KİMSİN SEN?

Sezai KayaogluÖzet

İnsan Kaynakları ve ağırlıklı olarak Yetenek yönetimi konusunda uzmanlığı bulunan Kayaoğlu, performans yönetimi, kariyer yönetimi, 360° değerlendirme, işe alım, değerlendirme merkezi uygulamaları, yedekleme planları, genç yetenek programları, İK bilgi sistemleri, çalışan bağlılığı ile eğitim yönetimi konularında deneyim sahibidir. Hay Group’ta Müdür Danışman olarak görev yapmaktadır.

Uzmanlık Alanı        

Ulusal ve çok uluslu firmalarda  İnsan Kaynakları ekiplerinde yer alarak, birbirinden farklı pek çok projenin oluşturulmasında ve uygulamasında rol almıştır. Sabit ve mobil iletişim şirketlerinde yetenek yönetimi, performans yönetimi, dahiliyet ve çeşitlilik çalışmaları, yetkinlik değerlendirme ile eğitim ve gelişim süreçlerinin yapılandırılmasında rol almıştır.

İnsan Kaynakları alanında İşe alım, kariyer, performans ve yetenek yönetimi konularında  çalışmalarda bulunmuştur. Sezai Kayaoglu, ağırlıklı olarak yetkinlik değerlendirme, performans değerlendirme, 360° değerlendirme, yedekleme planları, yetenek ve performans kalibrasyonu ile ölçme ve değerlendirme süreçlerinde roller almıştır. Lider geliştirme programları ve yedekleme planları kapsamında yöneticilere geri bildirim çalışmalarında da bulunmuştur. İlgili konularda Türk Telekom, TTNET, AssisTT ve Vodafone Türkiye’de çeşitli proje gruplarında yer almıştır.

Yetenek ve performans yönetimi konuları başta olmak üzere diğer alanlarda da müşterilerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Eğitim ve İş Deneyimi    

Hay Group’a katılmadan önce Vodafone Türkiye’de Yetenek ve Performans Yönetimi Yöneticisi, Türk Telekom’da Yetenek ve Kariyer Uzmanı, Türk Telekom Akademi’de Yönetici Geliştirme Eğitimleri Uzmanı ve İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği’ni yürütmüştür. Kayaoglu, İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olup Sosyal Psikoloji alanında Yüksek Lisans çalışmalarında görev almıştır.

İnsan Kaynakları ve kurumsal iş deneyimine paralel olarak yaklaşık 7 yıl Bireysel ve Grup Terapisi çalışmalarını yürütmüş olup, ergen ve yetişkin psikoterapisi alanında deneyim sahibidir.

İngiltere OPP Ltd.’den 18.12.2013 tarihi itibariyle MBTI Practitioner sertifikasına sahiptir.

Reklamlar

“KİMSİN SEN?” için 57 yorum

 1. Merhaba, Sizinle Uzmanlık mülakatında tanışmıştık. Aslında tanışmıştık çok da doğru bir ifade olmadı kanımca. Çünkü ben konuştum siz beni tanımaya çalıştınız esasında 🙂 Mülakat sırasında; içimdeki ses bana “ya arkadaş daha kaç yaşında bu mu bize mülakat yapacak ” sorusunu önyargılıca sordu. Sonrasında mülakat sonuçlarının yöneticimiz tarafından bizimle paylaşılması sırasında ve bir şekilde girdiğim blogunuzda saatler geçirebilecek kadar beni tutan yazılarınız ve üslubunuz karşısında size ne kadar da haksızlık etmiş olduğumu anladım. Şimdi şunu söyleyebilirim ” yaşınıza göre çok başarılısınız ve işinizde profesyonelsiniz “. Bence yazmaktan vazgeçmeyin. Eminim ki çok daha ilerilere gideceksiniz. Allah yolunuzu açık etsin.

 2. meraba.. ben bu yıl ygs sınavına gireceğim açıköğretim 4.sınıf öğrencisiyim genel kültür bölümündeyim yani sözelciyim psikoloji ve pdr’nin eşit ağırlık olduğunu duymuştum acaba kazanma olasılığım nedir sözelden iyi bir net yaparsam sayısalı telafi etmiş olur muyum.. çok teşekkür ederim iyi çalışmalar..

 3. merhaba,tesadüfen internette bir yazınızı okudum daha dogrusu soru cevap şeklinde olan bir metindi.ben lise son sınıf ögrencisiyim ve pdr ya da psikoloji bölümü alanında ikilemdeyim.size birkaç soru sormak istiyorum.şimdiden tesekkür ederim.
  benim kaygım şu psikoloji okurken hastanelerde yada staj yapılan diger yerlerde cok zorlu oluyormus ve bir süre sonra insan aklının kaçırıyor diyenler var bu ne kadar dogru? yani okuması gercekten zor mu bu kadar bıraz hassas olan çabuk etkilenen birisi için.çok teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   Stajlar oldukça zorlu olabiliyor. Hem hastane hem de Adli Tıp stajlarının kolay olduğunu, etkilenmemenin oldukça zor olduğunu söyleyebilirim.
   Hele de kolay etkilenen birisi iseniz, hem hastalıklar ve bulgulara dayanma durumunuz hem de yardımcı olmanız oldukça zor olabilir.

   Hastane şartlarının yanı sıra müteakip süreçte de terapi gibi bir alanda ilerlemek isterseniz kolay süreçler olmadığını belirtmek isterim.
   Birilerine yardımcı olmak, travmatik olayları tespit edip, kişiye bunlarla mücadele konusunda destek olmak sanıldığı kadar kolay olmayan süreçlerdir.
   Toplumdaki genel kanının aksine, konuşuruz geçer, çocukluğuna inelim geçer şeklinde bir süreç değil.

   Ama aklını yitirir demek de abartı bir ifade olur. Lakin eğitim sürecinde zaman zaman zorlanan, kendi sorunlarına ilişkin farkındalık kazanıp, morali bozulan arkadaşlarımız da olmuştu.

   1. peki terapi alanında ilerlemek degil de özel şirketlerde insan kaynakları bölümde çalışmak istersem psikolojinin hangi alanında kendimi geliştirmem gerekir?
    ben terapist olmak degilde daha çok özel bir şirkette çalışmak istiyorum bu psikoloji alanında olması yüksek bir ihtimal mi ?

 4. Uzun süredir aynı şirkette olmamız dışında aslında bir bağlantımız yoktu. Sizi 360 derece yetkinlik olayından önce tanımıyordum. Bölge müdürlüğündeki verdiğiniz toplantı/eğitime geldiğimde sizinle vakit geçirdikten sonra hakkınızda düşündüğüm şey, “abi ne kadar cool bir adam” oldu 🙂 Etkileyici bir üslubunuz var. Zamanla şirket içinde çok daha iyi yerlere geleceğinizi düşünüyorum. Bir de sizden etkilenip ben de blog yaptım. Ama benim sizin kadar yazacak şeyim yok 😦 Neyse, yavaş yavaş doldurcağım. Görüşmek üzere.

 5. Ben psikoloji okumak istiyorum ama okulda sayısal bölümdeyim.Dershaneye giderek eşit ağırlık okuyacağım psikoloji için.Buna gerçekten değer mi,mezun olunca rahat iş imkanlarım olur mu,sıkıntı çeker miyim merak ediyorum.Aydınlatırsanız çok sevinirim,teşekkürler 🙂

  1. Yukarıda da defalarca yazdım.
   Psikoloji çok mezun veren ve çok iyi bir bölüm. Ama iş garantisini hangi bölüm veriyor size? İşletme okuduğunuzda iş garantiniz var mı? Ya da herhangi bir mühendislik?

   İyi bir öğrenci olur, bol staj yapar, kendinizi geliştirirseniz elbette iş imkanları sizin için bol ve rahat olacaktır.

   Sıkıntı çekip çekmemek sizle ilgili daha çok. Ama Psikoloji bölümüne genel olarak pozitif yaklaşıyorum ben zira çalışma alanı çok fazla.

 6. merhaba, ben psikoloji okumak istiyorum ancak istedigim yerlerde tutmuyor. bogazici uni.ne konusmaya gittigimde felsefeden mezun olsam bile klinik psikoloji ust lisansini yapabilecegim sadece once bir sene boyunca eksik dersleri alarak hazirlik senesi gibi birsey okumam gerektigi soylendi. sirf bogazicinde mi boyle bir durum var, yoksa diger universiteler de boyle birseye imkan sagliyorlar mi? bilginiz varsa sevinirim…

  1. Diğer okullarda da olabilir ama unutmayın siz Felsefe mezunu olarak tek başvuran insan olmayacaksınız. Sizin gibi Yüksek Lisans ‘a başvuran.

   Boğaziçi, Koç, Bilgi, Hacettepe, İstanbul, ODTÜ vb vb vb okullardan mezun onlarda Psikoloji mezunu ile yarışmak durumunda kalacaksınız.
   Yani puanınız düşükse ona göre bir kurgu yapmalısınız. Felsefe mezunu olup, değil Klinik Psikolog, Psikolog bile olamazsınız çünkü Yüksek Lisans ile.

   Alanınız ne ise odur. Başka başka ara formüllerle meslek elde edilmez maalesef.

 7. meraba.ben pedagog olmak ıstıyorum bıldıgım kadarıyla psikolojı okuyup 2 yıl yuksek lısans yapılması gerekıyor ama duyumlarım pedagog olabılmem ıcın tıp okunması gerektıgını soyluyor nasıl olabılırım yardımcı olursanız cok sevınırım.simdiden tesekkur ederım. 🙂

 8. mehaba.. lıse son sınıf ögrencisiyim psikoloji bölümünde yapılan yüksek lisanstan bahsedebilir misiniz? 4 yılı bitirdikten hemen sonra mı yapılıyor yoksa 4 yılı bitirip çalışırken mi ? şimdiden teşekkürler..

 9. Merhabalar. Ben bu sene psikoloji bolumune baslicam. Aslinda psikoloji her zaman istedigim alan olmustur ama endiselerim var. Ben okurken calismak istiyorum kendimi gelistirmek mayetinde. Ve insan kaynaklari alaninda uzmanlasmak istiyorum. Bunun icin okurken is imkanlarini nasil yakalayabilirim? Firmalara nasil talepte bulanabilirim

  1. Linkedin, Kariyer.net gibi iş arama portallerinden ilanları bulabilir, başvurabilirsiniz. Ben okurken bu şekilde çok iş buldum.İlk sene belki zor olabilir ama sonrasında İnsan Kaynakları alanında pek çok firma stajyer alımı yapar, siz de bu bağlamda tecrübe edinebilirsiniz.

 10. Merhaba…Sitenizi yeni gördüm.
  Ben aradığını bulamamamış müzmin bir okuyanım:) Uludağ Ünv.İİBF (97mezunu)- İstanbul Ünv.Edeb Fak.dramaturji 2004 mezunuyum.Evlilik çocuk vs.aşamaları sonrası çocuğu ilkokula başlattıktan sonra ilk göz ağrım Psikoloji okumayı kafama takmış bulunmaktayım.Özel üniversitede yüksek lisans yaparak bu yaştan sonra 🙂 iş bulma imkanım var mıdır? Yoksa 38 yaşında bu işlere hiç kalkışmasam mı diye sormak istedim…İyi çalışmalar dilerim.

  1. İş bulmak günümüz Türkiye’sinde bölüm ile ilgili değil aslında. İlişkiler, tanıdıklar, kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle alakalı.
   38 yaşında kritik bir karar almak üzeresiniz. Bilemeyeceğim bir konu iş bulabilir misiniz? Bölüm bittiğinde 40 küsür olacaksınız.
   Anaokulu, özel okul gibi yerler dışında bulmanız zor olabilir. Yüksek Lisans ile pek bir kazanımda olmayacak. Lisans ile Yüksek Lisans birbirinden epey farklı.

 11. yanlış anlamayın benim böyle bir kaygım olduğu için soruyorum. keşke psikiyatr olsaydım daha mutlu olurdum dediğiniz oluyor mu? merakımı daha iyi doyururdum, yetkim daha geniş olurdu veya daha konforlu bir hayatım olurdu tarzında

 12. merhaba.. oğlum lys ye girecek psikoloji okumak istiyor yurt dışında eğitim alması klinik açıdan kariyer yapmasına faydalı olur mu yani yurt dışı mı Türkiye mi tavsiye edersiniz teşekkürler

  1. Maddi ve manevi dinamiklere göre faydaları ve zararlı olabilir bu dediğinizin. Ama yurtdışında daha kaliteli ve uzun vadede daha pozitif sonuçları doğuracak bir eğitim olacağını söyleyebilirim.

 13. Merhaba lise sona geçtim ve psikoloji okumak istiyorum. Okuduklarıma göre 4 yıldan sonra yüksek lisans yapılması önemli. Klinik psikoloji ve ya adli psikoloji alanlarından birinde yapmak istiyorum. Ama hangisinin iş imkanı daha fazla ve İzmir’de hangi üniversite daha iyi eğitim verebilir fikriniz var mı?

  1. Belirttiğiniz alanlarda 4 yıl sonra ehliyet sahibi olmanız güç. O yüzden Yüksek Lisans şart deriz.
   Ege bir adım önde galiba 9 Eylül’e göre.
   Klinik daha geniş bir alan tabii ki.

 14. merhaba üniversite tercih dönemindeyim, ilerde klinik psikoloji alanına yönelmeyi düşünüyorum .bu alanda bana en büyük katkıyı sağlayacak üniversite sizce hangisidir? cevaplarsanız sevinirim , teşekürler

 15. merhabalar ben psikoloji bölümü adayıyım ve bu yuzden bazı meraklarım var yukarıda bazı sorularıma cevap buldum ama kısmen sorularım var. tercih klavuzunda psikoloji ingilizce yazan bölüm 4 sene boyunca ingilizce eğitim mi verecek yoksa sadece hazırlık mı. ve ben yapım gereği insanlara yardımcı olup dertlerini dinleyip yönlendirmeyi seviyorum psikoloji bölümünü kazandığımda yapmam gerekenler nelerdir. teşekkürler

  1. 4 sene İngilizce verir sanırım. O teknik bir detay. Üniversite’nin Bölümün internet sayfasını incelediniz mi?
   Psikoloji bölümünü kazandığınızda yapmanız gereken çok şey olacak. Dert dinleyip- yönlendirme yapmayacaksınız uzun bir süre.

   Okula başlayınca görürsünüz, 4 yılı buraya yazamam değil mi? 🙂

 16. kesinlikle haklısınız 🙂 kariyer hayatınızda başarılar diliyorum destekleriniz için teşekkür ediyorum

 17. Merhaba. Ben tercih dönemindeyim, psikoloji yazmayı düşünüyorum. İstanbul’da, Boğaziçi ve Koç dışında hangi üniversiteleri önerirsiniz? Ve bölümü, İngilizce okumak Türkçe okumaya göre daha mı avantajlı? (Bu arada ben de ileride klinik psikoloji alanında çalışmak istiyorum.)

  1. Türkçe ve İngilizce olayını çok defa yazdım. Zahmet edip okuyun.
   Her soruya birebir cevap vermem mümkün değil.

 18. Merhaba, ben tercih dönemindeyim. Psikoloji tercih edeceğim. Bilişsel psikolojiye yatkın olduğumu düşünüyorum ancak okurken fikirlerimin değişebileceğini düşünerek bilişsel psikoloji konusunda donanımlı ve aynı zamanda klinik-sosyal-gelişim-trafik-örgütsel… alanlarında bana geniş bir yelpaze sunan bir okul yazmak istiyorum. Bilkent-Odtü-Boğaziçi değerlendirmesi yapabilir misiniz veya bunların dışında önerebileceğiniz bir yer var mı?

  1. ODTÜ – Boğaziçi – Bilkent olarak sıralarım.
   Dışında da Hacettepe – Ege – Okan ve İstanbul düşünülmeli.

 19. Merhaba ben LYS sınavına hazırlanıyorum. Psikoloji bölümünü okumayı çok istiyorum. Girdiğimiz üniversitede akademik kadro ne kadar önemli? Yani ne kadar çok prof. olursa o kadar iyi midir? Ben mezun olduktan sonra endüstri ve örgüt psikolojisi dalında Avustralya’da veya Kanada’da master yapmak istiyorum sizce master yapmak istediğim dal iyi mi? Yurtdışında master yapmak için lisans programındaki not ortalamam önemli mi? Biliyorum psikoloji bölümünü para açısından değerlendirmemeliyiz ama takdir edersinizki para olmadan nefes dahi alamaz olduk. Yani demek istediğim endüstri psikolojisi dalında master yaparsam maaşım ne kadar olur ve nerelerde çalışabilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim :))

  1. 1. Hoca kapasitesi ve durumu tabii ki önemli. Eğitimi nerden alacaksınız?
   2. Neden Endüstri ve Örgüt istiyorsunuz? Neye göre iyi , kime göre iyi diyeyim ki? Kanada iyi bir yer olabilir. Ama Endüstri Örgüt’te İngiltere yada Amerika daha iyi olabilir.
   3. Not ortalamanız, İngilizce’niz, ilgi duyduğunuz alanda yaptığınız çalışmalarınızı sunmanız beklenir.
   4. İnsan Kaynakları alanında işe başlayabilirsiniz. 2-3 bin net ile göreve başlarsınız. Yıllar içinde artar bu.

 20. Merhabalar.
  Henüz İngilizce hazırlığı bitirmiş bir psikolog adayıyım. Türkiye de psikoloji yeni yeni tanınmaktan artık popülerleşmiş bir bölüm durumuna geçse de hala eğitimin çok kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Kendimi geliştirmeyi çok istiyorum ve bunun içinde çabalıyorum şu anda. Yurt dışında eğitim almak hayalim ve açıkcası yurtdışında master yapmak istiyordum çünkü lisans eğitimi için özel üniversitede okusam bile ailemin yıllık 30-40 bin dolar vermelerini istemiyordum ama 2 hafta sonra Work&Travel programıyla Boston’a gideceğim ve bu konuyu bir tanıdıkla konuşurken Boston’da bir üniversite şöyle bir imkan olduğundan bahsetti; kampüste çalışırsan, ehliyet falan alırsan bir kredilik dersin fiyatı 375 dolar iken 50 dolara iner dedi. Ya da Amerika vatandaşı mı olmak lazım bilmiyorum -o da zor gerçi- tam anlayamadım ne yaparsak fiyat düşüyor ama lisans eğitimini uygun bir fiyata almanın bir yolu var mıdır, bilginiz varsa paylaşabilir misiniz. -o tanıdık bayaa uzak bir tanıdıktı o yüzden ulaşamıyorum ona-
  Olmadı Erasmus’a başvurmayı düşünüyorum, hangi ülkeyi, üniversiteyi tavsiye edersiniz psikoloji eğitimini en iyi şekilde alabilmemiz için?

  1. Amerikadaki fırsatı bilmiyorum ama olabilir gibi de. Mantıksız gelmedi Orada öğrenmeye çalışın bunu bi.

   Erasmus’ta da Almanya, Avusturya ve Fransa’da Psikoloji iyi durumdadır. Kuzey ülkeleri, Finlandiya falan da iyi olabilir. Hollanda keza.

 21. Hayırlı günler;
  Bir pdr bölümü öğrencisi pedagog olmak için ne yapmalıdır ve ciddi anlamda bu mesleğin iş alanlarını çok merak ediyorum. bildiğim kadarıyla psikolog olmak için yüksek lisans yapması lazım pedagog içinde bu şart mı. ve son zamanlarda aldığım duyumlara göre pdr için psikolog olmanın önü kapatılıyor bilgisini aldım yığılma yaşandığı için bu durumun gerçekliği nedir. Bu soruların cevapları oldukça önemli benim için başka sorum olursa yazabilirim izninizle. Teşekkürler

  1. Pedagoji formasyonu artık yok. Pdr yada Psikoloji bitirip, Gelişim Psikolojisi’nde Çocuk Psikoloji’nde Yüksek yapmanız lazım

 22. merhaba.. lise son sınıf öğrencisiyim fakat acıktan okuyorum ve alanım yok. psikolog olabilmem için ne yapmam gerekir? şimdiden tesekkur ederim…

  1. Üniversite sınavı? Alan yokluğu ne demek bilmiyorum.

   Bir rehberlik hocası size daha yardımcı olabilir. Ben bilemiyorum ne desem boş.

   Teknik bir soru bu.

 23. Merhaba, ben Çankaya Üniversitesi Psikoloji bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. İleride klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum ama şuanda beni diğerlerinden bir adım önde tutacak önerilere ihtiyacım var. Bir psikoloji ögrencisi bunları bilmeli, okumalı, yapmalı dediğiniz önerilerinizi rica ediyorum.

  1. Hocalarınızla konuşursanız onlar yeterli yönlendirmeyi yapar.
   Psikoloji’de ne yapmak istediğinizi belirleyin. Ne olacaksınız?

 24. Sezai Bey hemen hemen tüm yorumlarınızı okudum ve çok zevk aldım. Benim de kızım bu sene sınava girdi ve psikoloji istiyor. Bilgi Üniversitesi (burssuz) ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi arasında tercih yapmak istersek sizin öneriniz ne olur.

 25. Sosyoloji okuyup klinik psikoloji yuksek lisans yapabiliyor muyuz? Yapabiliyorsak psikolog diplolamiz oluyor mu?

 26. Merhabalar Sezai Bey. Ben Psikoloji hedefiyle yola çıkmış bir öğrenciyim. Sınavdan sonra puanım gelince %25 burslu Yeditepe Üniversitesi İngilizce Psikoloji’ye puanımın yettiğini gördüm ve tercih günlerine gittiğimde okulun çok güzel ve Psikoloji bölümünün fena olmadığını gördüm.. Siz Yeditepe Psikolojiyi önerir misiniz ? İngilizce okumanın faydaları avantajlarını yukarıda gördüm fakat yine de hem üniversiteyi hem de İngilizceyi önerir misiniz ? Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s