İKcı Nasıl Olunur? Kaç Tip İKcı vardır? – 2

Previously on İKcı Nasıl Olunur? — >

Mezuniyet’ten sonra kaderin cilvesi yada tokadı yada lütfu ile (artık ne derseniz siz ona) İnsan Kaynakları departmanlarındaki kübiklerden birinde bel desteği olmayan ama kollarını dayayabildiği bir koltukta hayatını idame ettiren profesyonellerin neler yapıp ettiklerine dair belgeselimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Dictionary Definition of Psychology

Psikoloji + İK

Kritik Yetenek. Edebiyat fakültesinin Psikoloji bölümünü bitiren arkadaşlarımızın İnsan Kaynakları’nda yer alması fikri çok değil 5 – 10 yıl önce absürt olarak görülürdü. Psikoloji mezunun “literally” Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanına yönelmesinin 2 anlamı olabilirdi; ya Boğaziçi İşletme olmamış, içinde bir İşletme aşkı var, o nedenle bu kulvara girmek istiyor ya da kafası basmıyor “yazık” Psikolog olamayacak, bari şirkette düzgün bir pozisyonda köşe kapayım derdinde olduğu düşünülürdü. Psikoloji mezunu olup İK’da yer almak isteyenlere dair bu çağ dışı zihniyetin ; motivasyonun satın alınamayan, bağlılığın ilahi olarak indirilmediği ve yeteneği yönetmenin 3 kuruş fazla verir hallederiz’den çok daha fazlası olduğunu anlamaları çok uzun sürmedi neyse ki.

Psikoloji’yi bitirip üzerine İK’yı hafif ateşte soslayan kişiler; genelde İşe alımda, eğitimde, yetenek yönetiminde ve performans yönetimi ile çalışan bağlılığı konularında çalışan kişiler olabilmekte. Yönetici gelişim programları, koçluk programları ile ölçme ve değerlendirme sistemlerinin uygulanmasında aktif rol aldıklarını görebiliriz. Psikoloji geçmişinin İnsan Kaynakları’ndaki kredibilitesi yüksektir, söyledikleri değer bulur, insana dair daha doğru ve daha fazla konuşması organizasyonun lehinedir.

Kişilere dair kritik yorumlarda bulunmak, güçlü ve gelişim alanlarına ilişkin değerlendirici ekipte yer almak, işe alınacak yeteneklerin kimler olacağında önemli bir filtre görevi görmek açısından mühimdir. Bağlılık, motivasyon ve değerlendirme tarzları ile ilgili kendisine yatırım yapan bir Psikoloji mezunu İK’cının önünün açık olduğunu söylemek mümkündür, gelecekteki üst düzey roller için biraz MBA yada finans bilgisi kariyer basamaklarında ekstra avantaj sağlayacaktır.

Satranç’ta AT gibidir. Farklı hareket eder, görece kısa ama farklı alternatiflerle pek çok yere hareket kabiliyeti taşımaktadırlar. Gelecekleri açık, bahtları aydınlıktır. (bu kısım eser miktarda torpil taşımaktadır :p )

647px-ChessSet

Siyasal Bilgiler Fakültesi (Uluslarası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi) + İK

Resmi Yetenek. Bu grupta yer alan kişilerin KPSS alerjisi yada kurumsal hayat merakı ile savrulduğu iddiası genel olarak hakim görüştür. Ülkemizin her yıl gerekenden çok fazla mezun verdiği bu fakültemizden mezun olan arkadaşlarımızın İnsan Kaynakları ile yolu kimi zaman kesişir. Aldıkları roller ise çok çeşitli olabiliyor. Kamu Yönetimi gibi yerlerden mezun kişiler Çalışma İlişkileri, Endüstriyel İlişkiler gibi alanlarda karşımıza çıkmakla birlikte ücretçi de gördüm, işe alımcı da, eğitimde çalışanı da gördüm, eğitmenlik yapanı da.

Mevzuat konularında, devletle ilişkiler konusunda mahir görülürler ama İK’nın janjanlı alanlarına ya da söz söylenecek makamlara gelme konusunda piyasa şirketlerindeki ömrü pek uzun sayılmazlar. KPSS ile devlet mi, kurumsal bir şirkette daha nezih bir ortamda farklı bir iş mi sorusunda duygusal davrananların tercih patikasında İKcı olmuş kişilerdir. Kendini geliştirmesi en çok beklenen gruptaki profesyonellerdir.

Satranç’taki PİYON grubunda yer alırlar denilebilir, değerli bir dizi ekibin önemli bir parçasıdır. 

Sosyoloji + İK

İlginç Yetenek. Günümüzün en sosyal toplulukları nerede, iş dünyasında. Zamanımızın çoğunu nerede geçiriyoruz iş’te. En çok sıkıntıyı ve mutluluğu nerede yaşıyoruz , çalışırken. E o zaman ben de orada olmalıyım’dan yola çıkan ve topluluğu ilgilendiren olaylar benim olayımdır diyen cengaverlerin İnsan Kaynakları’nda pozisyon alması ile açıklayabileceğimiz kişilerdir. İnsan Kaynakları içerisinde Psikoloji mezunlarına yakınsamaya çalışan ancak İşletme’cilerle benzer bir kulvarda pozisyonlar kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Ağırlıklı İşe Alım grubunda ve Performans-Kariyer yönetimi gibi konularda rol alırlar, iletişimi başarılı olan kişilerin eğitim departmanlarında eğitim ihtiyaç analizinden başlayıp, firmalarla toplantı salonları ve otel lobilerinde “selam, naber, yönetici geliştirme programındayız” nidalarını attıkları görülür.

Santanç’taki KALE gibi oldukları söylenebilir. Güçlüdürler, ciddi uzmanlık kazanıp o yolda kritik bir yetenek haline gelirler. İnsan Kaynakları’nda daha fazla görmek istediğimiz kişilerdendir.

hrisMatematik&İktisat + İK

“Data is new oil.” Her ne kadar bu motto Big Data konusuyla gündemimize geldiyse de uzun zamandır aslında epeyce bir süredir matematikle arası iyi olanlara İnsan Kaynakları’nın kapısı hep açık olmuştur. SPSS’i bilen(ne işe yarayacaksa) , Excel’de pivot, düşeyara falan değil, macrolarla formüllerle künde attıracak kadar bilen, database kurup çalıştıracakmışçasına Access ile Excel evliliğinden haberdar kişiler İK’da her zaman mumla aranmıştır. Bu konularda kendini geliştirmiş tüm er ve erbaşların pardon kadın ve erkeklerin İK’dan yiyecek ekmeği olur. Bu bugün ücret olur yarın performans.. bir de bakmışsın 2000 kişiye 360 Yetkinlik Değerlendirme yapmışsın oradaki verilerin güvenilirlik ve geçerlilik düzeyini incelemektesin. Bu nedenle sayısal bölümlerden mezun olmuş kişiler İnsan Kaynaklarının sözel alanına göre fark yarattıkları için Performans ve Ücret Yönetimi bölümlerinde rahatlıkla konumlanabilir, kariyerlerini dizayn edebilirler.

Santranç’taki AT gibidirler. Kısa adımlar atar gözükse de data’dan yorum ve akıl üretebildiği her bir projede, her bir yılda bonusları toparlar, bir de üzerine etkili sunumlar hazırlıyorsa İK’nın Tepe Yöneticisinin gözüne girer ve bir daha da çıkmaz.

Şüphesiz ki pek çok bölümden mezun kişiler İnsan Kaynakları’nda görev alabiliyor, ben kendimce bu şekilde toparladım.

Yeni yeni mezun olup İnsan Kaynakları’nı düşünen, nerelerde görev alabileceğini merak eden kişilere umarım yol gösterir. Sorular için aşağıya yorum bırakabilirsiniz..

Reklamlar

One thought on “İKcı Nasıl Olunur? Kaç Tip İKcı vardır? – 2”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s