Kindle ile kitap okuma macerası…

Bir önceki yazımda –ki kendisi şurada yer alır- belirttiğim üzere kitap okuma eylemini geleneksel formunun dışında gerçekleştirmeyi mümkün kılan maharetli cihazların gündemde yer ettiğini ifade etmiştim. Kindle ile başlayan keyifli yolculuğuma dair bazı şeyleri paylaşmıştım.

Hatırlatmak gerekirse, kolayca okuma, pratiklik, hafiflik, şarj ettiğin tarihi unutma, uzun ömürlülük, göz yormama, dev arşivi bünyesinde taşıma gibi özellikleri tam tabiriyle bir cep herkülü idi Kindle ve özellikle onun giriş seviyesi cihazı olan Kindle 4. Bu cihazın normal fiyatının 99$ olarak Amazon.com’da satışta olduğunu, sponsor reklamlı modelininse 79$ ile satışta olduğunu ifade etmk gerek. Sponsor reklamlı dediğimiz aslında kötü bir şey değil. Tam aksine çok güzel bir durum. İnternete bağlandığınızda amazon.com’da günlük/haftalık olarak hangi kitabın reklamı varsa afiş halde ekranınıza indiriyor o görseli ve cihazınızı kapattığınızda ana ekrana bu tanıtım reklamı geliyor. Aslında son derece stil durduğunu ve cihazı hoş gösterdiğini ifade etmeliyim. Hatta ve hatta yahu para problem değil, hangisini alayım diyenlere kesinlikle 79$’lık modelini tavsiye ederim.

Cihazla ilgili temel bazı soruları sorup-yanıtlamaya çalışayım.

Cihaz Türkiye’de satılıyor mu?

Evet, gittigidiyor ve sahibinden.com üzerinden getirip satan kişi/ler var, onlarla iletişime geçerek edinebilirsiniz. 80 dolarlık cihazı belli komisyonlar koyarak satmaktalar. Ee bu işin de bir ticareti ve döngüsü var sonuçta. 225 ile 275 tl arasında basit versiyonunu bulmanız mümkün.

Garanti durumu nedir?

Cihazın garantisi Türkiye’de yok. Yani bir servise götürüp bırakamazsınız. Ancak çeşitli sebep ve şekillerle arıza yaşayan kişilerin amazon’un inanılmaz kibar ve yardımsever müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek yardım aldıklarını hatta kullanıcı hatası olmayan durumlara dair cihazı birebir değişim yaptıklarını öğrendim. Bunu internette çeşitli sitelerden sizler de görebilir, okuyabilir, öğrenebilirsiniz. Bu konuda oldukça başarılı bir CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) olduğunu ifade etmeliyim. Bugüne kadar amazon.com’dan birkaç bin dolarlık alışveriş yaptım ve hepsinde memnuniyetim en üst düzeyde olmuştur. Bir parantez açayım hiçbir alışverişim Amerika’dan Türkiye’ye olmadı. Ben buradan alıp, Amerika’daki tanıdığıma göndermek suretiyle, tanıdığımın bagajı ile tedarik ettim tüm satın aldıklarımı – Ayakkabı, fotoğraf makines, mp3 player, kitap, nintendo, kıyafet ve bilimum başka şey)

Kindle kitap nasıl atılır, alınır, okunur vs?

Kindle’ınızı elinize aldınız, ilk açılışta sizden basit bir kurulumla e-mail tanımlanması isteniyor. Bu e-mail tanımlamanızı (-ki amazon.com’a üyelik mailinizle aynı olması gerek) yaptıktan sonra size özel bir @kindle.com uzantılı mail tanımlıyor.

Diyelim bir PDF okuyacaksınız yada bir e-kitap edindiniz. Bunu doğrudan kindle’a kablonuzla atabileceğiniz gibi tanımlamış olduğunuz e-posta adresinizden @kindle.com uzantılı hesabınıza maile ekleyerek yolladığınızda da işlem tamamlanmış oluyor. Yani bilgisayardan, kişisel mail hesabınınızdan kindle hesabınıza mail atıyorsunuz. Ardından Kindle’ın wi-fi özelliğini açıp, internete bağlanıp “senkronize et” diyorsunuz ve sizin sanal sunucunuzdan o doküman/kitap Kindle ‘a yükleniyor. Bu kadar basit evet.

Peki kişisel bir kitap değil de amazon.com’dan bir şeyler satın almak mümkün mü?

Kindle ile amazon.com ‘dan kitap almanız henüz amazon.com Türkiye ‘de faaliyet göstermediğinden doğrudan mümkün değil. Özellikle internete erişiminizi Türkiye’den gerçekleştirdiğiniz için sistem buna kısıt koyuyor. Ancak bunu aşmanız mümkün. Amazon.com’a erişip, hesap ayarlarınıza Amerika’dan bir adres girmenizle bu mümkün oluyor. Yani Amerika’da yaşadığınızı sanal olarak göstermeniz lazım. Bu bir atlatma metodu ve bir süre sonra Amazon.com size taşındınız mı? Amerika dışındasınız gibi bir mail atabiliyor. Bu durumda da seyahatte olduğunuzu e-posta ile iletip, durumu kotarabiliyorsunuz. Karışık geldiğinin farkındayım ama uygulama son derece basit ve müşteri ilişkileri birimi bu konuda son derece anlayışlı. Ben bu metodla şu an deneme yada full olarak kitap alımı yapabiliyorum. Kredi kartım da tanımlı olduğundan ötürü bir tık’la kitabı Kindle’a indirmeniz bir dakika sürüyor. Yani, kafanız karışmasın yada gözünüzde büyümesin iş J son derece kolay yani.

Amazon.com’da Türkçe eser var mı?

Sanırım yok, varsa da birkaç tanedir.

Teknik konulara bir es verip, cihazla ilgili şunları söylemek ve toparlamak gerek;

Avantajları

 • Hafifliği sayesinde taşıması çok kolay. standart bir kitaba göre çok daha hafif ve küçük olması gerçekten oldukça avantaj.
 • Normal kitabı okumaya göre daha rahat bir kullanım deneyimi oluyor. Kitabı iki elle tutmakla, katlamakla, sayfa çevirmekle uğraşmıyorsunuz. normal kitaba göre daha hızlı okunuyor. Sayfa çevirmek için çok güzel tasarlanmış olan kenardaki tuşlarla ileri geri gidiş mümkün.
 • İçine binlerce kitap sığıyor. 2 Gb hafızası var cihazın ve bir kitap 1,5 -2 ila 10 mb arasında. Bir arkadaşınızla muhabbet ederken aklınıza herhangi bir alıntı geldiği zaman 2 hafta önce bitirdiğiniz kitabın içinde arama yapıp o cümleyi gösterebiliyorsunuz.  Okuduğunuz tüm kitaplar ve tüm notlarınız sizinle birlikte her yere geliyor böylelikle. Notlarınızı “My Clippings” adlı bir dosyada tutuyor ki bu da eşsiz bir deneyim.
 • En önemli özelliklerden birisi ise iPhone, iPad vb akıllı cihazlarda çokça karşılaşılan güneş altında ekran parlama yapmaması çok olumlu bir özellik. Aksine çok daha güzel okunur hale geliyor.
 • gözleri asla yormuyor, saatlerce rahatlıkla okunabiliyor.
 • Pek çok ücretsiz kitap bulmak mümkün. Özellikle de klasikleri ücretsiz ve yasal olarak indirebilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Her yere bu aleti taşıdığınız için kitaplarınız hızlıca bitiyor. Eğer aradığınız kitapların ücretsiz versiyonlarını bulamıyorsanız sizi biraz zorlayabilir ama piyasa fiyatlarına göre ekonomik olması aslında yine size avantaj ve kar sağlar. Sürekli bir şeyler okuyasınız geliyor. Alışkanlık kazandırması bence en önemli özelliklerinden birisi.
 • Loş ışıkta okunması normal bir kitaba göre daha zor. Çünkü kitap gibi, dışardan gelen ışığa muhtaç, arkadan bir aydınlatma yok.
 • Kayıp olması halinde maliyet açısından size normal bir kitap kaybetmekten daha fazla üzüntü verir ama bu cep telefonu vs için de geçerli bir durum değil mi? 🙂

Netice itibariyle, avantajları dezavantajlarına göre çok daha fazla. En geleneksel kitap okuruna dahi kendini sevdirmeye muktedir bu alet. Elinize alıp kullanım kolaylığının bir kez tadına varınca “kitap kokusu” gibi nostaljik argümanlar aklınıza bile gelmiyor.
Benim için en önemli özelliği yitirdiğim bir davranışı canlandırması ve alışkanlığa dönüştürme becerisi.

Serdar Kuzuloğlu’nun da dediği gibi, “tabletler isviçre çakısı ise e-kitap okuyucusu Samurai kılıcıdır.”

Bu söz birçok şeyi aslında çok iyi özetliyor.

Peki her şey iyi güzel de, ben yerli bir kaynaktan Türkçe bir eser almak istersem ne yapmam lazım? Burada!

Reklamlar

“Kindle ile kitap okuma macerası…” için 19 yorum

 1. merhaba.. kendi yazdığımız yazıları pdf. formatı yapıp kindle attığımızda açılıyor mu..yoksa illa amazondan mı indirmemiz gerekiyor..şimdiden teşekkürler

 2. uzun zamandır kullanıyordum kindle ımı ancak bir kaç gün önce reset device dedim ve şu anda attığım kitapları görmüyor. ne yapabilirim

  1. Amazon’daki hesabınızda tutuyorsa oradan geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Amazon.com’da değil de cihazda ise format atmışsınız gibi anlıyorum ki geri gelmez kitaplar tekrar atmalısınız.

 3. Merhaba ben bir Teknoloji özürlüyüm yardımcı olursanız çok sevinirim. 2 hafta önce sevgilisi ablama kindle 4 almış. Ama ablam zerre kitap okumaz. Ben tam aksine ne bulsam okurum. Uzun yalvarışlarım sonucunda kindle 4 benim oldu. Hemen pc’ye bağladım birkaç kitap ve ekran koruycu indirdim. Ekran koryucuları google görsellere kindle screenaver yazarak buldum. Hoşuma gidenleri resmi farklı kaydet diyerek indirdim. Hepsi siyah beyaz. Hd görüntü falan değil. Neyse kopyala dedim kindleın içine girip screensavers klasörüne yapıştırdım. Ama ablamdan aldığımda var olan ekrankoryucular açılıyordu benimkiler ekrana gelmiyor bir türlü. Daha sonra bir beyin fırtınası yaptım sayısız saçma düşüncelerden sonra çözümü screensavers klasöründeki ekrankoruyucuların hepsinin adını 1,2,3 falan diye değiştirmekte buldum. ( Ohaaa ne alaka dediğinizi duyar gibi oldum. Teknoloji özürlü olduğumu söyledim. Ayrıca saat çok geçti beynim yorulmuştu. Yoksa isviçreli bilim adamları gibi çalışır beynim :))bütün ekran koruyucuların isimlerini değiştirdim bu sefer ne benimkiler ne ablamınkiler açılıyor. Ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen ??

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Çok uzun uzun yazmışsınız ama cevabı çok kısa ve net aslında benim için. Ekran koruyucu diye bir şey yok ki Kindle’da.
   Sorunuzun kitap yada formatlarla ilgili olmasını beklerdim ama ekran görüntüleri ile ilgili sorunuz gelmiş.

   Kindle’a niye ekran görüntüsü atmaya uğraştınız onu da anlayamadım. Temelde 2 farklı Kindle 4 var. Otomatik reklamlı ve reklamsız. Reklamsız ise sizin model ekran görüntüsü olarak reklamlar yer almaz. Ama reklamlı modelse cihazı kapattığınızda en son yüklediği kitap kapağı yada reklamı ekran görüntüsü olarak koyuyor ekrana. Yani cihaz kapalıyken ekranda görüntü çıkıyor yani herhangi bir ekran koruyucu durumu yok.

   Özetle, Kindle’da ekran koruyucu diye bir şey yok. Niye böyle bir şeye kalkıştınız bu da garip bence. Cihazınız yalnızca kitap okuma fonksiyonu var Kindle’ın ve bu işte uzmanlaşmış bir cihaz. HD görüntü falan beklemeniz baştan yanlış.
   Cihaz fabrika çıkışı reklamlı model ise kapayınca ekran görüntüsü çıkar, değilse çıkmaz.

   İyi kullanımlar

 4. Merhabalar ben bir öğrenciyim ve oldukça çok sayıda notlarım oluyor hem de sık sık notlar edinmem gerekiyor. Haliyle bütün notlarım PDF formatında ancak duyduğum göre amazon kindle’nin 6 inçlik olan modellerinde sıkıntı yaratabiliyor. PDF formatı hem okunabilirlik açısından hem dil desteği açısından sorunlar yaşanıyor mu? Teşekkürler…

  1. PDF formatı düzen ve kurgu açısından bozukluk olabiliyor. PDF tüketimi için iPad kullanıyorum şahsen. Daha etkili oluyor.

 5. Merhaba ben migrosta bir kındle gördüm 300 den fazla fiyatı çok istiyorum sizce almalımıyım yoksa başka nerden edinebilirim?

 6. kindle almak istiyorum.hangi modelini almalıyım önerir siniz.istanbul bilişimden almayı düşünüyorum.veya alabileceğimi farklı bir er önerir misiniz.

  1. Basit modeli iyidir. Küçük versiyonu iyidir. Büyük almanıza gerek yok. Ekran büyüklüğü aynı zaten. Yeni Paperwhite öneririm. Akşam yatağınızda, otobüste falan ışığı ile okumayı kolaylaştırıyor hem. Dokunmatik olması da avantaj sağlıyor. Sahibinden.com’a falan da bakabilirsiniz. Alıp – satan olacaktır.

 7. İyigünler Sezai Bey,
  Ben telefonuma “ibooks” yükledim ancak oradan satın alacağım Almanca bir kitabı “kindle”a yükleme şansım olur mu acaba?
  Cevabınıza şimdiden teşekkürler… Didem

 8. merhaba ben kindle hakkında bir afiş hazırlıyorum afişi sunacağım kişiler kindle hakkında bi bilgileri yok onlara daha etkili bir tanıtım yapman için bana bir öneride buluna bilir misiniz cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekür

 9. herşey çalıştı çok teşekkür ederim yalnız EPUB DRM Removal programı 1 ay ücretsiz sonra ne yapacağız bilgilendirirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s