Yetenek Savaşları’nda yeni güç! Kenexa artık IBM donanmasında!

IBM dün itibariyle KENEXA şirketini satın aldığını duyurdu. Hisse senedi başına 46 dolar olmak üzere toplamda 1.3 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

IBM bu sayede mevcut ve muhtemel müşterilerine de önemli bir aracı sunabilen, bir dizi insan kaynağı yönetim aracını elinde bulunduran Kenexa ile aslında güçlendiğini de ifade etmiş oluyor piyasaya. Zira son dönemde Oracle’ın Taleo ‘yu, SAP’nin Success Factors’u alarak güçlerine güç katmalarıyla Yetenek Yönetimi alanındaki rekabetin geldiği noktada IBM haliyle bu yarışın dışında kalan bir oyuncu görüntüsündeydi.

Kenexa’yı bilenler bilmeyenlere duyursun bu vesilyle zira günümüzdeki en önemli ve etkili yetenek yönetimi sistem ve araçlarının sahibi bir şirkettir kendisi. Süreçler ile insanları entegre edebilen, esnek ve bir dizi kolaylık sağlayabilen Kenexa bu alanda öncü çalışmaları ile de biliniyor. Özellikle cloud tabanlı çalışan alt yapısı ile özellikle büyük sayıdaki kullanıcısı olan şirketler için önemli bir araç oluyordu. Geçtiğimiz ay SAP Turkiye’de katılıp inceleme şansı bulduğum Success Factors’ün de bu anlamda başarılı, mobil ve tablet bağlamında da etkili çözümler sunabildiğini görmek oldukça etkileyiciydi.

“Yetenek yönetimi projelerinin hayatta kalabilmeleri, sağlıklı ve sürdürülebilir sonuçlar üretebilmeleri ancak ve ancak başarılı yazılımla ve teknik imkanlarla mümkün olabiliyor. Özellikle on-boarding, gelişim planlama ve off-boarding bağlamında çalışanla ilgili alınabilecek aksiyonlar entegre araçlarla mümkün olabiliyor. Bu nedenle efektif bir yetenek yönetimi aracı aslında bu tarz çalışmalara girmek isteyenler için ön koşul. Benzetmek gerekirse eğer yemek yemek için çatala kaşığa ihtiyaç duymak gibi.”

Bu hamle ile IBM’in İnsan Kaynakları dünyasına dair sunmakta olduğu çözümleri arttırabileceği ve artık stratejik olarak da bu pazarı önemsediğini söyleyebiliriz sanırım. Özellikle IBM’in son yıllardaki Global Survey sonuçlarında insan sermayesi (human capital) konusunun yarış ve rekabet anlamındaki stratejik önemi de IBM’i bu kulvara ve bu birleşmeye sürüklemiş olabilir.

Yine Kenexa’nın cloud tabanlı çözümleri ile sosyal medya ile entegre çözümler sunuyor olması aslında birleşmenin de yetenek yönetimi eksenli bir bakış ile yapıldığını gözler önüne seriyor. IBM bu hamlesiyle hem kullanıcı ihtiyaçlarını iyi analiz etmiş, başarılı, esnek ve sosyalleşmeye olanak sağlayan Kenexa ile bir değil aslında birkaç başarılı hamle yapmış oluyor.

Kenexa’nın sunduğu çözümlerin bir kısmını aşağıdaki görüntüden öğrenebilirsiniz.

Kenexa’nın Fortune 500’ün yarıdan fazlasına hizmet verdiğini ve beraberinde Fortune 100’ün %60’ının da IBM müşterisi olduğunu ifade edecek olursak IBM’in entegre iş çözümleri ve İnsan Kaynakları çözümleri sunmada amiral bir gemi yolunda gidebileceğinin de büyük bir göstergesi olduğu söylenebilir.

Ben açıkçası bu satın alma ile IBM’in gücüne güç katacağını, Kenexa ile başarılı bir ilerleme sağlayabileceğini düşünüyorum. Özellikle ülkemizde ve coğrafyamızda (EMEA, Southern Europe, Middle East..) yetenek yönetimi ile ilgili hali hazırdaki giriş seviyesinde bulunma durumunun birkaç adım daha üst sıralara çıkabilmesi ve kendisini geliştirmesi mümkün olabilir diye düşünüyorum. Assessment Center ve Yetenek Yönetimi ‘ni odağa aldığımızda da yine işin süreçler, kutular ve rollerden ziyade aslında dönüp dolaşıp insanı tanımak, analiz etmek ve doğru işe doğru kişiyi yerleştirmek olduğunu görüyoruz. Öyle değil mi?

Son olarak Kenexa’nın 21 ülkede faaliyet gösteren 2800 ‘ün üzerinde çalışanı olduğunu ve tam birleşmenin yıl sonuna doğru yapılabileceğini de ekleyelim. Bakalım ülkemizde de bu pazarda neler olacak? SAP ‘nin yakın zamanda Success Factors’ü hızlandırma çalışmasının yanı sıra IBM’den geriden gelen bir yarışçı olarak neler katabileceğini hep beraber göreceğiz. Özellikle “smarter” vurgusunu yapan IBM sanırım piyasayı şekillendirmeye kadar vardırabilir bu süreci.

Reklamlar

One thought on “Yetenek Savaşları’nda yeni güç! Kenexa artık IBM donanmasında!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s