Neden Psikoloji? Psikoloji niye bu kadar ilgi çekiyor?

pic_psychology_degree

Psikoloji her ne kadar dünyada 100 yılı geride bırakan bir bilim dalı olsa da Türkiye’de hala daha birçok ön yargı bulunmakta mesleğe karşı. Türkiye’de keskin bir dönüşü Marmara’daki 99 depremi ile yaşadığımızı söyleyebiliriz. Deprem sonrasında psikolojik destek görenlerin sayısı çoğalırken, meslek olarak psikolojiye yönelenlerin sayısı da ciddi artış gösterdi. Bunu üniversitelerdeki (özel üniversiteler başta olmak üzere) psikoloji bölümünün artması takip etti.

Özellikle şuradaki yazımda da görebileceğiniz üzere 2-3 yıldır her hafta düzenli olarak Psikoloji ile ilgili, psikoloji okumayla ilgili gelen sorulara yanıt vermeye çalışıyorum.

Toplumun psikoloji ile barışması, algının pozitife dönüşü ile birlikte günümüzdeki Psikoloji mezunlarının birçok farklı alanda iş bulabildikleri bir gerçek. Bu nedenle artan puanlar ve niş bir alan olarak faaliyet gösterdiği de aşikar.

Peki neden? Psikolojinin dayanılmaz çekiciliğinin arka planında ne yatıyor? Herkesin merakla baktığı, ilgilendiği, üzerine bol bol konuşmalar ve kitapların basıldığı günümüzde bu alan neden bu kadar ilgi topluyor?

 • Merak.. Hem kişinin kendisine hem de etrafa yönelik.. düşünceye, duygulara, hayata, çevreye yönelik de bir dizi keşfin psikoloji ile mümkün olacağı düşünülüyor. Özellikle burada ruh, psikoloji ve davranışlara ilişkin keşif arzusu söz konusu. Tabii burada 4 yıllık lisans eğitimi hatta 2 yıllık yüksek lisansın bile çevreyi anlama ve anlamlandırma için yeterli donanımı sağlamadığını ifade etmek gerek yeri gelmişken.
 • Başarı… Psikolojinin sunduğu önemli bilgiler ve üzerine edinilen tecrübelerle çok az insanın edinebileceği bir beceri, özellik ve başarı sahibi olunmuş oluyor. Yani toplumda psikolog unvanını bir şekilde aldıktan sonra aslında zor durumda olana, ihtiyacı olana yardım elini uzatmak.. İşte tüm bunlar bu başarıyı, bu gücü elde etmek adına psikolojiye doğru bir akımı oluşturan bir başka etmen.
 • Keşif…Tecrübelerime baktığımda özellikle psikoloji bilgisi ile birlikte insanların özelinin, gizil olanın yani mahremiyetinin daha kolay ve hızlıca öğrenilebileceği, insanın davranışlarının arka planında yattığı düşünülen mekaniğin deşifre edilerek, anlaşılabileceği. Yani insan denilen kasanın şifresinin elde edilebileceğine yönelik bir algı var. Dolayısıyla bu alana ciddi bir merak ve yöneliş sergileyenlerin aslında kendilerine yönelik bir merak, anlamlandırma ve aydınlatma çabasında olduklarını da ifade etmek mümkün.
 • Trend… Popüler kültürde çokça yer alan bu alanın meşhur olmasının da çekiciliğine katkıda bulunduğu aşikar.
 • Hayranlık… Psikoloji ile ilgilenenlerin başarılı, saygı gören ve genellikle insanlar tarafından ilgi-alaka gören kişiler olması kuşkusuz bölüme yönelik eğilimin de bir göstergesi. Psikoloji mezunu olmanın karizmatikliği dikkat çekici bir unsur.
 • Kapsamlılık… Psikoloji her ne kadar “psikolog” algısını ve “terapist” mesleğini çağrıştırıyor olsa da reklamcılıktan insan kaynaklarına, okul öncesi, ilk öğrenim ve lise’den tutun da eğitimciliğin birçok alanına kadar çok şapkalı olunabilecek bir disiplin olması psikolojinin cazibe noktalarından bir diğeridir. Öyle ki hukuktan satışa kadar geniş bir alanda izdüşümlerini görmek mümkün
 • İş Garantisi… Bu kadar kapsamlı olan bir alanın da gerek kamu gerekse de özel sektörde birçok iş fırsatı sunduğu, mezunlarının (kendini yetiştirmişlerse) kolaylıkla iş kapılarını açabildiğini de ifade edebiliriz.

 

Reklamlar

“Neden Psikoloji? Psikoloji niye bu kadar ilgi çekiyor?” için 24 yorum

 1. Son yıllarda psikolojiye bakış açısı oldukça değişti.Eskiden sadece ‘deli’lerin başvurduğu bir alanken şimdi hemen hemen herkesin başvurduğu,bunu itiraf etmekten çekinmediği bir dönemdeyiz.’Psikolojik yardım alan’ yada ‘ilaç kullanan’ kişi sayısının artması,erişim kolaylığından mı,ihtiyaca binayen mi karar vermek güç.Mevcut düzenin/yaşam tarzının insanları daha çıkmaza sürüklediği iddaa edilebilir mi?Cevap ne olursa olsun psikolojinin kişinin kendini tanımasında ve olanları anlamlandırmasında yeri çok büyük.Merak en kuvvetli motivasyonlardan biri olsa gerek diye düşünüyorum (bkz.insanların ilgisini çekmek istiyorsan,onlara kendilerinden bahset).’karizmatik’ olduklarını düşündüğümü farketmemiştim ama dolanmış bir yumağı çözebileceklerini,insanı,iç dinamiğini anlayıp kavradıklarını varsaymak gerçekten onları karizmatik yapıyormuş:) Ben psikolojiyi ‘sorunları küçülten,farkındalığı artıran,kişiler arası iletişimi daha sorunsuz/sağlıklı kılan’ bir bilim dalı olarak görüyorum.’Ben merkezci’ bir sistemde daha ‘duyarlı,empati yapabilen,içgörü sahibi’ bireyler yetişebilmesi için okul müfredatına da dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum.Psikologlar iyi ki varlar 😉 Eline sağlık,güzel yazı olmuş..

  1. Söylediklerinize katılıyorum Ahsen. Çok teşekkürler güzel yorumların ve paylaşımın için.
   Karizma ayrıca bir güzel tarafı tabii. Okul müfredatı fikrine kocaman bir alkış! Umarım, inşallah..

 2. Son yıllarda psikolojiye bakış açısı oldukça değişti.Eskiden sadece ‘deli’lerin başvurduğu bir alanken şimdi hemen hemen herkesin başvurduğu,bunu itiraf etmekten çekinmediği bir dönemdeyiz.’Psikolojik yardım alan’ yada ‘ilaç kullanan’ kişi sayısının artması,erişim kolaylığından mı,ihtiyaca binayen mi karar vermek güç.Mevcut düzenin/yaşam tarzının insanları daha çıkmaza sürüklediği iddaa edilebilir mi?Cevap ne olursa olsun psikolojinin kişinin kendini tanımasında ve olanları anlamlandırmasında yeri çok büyük.Merak/keşif en kuvvetli motivasyonları olsa gerek diye düşünüyorum (bkz.insanların ilgisini çekmek istiyorsan,onlara kendilerinden bahset).’Karizmatik’ olduklarını düşündüğümü farketmemiştim ama dolanmış bir yumağı çözebileceklerini,insanı,iç dinamiğini anlayıp kavradıklarını varsaymak gerçekten onları karizmatik yapıyormuş:) Ben psikolojiyi ‘sorunları küçülten,farkındalığı artıran,kişiler arası iletişimi daha sorunsuz/sağlıklı kılan’ bir bilim dalı olarak görüyorum.’Ben merkezci’ bir sistemde daha ‘duyarlı,empati yapabilen,içgörü sahibi’ bireyler yetişebilmesi için okul müfredatına da dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum.Psikologlar iyi ki varlar 😉 Eline sağlık,güzel yazı olmuş..

 3. tercihlere çok az kaldı ve arada kaldım denebilir.psikolojiyi istiyorum aslında ama puan hukuka da tutuyor.birçok kişi hukuk oku dedi.kararsız hissediyorum.maaş konusunda çok aklımı çeldiler sonuçta bütün sene sınava çalıştım babam mühendis 2.500 alıyor ve hani psikolog 1600-2000 falan diye okudum.ya çok kararsız kaldım yani ben aslında akademisyen olmak istiyordum bana hukukta ol falan diyorlar.işte maaşı çok düşük geldi avukatlar daha ççok alıyor ama benim aklım gene psikolojide.offffffffffff

  1. Avukatlık daha çok alıyor derken? Psikolog az alıyor derken?
   Yeni mezunun alacağı rakam düşük olur.. Tecrübe kazandıkça para da artar. Şu anda ayda 100.000 TL kazanan Psikolog ‘da vardır.

   Maaşa göre bölüm seçilmez. Seçeceğin bölümün maaşı da değişken olur. Devlet Hastanesi ile özel hastaneleri bir tutamazsın mesela. Ya da Amerikan Hastanesi’ndeki Psikolog ile semt hastanesindeki aynı kazanmaz elbette.

   Puanın tutuyorsa, ne istiyorsanız, ne heyecan verici geliyorsa, hangi kulvar seni daha iyi geliştirecekse o alanda çalışmalısın.

  1. Bunlar kritik hesaplamalar. Rehberlik uzmanı değilim. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Uzmanlık alanım değil bu tercihler. Ben bölüm seçimine ilişkin paylaşımlarda bulunuyorum. Umarım olur.

  1. Türkçe tahmin ediyorum. En son Türkçe idi. Değişmemiştir. Bölümün web sayfasını incelediniz mi?

 4. yok öyle demek istemedim yani Hacettepenin Türkçe olmasından terddütteyim .özel bir yerde İngilizce okumak mı daha iyidir Hacettepede Türkçe okumak mı

 5. Merhaba. Ben bu sene tercihimi psikolojiden yana yaptım ve seçtiğim üniversiteler Koç ve Bilkent. Bu üniversitelerin psikoloji eğitimleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. İkisi de gayet iyi okullar. Koç daha uzun süredir mezun veriyor. İstanbul’da olması ayrı bir avantaj. Koç bence 1 adım daha önde.
   İyi okullar, iyi hocaları var..

 6. psikoloji öğrencisiyim adli psikoloji ve klinik psikoloji arasında kaldım,aslında üniversiteye başlamadan klinik’ti kararım fakat başladıktan sonra bu ikilemi yaşamaya başladım,üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans için iyi hocalara sahip üniversiteler hangisi ve adli’de ne kadar maaş alıyorlar.

  1. Maaş aralıklarını bilmiyorum, işlerin doğası farklı.
   İyi okulları yukarıda yazdım pek çok kez. Hacettepe, Okan, Ege, İstanbul, Boğaziçi, ODTÜ, Maltepe iyi okullar. Hoca sayısı çok.

   1. e peki adli yapmak istesem yüksek lisanstan sonra iş bulma imkanım nasıl olur klinikteki gibi mi yada daha zormu

   2. Adli Psikoloji’yi istemenize göre suç alanında çalışmak istiyorsunuz. Elbette kriminal olayların da psikolojik tarafı ile ilgili kadrolar var ama sayısal olarak klinikten daha azdır. Emniyet ve Mahkeme ve Adli Tıp gibi kurumlar dışında iş bulmanız pek olası değil sanırım.

 7. Sezai bey merhaba.2014 ygs-lys öğrencisiyim.amacım Ege Hacettepe Ankara ün.birinde psikoloji okuma(sıralamam hangisine uyarsa).bu bölümde spor ve sosyal yaşam için optimum düzeyde boş zaman var mı ? bu bölüm anladığım kadarıyla kendi geliştirmek için ideal bir bölüm.makale okumak kitap okumak ve bol bol staj yapmak bize faydalı olur mu ? ve bu bölümü okumanın en zor tarafı nedir?

  1. Zaman yaratırsınız, Tıp gibi bir bölüm değil.
   Dedikleriniz elbette yararlı olur. Ne zararı olabilir ki.
   İnsanı anlamak, çok çalışmak, detay düşünmek, kapsamlı düşünmek zor taraflarıdır. Çok konu var çünkü Psikoloji içinde.

 8. Merhaba Sezai Abi.Ben 16 yaşındayım ve inanın kendimi bildim bileli psikoloji bölümü okumak istiyorum.Ailemden fazla destek aldığımı da soyoeyemem… Zira kendileri psikoloji bölümünü bitirip herhangi bir işe girdiğimde hastalar tarafından darp edileceğimi ya da saçma sapan bir sürü şey ile karşılaşacağımı düşünüyorlar.Açıkçası ben bu tür ağır vakalarla psikiyatri bölümünün uğraştığını düşünüyorum.Çünkü psikiyatri; anormal insan davranışlarını, psikoloji; normal insan davranışlarını inceler diye biliyorum.Ve inanın ailemin kuşkuları yavaş yavaş benim de içimi kemirmeye başladı.Sizden istediğim ben psikoloji bölümünü bitirdiğimde yüksek lisans yapmadan direkt olarak hastanede çalışabilir miyim ? Bir de hastanede psikolog olarak görev alırsam bana ne tür vakalar gelir yani daha çok böyle küçük problemleri olan insanlar gelir değil mi ? 🙂

  1. Psikiyatri ve Psikoloji ayrımını doğru bilmiyorsun.
   Her ikisi de insan davranışlarını inceler. Biri tıbbi biri psikolojik boyutta ilerler.
   Ailenin kaygısı yersiz. Çok duyulan bir durum değil bu.
   Yüksek yapmadan direkt hastanede görev alamazsın, zira 4 yıl sonunda bir uzmanlığın olmayacak, genel bilgilerin olacak, hastane için yeterli değil.
   Danışanlarının kim olacağı, senin uzmanlık geliştirdiğin alanla ilgili. Küçük problem nedir sana göre? Depresyon küçük mü? Yeme bozukluğu? Kaygı-uyku bozukluğu?
   Kimi göreceğin hangi alanda uzmanlaşacağına bağlı.

 9. Yani ailemin kaygısı izledikleri bir haber yüzünden başladı.”Bir psikolog hastası tarafından seans sırasında silah ile öldürüldü” içerikli bir haber.Kesinlikle bu mesleği icra etmemi istemiyorlar.Ben de sürekli ” Hayır ben bu kadar ağır problemleri olan insanlar yerine daha çok depresyonda ya da gereksiz korkuları olan insanları konuşarak tedavi edeceğim ” diyorum.Ama sonra psikologluk bu kadar basit bir meslek olsaydı Türkiye’de çok daha fazla talep olurdu diye düşünüyorum.Ailemin bir de öğretmenlik yönünde bir eğilimleri var. “PDR oku rehber öğretmen ol” deyip duruyorlar.Ama ben okulda görev almak istemiyorum.Bir de hep düşündüğüm bir durum var. Diyelim ki ben hastanede psikolog olarak görev alıyorum.Ya şöyle bir atmosfer söz konusu olursa ; öyle bir hasta geldi ki ben onun sorununa yönelik hiçbir konuşma ya da herhangi bir tedavi yöntemi uygulayamıyorum daha doğrusu bilgisizim diyelim,o sırada ne yapacağımı bilememek de çok korkutuyor beni… Sizi gerçekten uzun uzun (belki de sizin için saçma sapan sorularımla) sıkmış olabilirim.Ama sizi uzun zamandır takip ediyorum ve tanımadığım insanlara verdiğiniz cevaplar bile beni rahatlatmaya yetiyor.Sizinle bire bir konuşma fırsatı yakaladığım için de kaptırıyorum kendimi,sorularım biraz uzun oluyor tekrar kusura bakmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s