Yetenekli Kişiler İlham Verir !

Psikolog olmamdan ötürü en sık maruz kaldığım soru şu : ” İnsanlara bakıp, onları analiz ediyor musun?

Bu soruya verdiğim yanıt aslında başlı başına bir yazı konusu ama tam da bu noktada şunu söyleyebilirim ki ” seçici geçirgen bir tarzım var“. Yani bazen analiz ediyor, derinlemesine bakmaya çalışırken bazense bunu yapmıyorum. Zaten hayatın tamamını bu doğrultuda yaşamak delirtici bir etki yaratır ve artık içinden çıkılması zor bir hal alır.

Aslında psikolojik olarak olmasa da insanları otomatik olarak belli kutu/kategorizasyonlara yerleştirmeyi her birimiz yapıyoruz. Kimisi buna beğendiği insan tipi diyor ve bunun içerisini farklı kategorik yapılarla dolduruyor. Bilgi birikimi, tip, espri anlayışı, iletişim becerisi, meslektaş, memleket vs vs… Bu ve bir dizi unsur insanları kendimize yakın yada uzak, beğenme yada beğenmeme eksenlerinde bir pozisyona yerleştiriyor aslında. Endişe etmeyin, bilinçdışı’mız bunu otomatik yapıyor. İradi etkisi de var ama genelde bilinçdışı ipleri oynatıyor yukarıdan 🙂

Yüksek lisanstan bu yana insanlara dair bakış açımda bir farklılık var aslında. Üniversite 3. sınıftan 4. sınıfa geçtiğim yaz tatilini Amerika’da geçirmenin verdiği bir etki. O gün bugündür insanların beni ne kadar etkiledikleri, etkileyebildiklerini düşünüyor, bunu analiz ediyor, bunu tartıyorum. Burada benim için en önemli anahtar kelime “ilham”. Evet, tanıştığım kişilerin ne kadar ilham verici olduklarına bakıyorum. 21 yaşımdan beri bunu yapıyorum ve “ilham verici” bu kişilerin sayısı benim için çok fazla değil.

Nitekim dünyada da ilham verici insanların sayısını nesli tükenen Panda’lar ile yakın tutabileceğimizi düşünüyorum.

İşte tam da bu noktada TED ‘i, (Technology, Entertainment and Design) çok anlamlı ve mühim bir noktaya koyuyorum. Detay için ve hala duymadım o ne ki diyenler için şöyle. 

Evet, ilham veren insanların sayısı gün geçtikçe azalmakta. Nitelikli, anlamlı, farklı ve sizi harekete geçirme yönünde motive eden, güdüleyen, içinizi kıpırdatan ve kanınızı kaynatıp nabzınızı yükselten kişilerden bahsediyorum. (Son kelimeler sevgili modunda oldu ama idare edin..) Son aylarda tanıdığım bu isimlerden birini paylaşmak istiyorum. Prof. Dr. Erhan ERKUT

Kendisi hakkında ekşi sözlükte yazılanlara da bakmanızı öneriyorum şiddetle. O da burada .

Kendisini yaz aylarında twitter’daki paylaşımları ile tanıdım. Ancak en mühim olanı 14 Eylül 2012 tarihinde Sabancı Müzesi’nde “the Seed” salonunda şirketim Vodafone’un ana sponsorluğunda gerçekleşen Dijital İK Zirvesi’ndeki sunumu ile tüm konuşmacıları bence bir kenara bırakan Erhan Hoca için bir parantez açmak gerekliliğini hissettim.

Yaklaşık 1 aydır her gün olmasa da haftada bir elime alarak Steve Jobs’ın biyografisini okuyorum. Erhan hocada da Steve Jobs’ta olduğu gibi bir damar olduğunu hatta “Aç kal, budala kal” mottosuna yakın bir tarzı olduğunu düşünüyorum. Erhan hocanın paylaşımını dinledikten sonra Youtube’a eklenmiş olan Rektöre Sorun programlarındaki videolarını izledim. Hatta geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Başarısızlık Zirvesi videolarını izledim.

Dijital İK Zirvesi’nde çokça sunum yapıldı, pek çok sahne alan ünlü isim oldu. Daha önce 2 kere katıldığım Türkiye’deki TEDx etkinliklerinin formatına göre yapılmıştı Dijital İK. Yani farklı bir salon anlayışı, farklı bir konsept, abartı olmayan, samimi ama profesyonel duruş ve 18-20 dakikalık sunumlar. Hakikaten bu konseptin tutacağını ve daha pek çok etkinlikte TED ‘in başlatmış olduğu tecrübeli kişilerin sahne aldığı, tecrübelerin ilham verici şekilde paylaşıldığı ve süre olarak da dinleyicileri sıkmadan paylaşılmasını önemseyen bir tarzın daha da kabul göreceğini düşünüyorum. Etkinlikle ilgili parantezi kapatıp Erhan Hoca ile ilgili paylaşıma devam edeyim.

Boğaziçi mezunu, yurtdışında uzun yıllar bulunmuş, Bilkent’te dekanlık yapmış, merdivenlerden bisikletle inebilecek sıradışılıkta ve uzun zamandır da Hüsnü Özyeğin’in üniversitesi olan Özyeğin Üniversitesi’nde Rektör’lük yapıyor Erhan hoca. Youtube’daki videolarına bakarsınız zaten. Aşırı samimi, net, açık sözlü ve kitabın ortasından okuyan birisi olduğunu söyleyebilirim sanırım.

Katılmış olduğum İK Zirvesi’nde en beğendiğim, farklı olan, bir sözü, bir söylemi olan sunum yapan Erhan Hoca’nın sunumuna dair epeyce şeyler yazmak istiyordum ancak zaten yüklenmiş olduğunu farkettim Youtube’a. Haliyle laf kalabalığı yapmaktansa orada bulunan, bulunmayan herkesin izlemesini tavsiye ediyorum.İK’nın ve aslında yine Erhan hocanın değişiyle “yatırımlarla kalkınma olmaz, insan kaynağı ile kalkınma olur” düsturundan hareketle Yetenek Yönetimi konusuna farklı bir bakışı kendisinden alabileceksiniz. Daha çok Erhan hoca gibi hocalara, idarecilere, İKcılara ihtiyaç var bence. Uzun uzun, aynı şeyleri tekrarlayan paylaşımlardan ziyade gerçek durumları aktaran ve negatif durumları da korkmadan ifade edebilecek kişilere ihtiyaç var.

Genellikle bir insight ile paylaşım yapılmasını savunuyorum. Erhan hocanın sunumu kesinlikle bir TEDx sunumu tadındaydı. Öyle ki önümüzdeki sene 2013 TEDx ‘te sahne alabileceğini düşünüyorum. Ülkemizin lise ve üniversite gençliğine dair tespitleri son derece yerinde ve doğru. Uzun bir konuşma olsaydı önemli kısımlarını buraya alıntılamayı düşünebilirdim ama zaten 20 dakikalık bu sunumu izlemenizi rica edeceğim.

Ve aslında buradan hareketle hem etrafınızdaki tüm gençleri hocamızın belirttiği doğrultuda “aslında” ikaz etmenizi, yönlendirmenizi tavsiye ediyorum. Bir şeylere zorlanmadıkça gelişimin gelmeyeceği ve bir neslin ciddi ciddi sıkıntılarla boğuşacağını ve bunun hepimize zararının olacağını düşünüyorum.

Bir de Erhan hoca gibi paylaşımcı, yardımsever, yönlendirici ve ezberbozan isimlerin çoğalması temennisiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s