İK’cı Nasıl Olunur? Kaç Tip İKcı vardır? – 1

HR_Pic_1Malzemeler

İKcı yani İnsan Kaynaklarcı (buraya bir trademark gelecek hatırlatın-patent neyim alayım) olmanın yolunu/metodunu anlatacağım. Tabii ki de aşkla şevkle olur ama İnsan Kaynakları Profesyoneli dediğin zaman Makine Mühendisi olan da Hukuk’tan kopup gelmişi de var. Fransızca Öğretmenliği’nden mezun olup İK piyasasına girmiş var. Fransa’nın çalışanlarla ilişkisi hep iyi olmuştur. (Sömürü düzeniyle ilgisi var mı bilemem – ahanda sosyal mesajı da verdim, şuraya bir tık atalım)

İKcı olmak için birbirinden farklı, zor, çetrefilli ve ömürden ömür yiyen koşullar olsa da temel seviyede bir bilgi ve yönlendirme ile başlamakta fayda var. Ben lisans mezuniyeti üzerinden bir kurgu düşündüm de neler olduğunu pozisyonladım. Ne mezunu, İK ile tepkimeye girdikten sonra kendine ne şekilde yer bulur‘u anlatayım istedim.

Hazırlanışı

Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler + İK

Joker Yetenek olarak anılabilir. İşe Alım’dan Endüstri İlişkileri’ne, İç İletişim’den Bordro’ya kadar birçok alanda çalışabilir. Hukukçu kadar olmasa da mevzuatlarla arası iyidir. Hatta bazı açılardan mevzuatı çok daha iyi bilebilir. Bi bilişte bilir. İş Kanunu’nun bilmem kaçıncı maddesini hiç beklenmedik zaman ve ortamlarda masaya yumruğu vururcasına çarpabilir. Etrafa ayar verilecekse “O iş öyle değil, yasa var” der. İzin konularında sık soru sorulsa da ille de çalışan ilişkilerinin hukuksal tarafında olacak diye de bir kural yokturdur. Aynı zamanda pratik İK uygulamalarına da ciddi derecede yakınsar. Zaten “bizim bölüm İK yahu” deyip “Ya ne olacağıdı biz biliyoruz bu işleri” ÇEKO mezunu arkadaşların sık argümanıdır. İç ve dış denetimlerin aranan ve formda elemanıdır. Cezaların önüne gerekirse bedenini set eder. Stajlarla bezeli bir eğitim hayatı ve sonunda ne olacağı 3 aşağı 5 yukarı belli olan bir kitledir bu arkadaşlar. Yön doğru, gidişat doğrudur. Düzdür, ileridir.

Santranç’taki KALE gibidir. Dümdüz gider, gitti mi de sağlam gider. Dosta güven, düşmana korku salar.

İşletme  + İK

Güçlü Yetenek olarak ifade edilebilir. ÇEKO mezunu gibidir, hatta bir tık daha ötededir. Zira İşletme mezunudur. Her şeyden anlar. Biraz anlar ama anlar. İşe Alım’dan Kariyer ve Performans dahil çok yere oynar. Bu nedenle At’a benzetmek mümkündür. Sağlı sollu ilerlemeler, geri gelmeler yapabilir. İşe alım tarafında pek çok arkadaş istihdam edilmekte. Hızlı karar alıp, ne istendiğini analiz edip pozisyon kapatma konularında iyi denilebilir bu arkadaşlar için. Özellikle fonksiyonlarla (line ile) yoğun ilişki kurması gerekiyorsa(Bkz. İlişki Kurmak)  İşletme mezunları ön plana çıkabilir. Üniversitede marketing’den finans’a kadar çok ders gördük biz “gizli mesajı” üzerinden kapatamayacağı pozisyon yokturdur gibi algılar. Şirketin resmini iyi çektiklerini düşündüklerinden ötürü hem iç müşterileri hem de dış müşterileri olan adaylara karşı yapıcı ve profesyonel(mesafeli) duruşu nedeniyle takdirle karşılanırlar. Tam bir İK’cı denilen tipler de bu arkadaşlardan olurlar. Yıllarca aynı rolde çalışanlar olmakla beraber, ara ara Kariyer ve Performans Yönetimi konularına paralel çekip, farklı yollardan geçenler de olmaktadır. 

Santranç’taki VEZİR’ e daha çok benzerler. Her yöne, her zaman, her ölçüde, her koşul ve şart altında yardırabilir. 647px-ChessSet

Endüstri Mühendisi + İK

Sağlam(Solid) Yetenek. Bi kere mühendislik var arka planda. Bu ne demek? Demek ki analitik düşünür, olayı detayda da bütünde de görebilir. Ve de sayılarla arası iyidir. Excel’i versek eline parçalarına söküp tekrar toplayabilir. Bir nevi sanayideki yılların ustası gibi. Güvenilirdir yani. İnsan Kaynaklarına kapağı atan bir Endüstri Mühendisi ‘nin işe alım gibi operasyonel düzeyde çalışmasından ise Performans Yönetimi, Organizasyon ve Süreç ( -ki yeni adı Organizasyonel Verimlilik – Effectiveness yani* uuu çok havalı) birimlerinde yer almalarına gönül daha bir razı olur. Performans sisteminden doldurmaları takip etmek, organizasyon için kutu çizmek gibi SAP ve Visio bilgisi dışında Excel’le de arasının iyi olması, bütçe konularından hızlıca anlaması tercih edilir. MBA yaparak tam bir Voltran olacaklarından ötürü Sağlam’dırlar. Birçok alanda net bir algı ve iş yapış biçimi olduğu için orta ve uzun vadede kariyer basamaklarını tırmanacağına kesin gözle bakılır. Sınıf arkadaşları tarafından “yazık etti kendine” denilen kişiler olurlar. Bu kişilerse fabrika ve üretim gibi yerlere giren arkadaşlarına “mavi yakayla uğraşıyorsunuz akşama kadar, esas size yazık, ben şirketime katkılar sunuyorum, beyaz yakalılarla muhatabım, verimlilik ve bütçe falan çalışıyorum” diyerek sağlı sollu kroşeler çakar.

Santranç’taki FİL gibidir, bir pozisyonda uzun uzun gidebilir, önü açıksa kaptırıp gider. Yakalayabilene aşkolsun. Vezir’liğe de yakınsar.

İletişim Fakültesi + İK

Dilbaz Yetenek. Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Basın-Yayın gibi alanlardan mezun olup, günümüz kurumsal hayatının dışarı bakan tarafı olduğunu ve bunun önemli olduğunu fark eden kimselerden bahsediyorum. Hoş, birçoğu kaderin çizmiş olduğu denklemle kendilerini İnsan Kaynakları alanında bulsa da role girdikten sonra(yani pozisyonda yer bulunca) o rol için doğmuş insanlar oluverirler. Hem İnsan Kaynaklarının tepe yöneticisinin hem de CEO’nun sesi olmak gibi kritik ama son derece kritik bir rol taşırlar. İç İletişim dediğimiz pozisyonda iletişim mecraları, metodları, usul ve uslupları üzerine deneyimine deneyim katarken şirket için pikniklerden Dragon Festivallerine, spor yarışlarından çalışan çocuklarıyla etkinlik yapmaya kadar pek çok alanda çalışabilirler. Bazen kurumsal ilişkilerle karışır görev tanımı. Hatta çoğu zaman karışır. Sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler ve sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunmaya, şirketi temsil etmeye kadar pek çok alanda görev alan “ben olmasam kimseye bir şey anlatılamaz burada” diyerekten “işim iletişim” diyerek yoluna devam eden arkadaşlarımızdır. Kurumsal mailler, doğum günü kutlamaları ve İK’nın – corportate language’ını ” yani tone of voice’unu set eden, iletişim elçileridir.

Santraç’taki PİYON ‘lardandır. Kısa ve net adımlar atar, hem güven verir hem de ortalığı karıştırabilir. Kolay yem olabilir ama iyi kullanılırsa çok verimlidirler.

 

İnsan Kaynakları rol ve figürlerinin nasıl oluştuğu, geçmişlerinin ne olabildiği ve gelecekteki potansiyel İK üyelerine yardımcı olmak adına yazdığım(yalanın bu kadarı) bu yazının devamı gelecek 🙂

 

Reklamlar

One thought on “İK’cı Nasıl Olunur? Kaç Tip İKcı vardır? – 1”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s