğini de öğrendim ama merak ettiğim birşey daha var benim gelecekle ilgili en büyük hayalim ingilterede yaşamak istiyorum türkiyeden bir üniversiteden mezun olsam ve burada yüksek lisans yapsam orada mesleğimi sürdürebilir miyim ?

  1. Oradaki okulların Türkiye’deki okulların yeterliliğini sayıp saymaması ile ilgili bir şey.
   Web’de araştırma yaptın mı? İngiltere’nin Türkiye’de tanıdığı üniversiteler bellidir aslında.